Strona główna » Wady i zalety mieszkań z rynku pierwotnego

Wady i zalety mieszkań z rynku pierwotnego

przez PewnaPani
0 komentarz

""

   Zakup mieszkania wiąże się z wieloma problemami. Jednym z nich jest powstający u każdego nabywcy dylemat: czy lepiej kupić mieszkanie z rynku pierwotnego czy też wtórnego? Wybór ten w głównej mierze będzie uzależniony od zasobności naszego portfela lub od zdolności kredytowej. Dodatkowo zarówno rynek wtórny, jak i pierwotny mają swoje wady i zalety.

 

 

Rynek wtórny czy pierwotny?

 

   Nie każdy, kto chce nabyć mieszkanie, musi być zorientowany w zawiłościach rynku nieruchomości. Nie wszyscy wiedzą, że rynek wtórny zajmuje się obrotem mieszkań używanych, a rynek pierwotny obrotem nowych mieszkań. Mieszkania używane można nabyć bezpośrednio od prywatnych właścicieli lub za pośrednictwem biura nieruchomości. Mieszkania nowe nabędziemy natomiast od dewelopera lub Spółdzielni Mieszkaniowej. Czasem oferty sprzedaży mieszkań z rynku pierwotnego można znaleźć w dobrych biurach nieruchomości, tj. WGN-Nieruchomości. Biuro nieruchomości pomoże nam także wybrać mieszkanie, które będzie odpowiadało naszym potrzebom. Jeśli zdecydujemy się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, dobrze wiedzieć z czym to się wiąże.

 

 

Zalety mieszkań z rynku pierwotnego

 

   Kupując nowe mieszkanie mamy większą możliwość dostosowania wybranego lokalu do własnych potrzeb. Bardzo często można zgłaszać swoje uwagi do dewelopera już na etapie realizacji inwestycji. Nowe mieszkania dostępne są w różnym metrażu. Ich zaletą są także duże, otwarte przestrzenie, które w ostatnim czasie stały się bardzo modne. Nabywając mieszkanie z rynku pierwotnego, które zostało dobrze wykonane, otrzymujemy łrancję lepszego standardu budowy oraz wykończenia. Objęte one są także okresem łrancji i rękojmi. Nowe mieszkania to także świetna inwestycja na przyszłość. Cieszą się one dużą popularnością – im młodsze mieszkanie, tym większe zapotrzebowanie i tym łatwiej można je sprzedać. Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego nie musimy martwić się zapłatą podatku od czynności cywilno-prawnych. Przez długi czas nie trzeba będzie również ponosić kosztów związanych z większymi naprawami w budynku lub z jego remontem. Kolejną zaletą nowego mieszkania jest fakt, iż obecne technologie pozwalają na wybudowanie energooszczędnych mieszkań. Dzięki temu koszty ich utrzymania są mniejsze, niż w przypadku mieszkań w starych blokach. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego możemy również postarać się o uzyskanie dopłaty w ramach programu "Mieszkanie dla młodych".

 

 

Wady mieszkań z rynku pierwotnego

 

   Kupno mieszkania na rynku wtórnym może niestety wiązać się także z pewnymi wadami. Są to m.in.: dłuższy czas oczekiwania na mieszkanie, niemożliwość wprowadzenia się do niego zaraz po zakupie, dodatkowe koszty związane z wykończeniem mieszkania oraz możliwość bankructwa dewelopera. Czasem, jeśli wykonawca jest niesolidny, w nowych mieszkaniach mogą się pojawiać wady techniczne, tj. krzywe i popękane ściany, zwarcia instalacji elektrycznej, czy odpadający tynk. Jednak największą wadą mieszkań z rynku pierwotnego są nieuczciwi deweloperzy. Często zdarza się, że po wpłaceniu pieniędzy przez kilku nabywców deweloper nie kończy budowy i znika. Ludzie zostają bez pieniędzy i bez mieszkania.

 

   W celu uniknięcia nieprzyjemnych sytuacji lub wyboru niewłaściwego mieszkania, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pośrednika nieruchomości, np. z biura WGN-Nieruchomości. Dzięki swojemu doświadczeniu będzie on w stanie znaleźć odpowiednie mieszkanie dla każdego nabywcy.

 

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie