Kobieta

Dzisiaj jest 01.03.2021. Imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

Zadbaj o kości na wiosnę

Zima to pora roku, w której na naszej szerokości geograficznej dzień jest krótszy od nocy, a słońce przesuwa się nisko nad horyzontem. W związku z tym ekspozycja na światło słoneczne jest zmniejszona. Fakt ten jest znaną przyczyną obniżonego samopoczucia, a nawet poważnych depresji, które rozpoznaje się w okresie zimowym. Jednak zmniejszone nasłonecznienie ma również poważne konsekwencje dla zdrowia naszego układu kostnego. Otóż w wyniku niedostatecznej ilości promieniowania słonecznego w naszej skórze nie jest produkowana wystarczająca ilość witaminy D.

 

Cholekalcyferol, bo tak nazywa się aktywna postać witaminy D produkowana w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego, jest jednym z elementów zaangażowanych w prawidłową gospodarkę wapniową naszego organizmu. Witamina D stymuluje wchłanianie wapnia z jelit oraz uczestniczy w prawidłowym metabolizmie kości. W okresie zimowym produkcja witaminy D w skórze zmniejsza się, co może niekorzystnie wpływać na tkankę kostną. Dobrze jest uwzględnić to stosując w diecie produkty bogate w tę witaminę. Warto też zawczasu pomyśleć o suplementacji witaminy D, która pomaga w utrzymaniu zdrowych kości.

Wiosną dni stają się coraz dłuższe, ale niestety obserwacje wykazują, że nawet o tej porze roku nasłonecznienie w Polsce może być niewystarczające do odpowiedniej produkcji witaminy D. Jest to problem szczególnie istotny w przypadku dorosłych, którzy rzadziej spędzają czas na świeżym powietrzu. Dodatkowym czynnikiem ograniczającym ekspozycję na światło słoneczne jest miejski smog oraz coraz powszechniejsze stosowanie kremów z filtrem UV. Ponadto stwierdzono, że z wiekiem mechanizm wytwarzania witaminy D staje się coraz mniej wydolny. W związku z powyższym, dieta osób spędzających dużo czasu w pomieszczeniach zamkniętych powinna być odpowiednio zbilansowana, z uwzględnieniem niedostatecznego nasłonecznienia. Rozsądnym rozwiązaniem może być dodatkowa suplementacja witaminą D pomagającą w utrzymywaniu prawidłowych stężeń wapnia we krwi, również w okresie wiosennym.

 

Uzupełnienie wiosennej diety o witaminę D jest niezbędne do sterowania procesem utrzymania mocnych kości, ale do tego konieczny jest jeszcze sam budulec! Należy zatem jednocześnie z witaminą D dostarczać odpowiednich ilości wapnia oraz mikroelementów niezbędnych dla prawidłowych przemian metabolicznych tkanki kostnej – magnezu uczestniczącego w regulowaniu gospodarki wapniowo-fosforanowej oraz cynku będącego składnikiem enzymów biorących udział w procesie mineralizacji kości. Wskazany jest również regularny wysiłek fizyczny. Wykazano, że systematyczne ćwiczenia wzmacniają stawy i kości.

 

Pamiętajmy zatem, aby na wiosnę zadbać o nasze kości. Ruszajmy się na świeżym powietrzu eksponując skórę na światło słoneczne i odżywiajmy się prawidłowo, mając na względzie dostarczenie naszemu organizmowi odpowiednich ilości witaminy D oraz niezbędnych do budowy kości minerałów. Warto też pamiętać o możliwościach, jakie stwarza nam odpowiednia suplementacja diety. W aptekach dostępne są różne preparaty zawierające wspomniane składniki. Godnym polecenia produktem jest Calcenato. Jest to suplement, który oprócz wapnia i witaminy D zawiera magnez i cynk. Wapń, witamina D3 i magnez pomagają w utrzymaniu zdrowych kości i zębów. Wapń pomaga również w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni oraz przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi.

 

Witamina D3 bierze udział w prawidłowym wchłanianiu/wykorzystaniu wapnia, a cynk uczestniczy w utrzymaniu zdrowych kości oraz w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego.

 

dr n. med. Mikołaj Kobelski


Zapraszamy do wiosennego konkursu z atrakcyjnymi nagrodami na stronie www.calcenato.pl!

ZOBACZ TAKŻE

 

DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Jak wybrać bezpieczne zabawki dla malucha?
 
Zabawki są ważnym elementem w życiu dziecka. Pomagają się rozwijać oraz zapewniają sporo radości. Jak zadbać o to, aby nie były one przyczyną kłopotów?   Wszystkie [...] czytaj więcej »