Kobieta

Dzisiaj jest 18.09.2019. Imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława

Zadbaj o kości na wiosnę

Zima to pora roku, w której na naszej szerokości geograficznej dzień jest krótszy od nocy, a słońce przesuwa się nisko nad horyzontem. W związku z tym ekspozycja na światło słoneczne jest zmniejszona. Fakt ten jest znaną przyczyną obniżonego samopoczucia, a nawet poważnych depresji, które rozpoznaje się w okresie zimowym. Jednak zmniejszone nasłonecznienie ma również poważne konsekwencje dla zdrowia naszego układu kostnego. Otóż w wyniku niedostatecznej ilości promieniowania słonecznego w naszej skórze nie jest produkowana wystarczająca ilość witaminy D.

 

Cholekalcyferol, bo tak nazywa się aktywna postać witaminy D produkowana w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego, jest jednym z elementów zaangażowanych w prawidłową gospodarkę wapniową naszego organizmu. Witamina D stymuluje wchłanianie wapnia z jelit oraz uczestniczy w prawidłowym metabolizmie kości. W okresie zimowym produkcja witaminy D w skórze zmniejsza się, co może niekorzystnie wpływać na tkankę kostną. Dobrze jest uwzględnić to stosując w diecie produkty bogate w tę witaminę. Warto też zawczasu pomyśleć o suplementacji witaminy D, która pomaga w utrzymaniu zdrowych kości.

Wiosną dni stają się coraz dłuższe, ale niestety obserwacje wykazują, że nawet o tej porze roku nasłonecznienie w Polsce może być niewystarczające do odpowiedniej produkcji witaminy D. Jest to problem szczególnie istotny w przypadku dorosłych, którzy rzadziej spędzają czas na świeżym powietrzu. Dodatkowym czynnikiem ograniczającym ekspozycję na światło słoneczne jest miejski smog oraz coraz powszechniejsze stosowanie kremów z filtrem UV. Ponadto stwierdzono, że z wiekiem mechanizm wytwarzania witaminy D staje się coraz mniej wydolny. W związku z powyższym, dieta osób spędzających dużo czasu w pomieszczeniach zamkniętych powinna być odpowiednio zbilansowana, z uwzględnieniem niedostatecznego nasłonecznienia. Rozsądnym rozwiązaniem może być dodatkowa suplementacja witaminą D pomagającą w utrzymywaniu prawidłowych stężeń wapnia we krwi, również w okresie wiosennym.

 

Uzupełnienie wiosennej diety o witaminę D jest niezbędne do sterowania procesem utrzymania mocnych kości, ale do tego konieczny jest jeszcze sam budulec! Należy zatem jednocześnie z witaminą D dostarczać odpowiednich ilości wapnia oraz mikroelementów niezbędnych dla prawidłowych przemian metabolicznych tkanki kostnej – magnezu uczestniczącego w regulowaniu gospodarki wapniowo-fosforanowej oraz cynku będącego składnikiem enzymów biorących udział w procesie mineralizacji kości. Wskazany jest również regularny wysiłek fizyczny. Wykazano, że systematyczne ćwiczenia wzmacniają stawy i kości.

 

Pamiętajmy zatem, aby na wiosnę zadbać o nasze kości. Ruszajmy się na świeżym powietrzu eksponując skórę na światło słoneczne i odżywiajmy się prawidłowo, mając na względzie dostarczenie naszemu organizmowi odpowiednich ilości witaminy D oraz niezbędnych do budowy kości minerałów. Warto też pamiętać o możliwościach, jakie stwarza nam odpowiednia suplementacja diety. W aptekach dostępne są różne preparaty zawierające wspomniane składniki. Godnym polecenia produktem jest Calcenato. Jest to suplement, który oprócz wapnia i witaminy D zawiera magnez i cynk. Wapń, witamina D3 i magnez pomagają w utrzymaniu zdrowych kości i zębów. Wapń pomaga również w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni oraz przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi.

 

Witamina D3 bierze udział w prawidłowym wchłanianiu/wykorzystaniu wapnia, a cynk uczestniczy w utrzymaniu zdrowych kości oraz w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego.

 

dr n. med. Mikołaj Kobelski


Zapraszamy do wiosennego konkursu z atrakcyjnymi nagrodami na stronie www.calcenato.pl!

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Emocje, które tuczą Emocje, które tuczą
  Kate Moss powiedziała kiedyś, że nic nie smakuje tak dobrze, jak bycie chudym. Może się jej tak wydawać, bo pewnie nigdy nie miała okazji spróbować ciasta czekoladowego mojej [...]
 • Prezent dla Niego Prezent dla Niego
  Ostatnio sporo słyszałem o tym, że część z Was Drogie Panie zastanawia się nad tym, co kupić swemu ukochanemu na Walentynki. Czas ucieka, dzień zakochanych coraz bliżej, a w głowie setki [...]
 • Czy wiesz jakie święto obchodzone jest na świecie już od ponad wieku? Czy wiesz jakie święto obchodzone jest na świecie już od ponad wieku?
  Nie ma na świecie chyba żadnej kobiety, która nie znałaby daty 8 marca. Ale mimo wszystko w tym zabieganych świecie zdarza nam się zapomnieć o tym, że tego dnia jest Międzynarodowy [...]
 • Pozwól się zrelaksować - masaż! Pozwól się zrelaksować - masaż!
  Jest wiele sposobów na dobry relaks. Niektóre wymagają od nas dużego nakładu pieniężnego lub są czasochłonne. Dla osób, które żyją w szybkim tempie istnieje [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Emocje, które tuczą
 
Kate Moss powiedziała kiedyś, że nic nie smakuje tak dobrze, jak bycie chudym. Może się jej tak wydawać, bo pewnie nigdy nie miała okazji spróbować ciasta czekoladowego mojej [...] czytaj więcej »