Kobieta

Dzisiaj jest 06.06.2023. Imieniny: Dominiki, Norberta, Laurentego

Upalne dni - jak je przetrwać w pracy i na urlopie?

Synoptycy prognozowali, że dwa wakacyjne miesiące nie przypadną zbytnio nam do gustu z racji niskiej temperatury. Jak się możemy przekonać, pogoda za oknem jest wręcz idealna do korzystania z letnich urlopów. Jednak oprócz tych, którzy zaplanowali sobie wolne dni na początek lipca, są także tacy, którzy w te nadzwyczaj gorące dni muszą pracować i efektywnie wywiązywać się ze swoich obowiązków.

W tak upalne dni, nie ma pracy, która by nie znużyła. Czy to na powietrzu, czy w pomieszczeniu, temperatura mocno daje się we znaki bez względu na wiek. Jak zatem przetrwać upalne dni będąc w pracy? Czy w ogóle możliwe jest wykonywanie jakichkolwiek czynności w takie dni jak choćby ten dzisiejszy?

Oczywiście wszystko jest możliwe, nawet jeśli temperatury mocno przekraczają 30 stopni Celsjusza. Kluczową rolę odgrywa ubiór, ponieważ to od tego zależy czy i jak nasze ciało będzie odprowadzać nadmiar temperatury. Zalecane są przewiewne ubrania, najlepiej wykonane z naturalnej bawełny, która doskonale przepuszcza powietrze, a także odpowiednio odprowadza pot. Jasne kolory odzieży zapewnią mniejsze przyciąganie promieni słonecznych, dzięki czemu możemy odnosić wrażenie chłodu. W takim stroju na pewno każdy będzie się czuł dobrze, a co najważniejsze wysoka temperatura otoczenia nie będzie aż tak mocno odczuwalna. Natomiast dla ludzi przebywających na powietrzu i ostrym słońcu, konieczne jest nakrycie głowy.

Jeśli chodzi o spożywane pokarmy to w okresie takich dni należy unikać zbyt kalorycznych i tłustych potraw. Zdecydowanie powinno się przestawić się na jedzenie produktów i posiłków lekko strawnych. Do swojej diety warto dodać porcję warzyw i owoców, bo one także zawierają witaminy i składniki odżywcze, które podczas upałów w łatwy sposób opuszczają nasz organizm. Tak więc lekka zupa warzywna może okazać się dobrym rozwiązaniem na obiad na upalnie dni. Po obiedzie warto wypić świeży sok z owoców i dopiero po takiej dawce kalorii i witamin można spokojnie wyjść z domu. Aby organizm nie odwodnił się podczas kolejnych gorących dni, należy pić duże ilości wody mineralnej, najlepiej niegazowanej, ponieważ tylko ona potrafi uzupełnić braki, które uciekają z organizmu w postaci potu. Ważnym jest, aby unikać picia słodkich, gazowanych napojów typu cola, sprite, fanta, ponieważ one nie gaszą pragnienia, ani nie nawadniają odpowiednio naszego organizmu. Alkohol także jest niewskazany w upalne dni i trzeba się go wystrzegać.

Podczas upałów koniecznie należy pamiętać o dobrej ochronie skóry. Zanim wyjdziemy na powietrze, bez względu na to czy jest to plaża, czy wyjście na miasto, wypada zastosować  krem z filtrem przeciwsłonecznym, który powinien poradzić sobie z ochroną skóry przed poparzeniami. Oprócz tego podczas opalania na plaży, należy pamiętać o powtarzaniu tej czynności co około 2 godziny. Bardzo istotne jest to, czy przyjmujemy leki nasercowe, na nadciśnienie lub inne tego typu, ponieważ w połączeniu z intensywnym słońcem, może niestety nas dopaść reakcja alergiczna. Dlatego zanim gdziekolwiek się wybierzemy, należy dobrze zaplanować zażycie lekarstw oraz odpowiednio wcześnie nasmarować ciało kremem z filtrem.

Upały to bardzo poważna sprawa i najlepszym rozwiązaniem jest przeczekać godziny największej aktywności słońca w domu, mieszkaniu lub na powietrzu, ale tam gdzie promienie słońca nie docierają, lub są w ograniczonej intensywności. Osoby, które nie są w pełni zdrowe lub przyjmują lekarstwa, muszą pilnować się nieco bardziej, ponieważ duża aktywność słoneczna równa się z większym osłabieniem organizmu, co w efekcie może prowadzić do zasłabnięć czy zaburzeń organizmu. Najlepiej zawsze mieć przy sobie butelkę wody niegazowanej, która w kryzysowej sytuacji może się okazać pomocna.

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Pielęgnacja włosów podczas lata Pielęgnacja włosów podczas lata
  Każda kobieta posiada inny rodzaj włosów. Nasza pielęgnacja może się różnić od pielęgnacji naszej koleżanki, to normalne, każdy włos potrzebuje czegoś innego. Jedno jest [...]
 • Dlaczego mokra karma jest tak ważna w żywieniu kota? Dlaczego mokra karma jest tak ważna w żywieniu kota?
  Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego mokry posiłek jest tak ważny przy żywieniu kota? Albo, z czego powinna składać się dobrej jakości karma mokra dla kota? Nic dziwnego, nie [...]
 • Czy kreatywności można się nauczyć? Czy kreatywności można się nauczyć?
      W dzisiejszym tempie rozwoju kreatywność stała się najbardziej z pożądaną cechą. Pojęcie to rozumiemy, jako zdolność szybkiego i twórczego reagowania na nowe [...]
 • ExtravaDance Party by Moda&Styl już za nami! ExtravaDance Party by Moda&Styl już za nami!
  Ponad 300 osób bawiło się w warszawskim Opera Club na ExtravaDance Party by Moda&Styl. W klimatycznych wnętrzach popularnego miejsca spotkań warszawiaków zgromadzili się [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Pielęgnacja włosów podczas lata
 
Każda kobieta posiada inny rodzaj włosów. Nasza pielęgnacja może się różnić od pielęgnacji naszej koleżanki, to normalne, każdy włos potrzebuje czegoś innego. Jedno jest [...] czytaj więcej »