Strona główna » Trudne relacje z członkiem rodziny. Jak sobie z tym radzić?

Trudne relacje z członkiem rodziny. Jak sobie z tym radzić?

przez PewnaPani
0 komentarz

""

 

Zdarza się, że w pewnym momencie swojego życia natrafisz na osobę, z którą nie możesz sobie w żaden sposób poradzić. Powiedzenie „rodziny się nie wybiera” będzie trafną oceną, która skłania nas również do próby naprawienia relacji z tzw. trudnym człowiekiem. Niewielka kontrola sytuacji pozwoli nam w niektórych przypadkach częściowo rozwiązać problemy z taką osobą na co dzień, w domu.

 

 

W rzeczywistości członkowie rodziny są często osobami, z którymi jest najtrudniej nam się dogadać. Wynika to prawdopodobnie z tego, że są z nami połączeni w bardziej skomplikowany, intymny sposób. Przy trudnych znajomościach z przyjaciółmi, kolegami, kochankami lub współpracownikami, możesz wyzbyć się niepożądanych cech charakteru jedynie u siebie. Nieświadomie możesz postępować z niespokrewnionymi ludźmi bardziej ostrożnie, by ich do końca nie urazić. Częściowo zdajesz sobie także sprawę, że różnorakie znajomości mogą być czasami ulotne, a więc niewarte wysiłku.   

 

 

Według portalu poruszającego problemy natury psychologicznej „Psychology Today”, w przypadku rodziny czujemy się niemal zobowiązani do dokładania starań, aby zachować integralność grupy w domu. Innymi słowy, relacje osobiste mogą wpływać na rodzinę jako całość. Jeśli nie dogadujesz się z członkiem rodziny, może to również bardzo stresować i obciążać inne nawiązane przez ciebie relacje.

 

Portal podaje propozycje rozwiązania tego problemu, który dotyka wiele rodzin niemal na całym świecie.

 

Nie próbuj „naprawiać” trudnej osoby

 

Zaakceptuj członków rodziny dokładnie takimi, jakimi są. Dotyczy to wszystkich trudnych ludzi, nie tylko rodziny. To kuszące, aby spróbować pomóc komuś się zmienić. Prawdopodobnie podejmiesz pewne wysiłki, aby im w tym pomóc. Czasami to działa, ale najczęściej twoje wysiłki nie zostaną nagrodzone. W rzeczywistości, próbując kogoś zmienić lub poprawić jego życie, może okazać się to naprawdę raniące. Im więcej robisz, by coś naprawić, tym większa odpowiedzialność się za tym kryje. Ważne jest, aby hartować oczekiwania co do tego, co inni mogą, i chcą robić.

 

Bądź obecny i bezpośredni

 

Wiedz, że osoba, która próbuje wzbudzić konflikt, może łatwo cię odepchnąć emocjonalnie, a nawet fizycznie, prawdopodobnie podnosząc twoje tętno. Staraj się nie dopuścić do walki lub ucieczki, co z kolei  nieuchronnie prowadzi do defensywy. Nie chcesz kłótni ani gorącej dyskusji. Bądź bezpośredni i asertywny, kiedy próbujesz wyrazić swoje uczucia. Skup się na tym, jak reagujesz i pozwól sobie przy tym na samoocenę. Musisz zdać sobie sprawę, w którym momencie dyskusja lub argument przyspiesza do punktu skąd nie ma powrotu (co oznacza, że ​​nie chodzi już w tej sytuacji tylko o rozstrzyganie konfliktów, ale o wygraną). Zatrzymaj interakcję i zakończ rozmowę w dobrym momencie.

 

Zachęcaj trudnych ludzi do wyrażania siebie

 

Zanim rozmowa wymknie się spod kontroli, pozwól im w pełni przedstawić swój punkt widzenia na temat problemu czy konfliktu. Spróbuj zrozumieć dlaczego czują się osądzani lub skrytykowani przez innych i czego w związku z tym oczekują. Chodzi o to, aby starać się zachować neutralność. Tylko słuchanie, zamiast próby angażowania się, może wystarczyć, aby ktoś poczuł się tak, jakby miał grunt pod nogami. Okazywanie szacunku różnicom może zaowocować częściowym rozwiązaniem problemu.

 

Oceń, co może być wyzwalaczem

 

Są pewne tematy, które reprezentują punkty sporu i dysharmonii. Dowiedz się, co to może być i uświadamiaj sobie, kiedy są one poruszane. Twoje przeszłe doświadczenia powinny ci pomóc, zwłaszcza gdy masz do czynienia z delikatnymi przedmiotami sporu. Przygotuj się do rozwiązania tych problemów w bezpośredni, niekonfrontacyjny sposób lub do odwrócenia konfliktu, jeśli atmosfera stanie się zbyt gorąca.

 

Wiedz, że niektóre tematy mogą być całkowicie niedostępne

 

Historia i doświadczenia powinny cię nauczyć, że niektórych tematów należy unikać za wszelką cenę. Nie oznacza to, że należy unikać na stałe ważnych kwestii. Przeciwnie – jeśli twoje doświadczenie związane z pewnymi tematami sprawiło, że jesteś zestresowany, wyczerpany emocjonalnie, a dyskusja nie rozwinęła się wystarczająco, aby reprezentować zbliżanie – najlepiej omijać tę dyskusję do czasu, gdy obie strony będą skłonne się poruszyć postępować w konstruktywny sposób.

 

To zwykle nie dotyczy ciebie

 

Tak, trudno nie brać rzeczy osobiście zwłaszcza, gdy jesteś atakowany lub czujesz się odpowiedzialny za kogoś innego. Ale, jeśli spojrzysz na anatomię konfliktu, zobaczysz skąd on się bierze. Zwróć uwagę, jak ludzie stopniowo przechodzą przez dyskusję lub argument. Zazwyczaj początkowo wszystko koncentruje się wokół określonego tematu, sporu czy odpowiedzi, które sprawiły, że człowiek jest zdenerwowany lub zły. Jeśli pozwala się na kontynuowanie tego, to argument często staje się zbyt „gorący”. Rozmówca przyspiesza wtedy szybko do osobistych ataków. Często  sprawia to, że ​​czujesz się odpowiedzialny lub winny za brak pożądanej reakcji. Jeśli już wcześniej przechodziłeś taką burzliwą interakcję, postaraj się wyczuć kulminacyjny moment sporu i pozbyć się go w zarodku.

 

To twoje dobre samopoczucie jest najważniejsze

 

Podczas gdy wychodzisz z siebie, aby uczynić kogoś szczęśliwym lub usatysfakcjonowanym, nigdy nie pozwól, aby jakakolwiek osobista interakcja lub związek naruszała twoje dobro. Wizualizuj swoje granice. To terytorium ochronne między tobą a kimś innym. Nikt nie jest uprawniony do agresywnego zajmowania twojej przestrzeni.

 

Omawiany konflikt może występować na co dzień, gdy mieszkasz z członkiem rodziny, z którym nie można się w żaden sposób dogadać. Czasem jest to chwilowe nieporozumienie spowodowane jakąś drażliwą sytuacją.

 

Rodzina przeważnie nie potrafi się porozumieć podczas szczególnych wydarzeń, takich jak wakacje czy święta. Najlepiej zaplanować wtedy wszystko z wyprzedzeniem i brać pod uwagę każdy scenariusz. Unikaj sytuacji, w której pozostajesz sam na sam z trudnym członkiem rodziny. Czasem jest to osoba, której jedynym celem jest podżeganie i wystawianie twojej cierpliwości na próbę. Dlatego lepiej jest wtedy odpuścić, chociaż czasem jest to najtrudniejsze, co możemy zrobić.

 

 

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie