Kobieta

Dzisiaj jest 06.06.2020. Imieniny: Dominiki, Norberta, Laurentego

Przekaż swój 1% na organizacje pożytku publicznego

 

Zbliża się czas rozliczeń podatkowych. To ważne, aby w tym czasie pamiętać, że możemy wesprzeć potrzebujących i przekazać im swój 1% podatku. Od 2004 roku, z dniem wejścia w życie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, mamy możliwość przekazywać jeden procent swojego podatku na organizację pozarządowe, czyli np. fundacje i stowarzyszenia, wspierąc tym samym ich działania, ale także dając im możliwość realizowania celi wynikających z ich statutu.

 

Procent, który możemy komuś podarować nie obniża naszego zwrotu podatku (jeżeli taki się pojawia), jest to kwota obliczana od sumy jaką przekazujemy fiskusowi, a więc jeżeli nie wyrazimy chęci przekazania go, wówczas zasila on po prostu budżet państwa. Od 2007 roku, każdy naczelnik urzędu skarbowego wysyła kwotę, która jest równowartością jednego procentu, na OPP jaką wskażemy. A więc to co leży w gestii rozliczającego się podatnika, to odpowiednio wskazana organizacja, posiadająca numer KRS, i odpowiednio wypełniony PIT. 1% podatku mogą przekazać podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-38, PIT-39.

 

Aby przekazać tę darowiznę należy w formularzu PIT wypełnić zamieszczony w nim "Wniosek o przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)". Zeznanie podatkowe należy złożyć do 30 kwietnia, z wyjątkiem formularza PIT-28, ten składa się nie później niż 31 stycznia. Zatem mogą to być hospicja, domy dziecka, schorniska dla zwierząt czy organizacje działające na rzecz kultury i sztuki. Oto kilka propozycji i przykładów:

 

1. Stowarzyszenie Puckie Hospicjum, KRS:  0000231110
2. BydgoskiI Klub Przyjaciół Zwierząt "ANIMALS"; ul. Witosa 6; nr KRS: 0000069428
3. Fundacja Oczami Brata w Częstochowie, KRS: 0000494434
4. Fundacja "PARYŻ", Katowice, KRS: 0000302076


Wybór należy do was! W całym kraju jest tysiące takich miejsc, i tysiące ludzi oraz zwierząt, którzy czekają na wsparcie, do dzieła!

 

 

 

 

 

Joanna Polis
grafika Anna Kolonista

ZOBACZ TAKŻE

 

DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Recenzja książki "Kobiety w kąpieli"
 
Delikatna, subtelna, intymna, pozbawiona maniery i niezwykle wciągająca. Taka jest właśnie książka „Kobiety w kąpieli” autorstwa Tie Ning. Tie Ning opowiada z niezwykłą [...] czytaj więcej »