Kobieta

Dzisiaj jest 06.06.2023. Imieniny: Dominiki, Norberta, Laurentego

Uporczywy ból brzucha? Sprawdź, jak z nim walczyć!

   Ból brzucha może przybierać różną postać. Czasem są to bolesne skurcze, kolka, uczucie ucisku, rozpierania i rozdzierania. Jednak ból brzucha, który tak często utrudnia codzienne funkcjonowanie, można skutecznie zwalczać. Sprawdź jak!

 

 

   Według szacunkowych danych ból brzucha dotyka aż 62 proc. Polaków rocznie. Choć część przypadków dotyczy bólu menstruacyjnego odczuwanego przez kobiety, jego przyczyną mogą być też dolegliwości związane z układem pokarmowym lub moczowym.

 

Dlaczego boli nas brzuch?

 

   Ból brzucha najczęściej wywołany jest przez skurcz mięśni gładkich, które występują w wielu narządach wewnętrznych, w tym w jelitach, przewodach żółciowych, pęcherzu moczowym, moczowodach czy macicy. Skurcze mięśni gładkich, do których dochodzi niezależnie od naszej woli, wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

 

   Jednak stres, zła dieta czy stany chorobowe mogą wywoływać bardzo silne skurcze, które człowiek odczuwa jako ból. Niekiedy towarzyszą im różnego rodzaju objawy, między innymi nudności, wymioty, wzdęcia czy zaburzenia rytmu wypróżnień.

 

   Bóle brzucha mogą mieć charakter czynnościowy lub organiczny. Bóle czynnościowe zazwyczaj mają zmienną lokalizację oraz nasilenie, a po pewnym czasie przemijają. Natomiast bóle organiczne mogą nasilać się przede wszystkim w stanie spoczynku, a osoba borykająca się z dolegliwościami często jest niespokojna i unika poruszania się.

 

Jak zwalczać ból brzucha?

 

   Jeśli zastanawiasz się, co na ból brzucha będzie najlepsze, wybierz skuteczny środek rozkurczowy, taki jak np. No-Spa. Substancje czynne zawarte w tych lekach likwidują główną przyczynę uporczywych dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub moczowego bądź związanych z menstruacją, czyli skurcze mięśni gładkich.

 

   Pamiętajmy jednak, że ból brzucha może być również objawem różnych schorzeń lub zmian chorobowych, więc niekiedy bywa on też sygnałem ostrzegawczym, jaki wysyła nam organizm. Z tego powodu w przypadku ostrego, przewlekłego i nasilającego się bólu brzucha należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

 

Jak łagodzić bóle brzucha?

 

   Oprócz przyjmowania doustnych środków rozkurczowych bóle brzucha możemy także łagodzić wieloma domowymi sposobami. Jednym z nich jest przygotowanie ciepłych, lecz nie gorących okładów na brzuch. W tej roli doskonale sprawdza się termofor, który położony na brzuch łagodzi dolegliwości i wspomaga rozkurczowe działanie leków.

 

   Inną metodą jest masaż brzucha, który likwiduje wzdęcia oraz przynosi ulgę w czasie miesiączki lub w przypadkach kolki jelitowej u niemowlaków. Masaż wykonujemy delikatnie dłonią, przesuwając ją zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

 

   Dobrym sposobem na łagodzenie objawów związanych z bólem brzucha jest również picie naparów z ziół. Będą one niezastąpione zwłaszcza dla osób borykających się z niestrawnością, przejawiającą się wzdęciami, uczuciem pełności i bólem w nadbrzuszu. Szczególnie polecane są napary z mięty, melisy, kopru włoskiego, imbiru i majeranku, które pobudzają procesy trawienne, regulują pracę jelit i działają rozkurczowo.

 

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Reportaże, które każdy z nas choć raz powinien przeczytać Reportaże, które każdy z nas choć raz powinien przeczytać
    W związku z nadchodzącym weekendem dla wszystkich moli książkowych mamy kilka propozycji ciekawych reportaży.   Są to reportaże, które opisują losy ludzi okrutnie [...]
 • Zegarek – doskonały pomysł na prezent Zegarek – doskonały pomysł na prezent
      Ile to razy wybieramy się na jakąś uroczystość i nie mamy pojęcia jaki kupić prezent. Urodziny, imieniny czy ślub to okazje, które warto uczcić eleganckim i [...]
 • Ciuchowisko - wymieniaj wszystko! Ciuchowisko - wymieniaj wszystko!
  Na czym to polega? Jest wspólna góra ubrań na która kładziemy wszystkie przyniesione rzeczy. Wówczas kiedy trafią na stertę ubrań, tracą one właściciela. Z uwagi [...]
 • Lato w kolorze cytryny. Trzy przepisy na upale dni Lato w kolorze cytryny. Trzy przepisy na upale dni
  Cytrynki z rumem kolorem i kształtem przypominaj, słoneczka zamknięte w słoiku. Zimą ten przysmak pozwala przywołać atmosferę upalnych dni. Latem dzięki niemu przygotujemy orzeźwiającą [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Reportaże, które każdy z nas choć raz powinien przeczytać
 
  W związku z nadchodzącym weekendem dla wszystkich moli książkowych mamy kilka propozycji ciekawych reportaży.   Są to reportaże, które opisują losy ludzi okrutnie [...] czytaj więcej »