Kobieta

Dzisiaj jest 06.06.2023. Imieniny: Dominiki, Norberta, Laurentego

Upalne dni - jak je przetrwać w pracy i na urlopie?

Synoptycy prognozowali, że dwa wakacyjne miesiące nie przypadną zbytnio nam do gustu z racji niskiej temperatury. Jak się możemy przekonać, pogoda za oknem jest wręcz idealna do korzystania z letnich urlopów. Jednak oprócz tych, którzy zaplanowali sobie wolne dni na początek lipca, są także tacy, którzy w te nadzwyczaj gorące dni muszą pracować i efektywnie wywiązywać się ze swoich obowiązków.

W tak upalne dni, nie ma pracy, która by nie znużyła. Czy to na powietrzu, czy w pomieszczeniu, temperatura mocno daje się we znaki bez względu na wiek. Jak zatem przetrwać upalne dni będąc w pracy? Czy w ogóle możliwe jest wykonywanie jakichkolwiek czynności w takie dni jak choćby ten dzisiejszy?

Oczywiście wszystko jest możliwe, nawet jeśli temperatury mocno przekraczają 30 stopni Celsjusza. Kluczową rolę odgrywa ubiór, ponieważ to od tego zależy czy i jak nasze ciało będzie odprowadzać nadmiar temperatury. Zalecane są przewiewne ubrania, najlepiej wykonane z naturalnej bawełny, która doskonale przepuszcza powietrze, a także odpowiednio odprowadza pot. Jasne kolory odzieży zapewnią mniejsze przyciąganie promieni słonecznych, dzięki czemu możemy odnosić wrażenie chłodu. W takim stroju na pewno każdy będzie się czuł dobrze, a co najważniejsze wysoka temperatura otoczenia nie będzie aż tak mocno odczuwalna. Natomiast dla ludzi przebywających na powietrzu i ostrym słońcu, konieczne jest nakrycie głowy.

Jeśli chodzi o spożywane pokarmy to w okresie takich dni należy unikać zbyt kalorycznych i tłustych potraw. Zdecydowanie powinno się przestawić się na jedzenie produktów i posiłków lekko strawnych. Do swojej diety warto dodać porcję warzyw i owoców, bo one także zawierają witaminy i składniki odżywcze, które podczas upałów w łatwy sposób opuszczają nasz organizm. Tak więc lekka zupa warzywna może okazać się dobrym rozwiązaniem na obiad na upalnie dni. Po obiedzie warto wypić świeży sok z owoców i dopiero po takiej dawce kalorii i witamin można spokojnie wyjść z domu. Aby organizm nie odwodnił się podczas kolejnych gorących dni, należy pić duże ilości wody mineralnej, najlepiej niegazowanej, ponieważ tylko ona potrafi uzupełnić braki, które uciekają z organizmu w postaci potu. Ważnym jest, aby unikać picia słodkich, gazowanych napojów typu cola, sprite, fanta, ponieważ one nie gaszą pragnienia, ani nie nawadniają odpowiednio naszego organizmu. Alkohol także jest niewskazany w upalne dni i trzeba się go wystrzegać.

Podczas upałów koniecznie należy pamiętać o dobrej ochronie skóry. Zanim wyjdziemy na powietrze, bez względu na to czy jest to plaża, czy wyjście na miasto, wypada zastosować  krem z filtrem przeciwsłonecznym, który powinien poradzić sobie z ochroną skóry przed poparzeniami. Oprócz tego podczas opalania na plaży, należy pamiętać o powtarzaniu tej czynności co około 2 godziny. Bardzo istotne jest to, czy przyjmujemy leki nasercowe, na nadciśnienie lub inne tego typu, ponieważ w połączeniu z intensywnym słońcem, może niestety nas dopaść reakcja alergiczna. Dlatego zanim gdziekolwiek się wybierzemy, należy dobrze zaplanować zażycie lekarstw oraz odpowiednio wcześnie nasmarować ciało kremem z filtrem.

Upały to bardzo poważna sprawa i najlepszym rozwiązaniem jest przeczekać godziny największej aktywności słońca w domu, mieszkaniu lub na powietrzu, ale tam gdzie promienie słońca nie docierają, lub są w ograniczonej intensywności. Osoby, które nie są w pełni zdrowe lub przyjmują lekarstwa, muszą pilnować się nieco bardziej, ponieważ duża aktywność słoneczna równa się z większym osłabieniem organizmu, co w efekcie może prowadzić do zasłabnięć czy zaburzeń organizmu. Najlepiej zawsze mieć przy sobie butelkę wody niegazowanej, która w kryzysowej sytuacji może się okazać pomocna.

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Różnorodność zabiegu mezoterapii Różnorodność zabiegu mezoterapii
      Klinika Esteticmed, specjalizująca się w medycynie estetycznej wykonuje wiele zabiegów umożliwiających poprawę kondycji urody swoich Pacjentów. Nie tylko ze [...]
 • Kulinarny smakołyk Kulinarny smakołyk
  Szukasz pomysłu na smaczny obiad dla swoich domowników? Właśnie go znalazłaś! Kotleciki z kalafiora i marchewki to doskonały dodatek do świeżych ziemniaczków i kompociku [...]
 • Depilacja laserowa - raz jeszcze Depilacja laserowa - raz jeszcze
  Jako kobiety wprost nie potrafimy wyobrazić sobie życia bez dbania o nasz wygląd – taka już widać jest nasza natura. Gorzej, jeśli trudno nam znaleźć miejsce, gdzie można o niego [...]
 • Czym jest slow life? Czym jest slow life?
  Żyjemy w XXI wieku, otacza nas coraz więcej technologii i informacji do której, mamy  24 godzinny dostęp. Ale czy naprawdę jesteśmy szczęśliwi? Czy decyzje, które [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Różnorodność zabiegu mezoterapii
 
    Klinika Esteticmed, specjalizująca się w medycynie estetycznej wykonuje wiele zabiegów umożliwiających poprawę kondycji urody swoich Pacjentów. Nie tylko ze [...] czytaj więcej »