Strona główna » Rabarbarowy sezon wystartował – połącz smaczne i zdrowe

Rabarbarowy sezon wystartował – połącz smaczne i zdrowe

przez PewnaPani
0 komentarz

"rabarbar"

Właśnie rozpoczyna się sezon na rabarbar. To warzywo jest bardzo popularne w naszym kraju, choć nie wszyscy znają jego dobroczynne właściwości. W Polsce pojawił się  dopiero pod koniec XVIII wieku ale już wówczas wzbudził zachwyt ówczesnych smakoszy. Choć rabarbar kojarzy nam się z owocem to rzeczywiście na całym świecie – poza USA – uważany jest za warzywo. Cenimy go za jego charakterystyczny kwaskowaty smak dzięki któremu wyróżnia się wśród innych bylin. Rabarbar ma wiele zastosowań.

Roślina ta zawiera też wiele dobroczynnych składników, których wpływ na nasz organizm jest nieoceniony. Oprócz zastosowania w kuchni gdzie rabarbar idealnie sprawdza się w ciastach, kompotach czy jako dodatek do mięs i sosów jego lecznicze działanie znane jest już od tysiącleci. Ponadto z rabarbaru możemy przygotować pyszne przetwory na zimę w postaci dżemów i powideł tak by cieszyć się jego smakiem przez cały rok!

Jego medyczne zastosowanie dokładnie opracowali Chińczycy, którzy rozpropagowali to warzywo na całym świecie.

Rabarbar to źródło witaminy C, która wzmacnia naszą odporność, ma dobroczynny wpływ na naszą skórę  i ogólny stan organizmu. Zawiera także witaminę A, E oraz K. To źródło potasu, magnezu, żelaza i cynku.  Co ważne, rabarbar zalecany jest osobom na diecie ponieważ jego kaloryczność jest niezwykle niska. Do tego dochodzi działanie oczyszczające i w ten naturalny sposób jesteśmy w stanie wspomagać proces odchudzania. Rabarbar zawiera w sobie także kwas foliowy oraz błonnik, który wspomaga naturalną regulację rytmu wypróżnień, przyspiesza perystaltykę jelit, dzięki czemu zapobiega zaparciom. Błonnik zmniejsza również uczucie głodu. Natomiast dzięki witaminom z rodziny B, rabarbar zmniejsza stres i niweluje objawy podenerwowania. Jeśli zatem sytuacje stresowe mają negatywny wpływ na wasze codzienne życie, warto sięgnąć po rabarbar i wykorzystać go w swojej kuchni.
 
Ale uwaga są też te mniej pozytywne strony tego warzywa. Przede wszystkim rabarbaru nie należy spożywać codziennie. Zawiera on bowiem szczawiany, które wypłukują z naszego organizmu wapń. Człowiek nie wchłania szczawiu a ten może doprowadzić do powstawania kamieni nerkowych. Rabarbar nie jest zatem zalecany osobom z chorobami nerek. Z jego spożywaniem, nie powinni także przesadzać mężczyźni gdyż zawiera rapotycynę, która ma działanie silnie estrogenne.

Pamiętajmy zatem, że rabarbar używany z głową i dawkowany w odpowiedniej ilości wpłynie pozytywnie na cały nasz organizm i przekaże nam tylko i wyłącznie swoje dobroczynne właściwości.

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie