Kobieta

Dzisiaj jest 15.11.2018. Imieniny: Alberta, Leopolda, Odalii

Świadoma kobieta – bezpieczna kobieta

"Mnie to nie dotyczy" – myślimy, dopóki coś złego nie przydarzy się nam samym lub komuś bardzo bliskiemu. Dowiedz się już teraz, jak możesz zadbać o swoje bezpieczeństwo. Bądź mądrą Polką przed szkodą!

 

Poznaj swoje prawa

Nie wiesz, czym są granice obrony koniecznej? Wydaje Ci się, że paralizator jest nielegalny? W takim razie koniecznie powinnaś wybrać się na kurs samoobrony i pogłębić swoją wiedzę w tym temacie, na przykład czytając ten artykuł do końca.

 

Założeniem obrony koniecznej jest stwierdzenie, że przemoc możesz odeprzeć przemocą. Masz prawo bronić siebie i mienia, nawet jeśli oznacza to uszkodzenie ciała napastnika. Musisz jednak zachować zimną krew i myśleć racjonalnie, żeby nie przekroczyć granic obrony koniecznej.

 

Granice te nie są jednoznacznie określone przez prawo – jeśli dojdzie do oskarżenia, każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Ogólne wyznaczniki granic samoobrony to: odparcie bezpośredniego ataku współmiernym środkiem oraz zaprzestanie atakowania napastnika w momencie, kiedy zrezygnował z ataku na nas lub został obezwładniony.

Legalne środki samoobrony

Samoobrona dla kobiet to nie ucieczka, wołanie o pomoc lub czekanie na naszego wybawiciela. Możemy (a nawet musimy!) same zadbać o swoje bezpieczeństwo. Warto do tego celu wykorzystać narzędzia dostępne na rynku, takie jak gazy czy paralizatory. Nie bójmy się ich – są legalne, na ich zakup nie jest wymagane zezwolenie, a ich obsługa jest prostsza, niż może się wydawać. Gdzie kupić gaz pieprzowy lub paralizator?

 

Zdecydowanie lepiej wybierać autoryzowane sklepy cieszące się zaufaniem klientów i dobrą opinią. Sprzedawcy pomogą Ci dobrać sprzęt odpowiedni do Twoich potrzeb. Nawet jeśli wydasz więcej pieniędzy, niż kupując narzędzie z niewiadomego źródła, na przykład na bazarze, masz przynajmniej pewność, że wybrany środek zadziała.

Nie ufaj nieznajomym

Jeśli często wychodzisz na miasto, np. na imprezy, musisz pamiętać, że nie każdy poznany człowiek ma wobec Ciebie dobre zamiary. Tabletka gwałtu nie bez przyczyny jest tak często poruszanym tematem. To poważne zagrożenie, a zbagatelizowanie go może mieć wiele negatywnych skutków. Staraj się nie wybierać na imprezy sama – w miarę możliwości miej towarzystwo siostry, brata, przyjaciół czy innych dobrze Ci znanych osób. Nie przesadzaj z alkoholem, ponieważ objawy zażycia tabetki gwałtu są podobne do objawów upicia się i trudno je odróżnić. Pilnuj swojego napoju i nie przyjmuj drinków od nieznajomych osób.

 

Pamiętaj, że pigułka gwałtu to zagrożenie, z którym możesz spotkać się nie tylko na imprezie. Ryzykiem mogą być też randki z osobami poznanymi przez internet – dlatego nie umawiaj się w czyimś (a nawet własnym!) mieszkaniu z obcą osobą. Wybieraj kawiarnie i inne lokale w centrum miasta.

Kurs samoobrony dla kobiet

W 2016 roku ruszył cykl kursów samoobrony organizowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Udział w kursie jest bezpłatny. Odbędą się w 30 miastach Polski, m.in.: w Warszawie, Wrocławiu, Białymstoku, Brzegu, Poznaniu i Opolu. To świetna okazja, żeby zdobyć nowe umiejętności, które pozwolą Ci poczuć się bezpieczniej i zwiększą szanse na skuteczną samoobronę w niebezpiecznej sytuacji.

 

ZOBACZ TAKŻE

 

  • Zwalcz plamy za pomocą octu Zwalcz plamy za pomocą octu
    Nie każda z nas wie, że ocet jest skutecznym sposobem na usunięcie nawet najbardziej uporczywych plam. Przedstawiamy jak zastosować ten środek do szczególnie trudnych przypadków, [...]
  • Oświetlenie salonu – jak je zaplanować? [3 wskazówki] Oświetlenie salonu – jak je zaplanować? [3 wskazówki]
    Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń wszystkich domów i mieszkań. Pełni nie tylko funkcję reprezentacyjną w oczach gości, ale również miejsce wspólnych spotkań [...]
  • Świąteczne pierniczki Świąteczne pierniczki
    Pierniczki to obowiązkowy smakołyk na świątecznym stole. Jak upiec świąteczne pierniczki, którymi zachwycicie całą rodzinę? Oto przepis na właśnie takie pierniczki.   Coraz [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Zwalcz plamy za pomocą octu
 
Nie każda z nas wie, że ocet jest skutecznym sposobem na usunięcie nawet najbardziej uporczywych plam. Przedstawiamy jak zastosować ten środek do szczególnie trudnych przypadków, [...] czytaj więcej »