Strona główna » Zalety diety wegetariańskiej, czyli dlaczego warto zrezygnować z mięsa.

Zalety diety wegetariańskiej, czyli dlaczego warto zrezygnować z mięsa.

przez PewnaPani
0 komentarz

""

Wegetarianizm staje się coraz popularniejszy. Można nawet mówić o modzie, nie tylko na dietę, ale na styl życia „wege”, kojarzony z tym co zdrowe i ekologiczne. Trend ten, w przeciwieństwie do wielu innych, warto promować. Im więcej wiedzy na temat racjonalnego podejścia do odżywiania i korzystania z różnych zasobów naturalnych, tym większa szansa na poprawienie kondycji zdrowotnej – psychofizycznej. Od zdrowej diety zależy nasze samopoczucie, dlatego warto spróbować wegetarianizmu, nie tylko wtedy, gdy mamy na uwadze np. pozbycie się zbędnych kilogramów.


Co prawda, wiele badań wskazuje na to, że wegetarianie są szczuplejsi niż osoby preferujące dietę tradycyjną, ale w kwestii przyczyn tej prawidłowości, zgody między dietetykami nie ma. Z jednej strony nie da się nie zauważyć, że dieta wegetariańska jest lżejsza od tradycyjnej i lekkostrawna. Oznacza to większą dynamikę metabolizmu, a więc również mniejszą „szansę” na odkładanie zbędnych produktów przemiany materii.


Z drugiej strony – za mniejszą wagą wegetarian kryje się również samo podejście do żywienia. Osoby na dietach „alternatywnych” zdecydowanie bardziej skupiają się na jakości spożywanych pokarmów. Jest to niezbędne ze względu na konieczność prawidłowego zbilansowania składników pokarmowych i zastąpienia produktów tradycyjnych innymi (np. konieczność zapewnienia sobie odpowiedniej podaży białka i zdrowych tłuszczów oraz niektórych witamin).


Dzięki temu dieta wegetariańska jest… atrakcyjna – bardziej kreatywna od „zwykłej”. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że odkryte na nowo kasze i wiele warzyw na naszych stołach, to zasługa rosnącego w siłę wegetarianizmu. Podobnie dzieje się z bardzo zdrowymi i od wieków znanymi w polskiej kuchni, a do niedawna zapomnianymi – roślinami strączkowymi.

 

 

Wegetarianizm – dla kogo?


Wegetarianizm nie ma nic wspólnego z tzw. „jedzeniem trawy”. Wręcz przeciwnie – dieta ta jest bardzo różnorodna, aromatyczna, kolorowa, lekka i zdrowa – o ile nie zapomnimy o podstawowych zasadach komponowania posiłków, w których nie może zabraknąć: węglowodanów złożonych, białka, tłuszczów nienasyconych, witamin i minerałów.


Wegetarianizm, nie bez powodu, polecany jest obecnie przez Ministerstwo Zdrowia, jak i WHO, na każdym etapie życia człowieka.


Bardziej ascetyczny – weganizm (dieta bez udziału żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego) może również być zdrowy, tu jednak trzeba być bardziej dokładnym w doborze składników pokarmowych, należy także pamiętać o suplementacji witaminy B12 (jako jedyna nie występuje w pokarmach roślinnych).


Chcesz schudnąć i to racjonalnie – wprowadzając w życie zdrowe nawyki? Chcesz ustrzec się efektu jojo? Wegetarianizm to rzeczywiście bardzo dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że będziesz jadł regularnie (5 posiłków dzienne) i nie będziesz się zajadać słodyczami (które są przecież w zdecydowanej większości wegetariańskie). Zgodnie z powszechnym wśród wegetarian trendem – warto jednak wykonać je samodzielnie w domu. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać do zalet nutelli z gorzkiej czekolady i daktyli, zamiast znanego odpowiednika sklepowego, podobnie jak większość słodyczy, wypełnionego m.in. olejem palmowym, cukrem, a nawet jego gorszym zamiennikiem, czyli syropem fruktozowo-glukozowym. To tylko jeden z przykładów na zdrową i smaczną wegetariańską „alternatywę” dla tzw. śmieciowego jedzenia.


Zrozumiałeś, że zdrowie w dużym stopniu zależy od tego, co jemy? Nie tylko pozbędziesz się ewentualnej nadwagi, ale decydując się na dietę wegetariańską, o wiele łatwiej będzie Ci ukształtować – na stałe – nowe nawyki żywieniowe. Zaczniesz też bawić się kuchnią, komponując wiele nowych potraw – tanio i zaskakująco dla siebie i dla Twojej rodziny.


Przykład? Pasty roślinne kanapkowe. Potencjał tego rodzaju produktów spożywczych został niedawno dostrzeżony nawet przez firmy masarskie… dlatego na stoiskach „mięsnych” spotkamy również gotowe pasztety roślinne i pasty, które znajdują coraz więcej nabywców.


Chcesz zredukować możliwość zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów (szczególnie jelita grubego i innych, związanych z układem pokarmowym)? Również warto przejść na wegetarianizm.


Wegetarianie są także mniej podatni na choroby związane z układem krążenia – w tym nadciśnienie tętnicze, które wciąż jest „plagą” naszych czasów i wykrywane jest nawet u nastolatków.


Wiele badań wskazuje również na to, że decydując się na dietę bazującą głównie na roślinach, mamy także mniej „szans” na zachorowanie na kolejną chorobę cywilizacyjną – cukrzycę typu B.


Czy warto zostać wegetarianinem? Na pewno plusów jest zdecydowanie więcej niż ewentualnych minusów. Ponadto dla wielu osób wybór ten podyktowany jest przede wszystkimi względami moralnymi. Jeśli możemy połączyć „przyjemne z pożytecznym”, na dodatek – zdrowym i smacznym – na pewno warto choćby spróbować tego urozmaicenia.

 

 

Artykuł powstał przy współpracy z dietetykami firmy Wygodna Dieta.

 

 


Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie