Kobieta

Dzisiaj jest 26.11.2022. Imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada

Zasady zdrowego żywienia, czyli przepis na to, jak zachować zdrowie

   W dzisiejszych czasach placówki opieki zdrowotnej przeżywają straszliwe oblężenie. Związane jest to z dwoma czynnikami. Po pierwsze, na szeroką skalę obserwuje się starzenie naszego polskiego społeczeństwa, co bez wątpienia jest czynnikiem, który sprawia, że nasza służba zdrowia z roku na rok staje się bardziej niewydolna. Drugim czynnikiem warunkującym dość częste wizyty u lekarza jest nieprawidłowy styl życia, co wiąże się z wyborami dotyczącymi diety i aktywności fizycznej.

 

 

   Ostatnimi czas zapanowała nowa moda w odpowiedzi na coraz więk zapadalność na choroby dietozależne (związane z  nieprawidłowym odżywianiem się) takie jak: nadwaga, otyłość, próchnic zębów, nowotwory, czy zespół metaboliczny i cukrzyca. Doniesienia ze świata i nieoficjalne dane głoszą, iż ze względu na niepokojący stan zdrowia społeczeństwa amerykańskiego, tamtejsze władze postanowiły zmienić trend piękna i wyglądu sylwetki w mentalności i głowach całego narodu. Jak się później okazało, także w oczach innych narodów całego świata. Nastała więc moda na kult szczupłej sylwetki, rodem z pierwszych okładek gazet, chłopięcej sylwetki, wąskich bioder i płaskiego brzucha. Do lamusa natomiast odeszły krągłe, rubensowskie kształty, które uznane zostały za skutek niepowodzenia życiowego, łakomstwa i słabego charakteru.

 

   Z uwagi na potrzebę podążania za najnowszymi trendami szczupłej sylwetki, świadomość społeczeństwa w sprawach właściwego żywienia stale rośnie. Dobrze wiemy, że bez wysiłku i mrówczej pracy nad ciałem nic nie osiągniemy. Sławni dietetycy, osobiści trenerzy oraz celebryci chętnie promują zdrowy styl życia i nakłaniają do zmiany złych nawyków zarówno żywieniowych, jak i psychologicznych. Motywacja, poradnictwo żywieniowe i psychologiczne zaznaczyło silny wpływ na polskie społeczeństwo, szczególnie płci żeńskiej. To pozytywne zjawisko sprawia, że stajemy się bardziej świadomi żywieniowo w zakresie słuchania siebie i swoich potrzeb. Wiemy, co służy naszemu zdrowiu, a co szkodzi. Dieta nie kojarzy nam się jedynie z odchudzaniem. Aby usystematyzować niejednokrotnie niepoprawną wiedzę z zakresu żywienia, warszawski Instytut Żywności i Żywienia ujął najważniejsze zagadnienie z tematyki zdrowego stylu życia w postać kilku fundamentalnych zasad. Oto one:


1.    Jedz codziennie różne produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie.
2.    Bądź codziennie aktywny fizycznie – ruch korzystnie wpływa na sprawność i prawidłową sylwetkę.
3.    Źródłem energii w twojej diecie powinny być głównie produkty znajdujące się w podstawie (na dole) piramidy.
4.    Spożywaj codziennie przynajmniej 3–4 porcje mleka lub produktów mlecznych, takich jak jogurty, kefiry, maślanka, sery.
5.    Jedz codziennie 2 porcje produktów z grupy – mięso, ryby, jaja. Uwzględniaj też nasiona roślin strączkowych.
6.    Każdy posiłek powinien zawierać warzywa lub owoce.
7.    Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych.
8.    Ograniczaj spożycie cukru, słodyczy, słodkich napojów.
9.    Ograniczaj spożycie słonych produktów, odstaw solniczkę.
10.    Pij codziennie odpowiednią ilość wody.

   Jak widać, zasad tych jest wiele, nie łatwo jest za nimi podążać realizując je w całości. Dlatego też, aby dobrze zadbać o swój stan zdrowia i kształt sylwetki najlepiej jest powierzyć są dietę specjalistom do spraw żywienia człowieka współpracującym razem z portalem DIETMAP.PL. Oferuje on diety odchudzające spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagającego użytkownika. Dodatkowo, owe plany żywieniowe są skonstruowane prze wykwalifikowaną kadrę żywieniowców, dzięki czemu są one w pełni zbilansowane i zgodne z najnowszymi wytycznymi czołowych instytucji zajmujących się żywieniem człowieka. DIETMAP.PL jest sposobem nie tylko na zgrabną sylwetkę, ale także na zachowanie zdrowia w profesjonalny sposób. Nie ufaj, przekonaj się sam.

 

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Szybka babeczka Szybka babeczka
  Bywa tak, że masz ochotę na coś słodkiego ale do najbliższego sklepu jest tak daleko a pieczenie ciasta jest zbyt męczące dla Ciebie? Co powiesz nasz szybką babeczkę w pięć minut? Szybka [...]
 • Zajęcia pozalekcyjne dla dziecka – które wybrać i ile kosztują? Zajęcia pozalekcyjne dla dziecka – które wybrać i ile kosztują?
  Z danych statystycznych GUS wynika, iż na zajęcia pozalekcyjne każdy rodzic wydaje około 100 złotych miesięcznie. Spora część ankietowanych (aż 50%) przyznaje, że ze względów [...]
 • Uśmiechnij się do świata Uśmiechnij się do świata
  Uśmiechnij się do świata, a świat uśmiech Ci odda – tak głosi pewne powiedzenie. Ile w tym prawdy? To pewniak!   Jesteśmy ludźmi, społeczeństwem, które zamiast [...]
 • Jak radzić sobie z bólem gardła? Jak radzić sobie z bólem gardła?
     Drapanie i suchość w gardle, chrypka, kaszel, trudności w przełykaniu i mówieniu – która z nas nie boryka się z tymi problemami kilka razy w roku? Aby szybko i [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Szybka babeczka
 
Bywa tak, że masz ochotę na coś słodkiego ale do najbliższego sklepu jest tak daleko a pieczenie ciasta jest zbyt męczące dla Ciebie? Co powiesz nasz szybką babeczkę w pięć minut? Szybka [...] czytaj więcej »