Kobieta

Dzisiaj jest 18.06.2021. Imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy

Zimowy atak pajączków

Zima to okres, w którym cera naczynkowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Niskie temperatury i silny wiatr potęgują powstawanie problemów skórnych, takich jak rumień i pękające naczynka krwionośne. Jak się ustrzec przed mało estetycznymi "pajączkami"?

 

Dlaczego naczynka pękają?

Teleangiektazje, czyli problemy związane z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi są częstym defektem kosmetycznym. Kruchość ścian naczynek oraz ich podwyższona przepuszczalność sprawia, że ściany naczyń nie wytrzymują ciśnienia przepływu krwi. W efekcie pękają pozostawiając na skórze trwałe ślady, potocznie nazywane "pajączkami".

 

Sygnały, że coś jest nie tak

Pierwszą oznaką problemu może być rumień - miejscowe zaczerwienienia wywołane zmianą temperatury lub silnymi emocjami. W zimie nasza skóra jest cienka, wrażliwa na podrażnienia,  powinniśmy więc postawić na podstawową ochronę. Warto zainwestować w kremy nowej generacji do skóry naczyniowej. Nie wahajmy się zastosować mocniejszego makijażu. Podkłady, fluidy, bazy – stworzą dodatkową barierę ochronną. Do tego możemy otulić się szalikiem, założyć kaptur i naciągnąć mocno czapkę. To bardzo praktyczne i niekosztowne metody, które również należy mieć na uwadze. – radzi dr Ewa Kaniowska z Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Derma-Puls we Wrocławiu.

 

Delikatne miejsca

Zmiany w kolorze czerwonym lub fioletowo-niebieskim występują w miejscach najbardziej podatnych na uszkodzenie – na policzkach, skrzydełkach nosa i nogach. Pękanie naczynek może być wrodzone (uwarunkowane genetycznie) lub nabyte, będące skutkiem chorób skóry, czynników ogólnoustrojowych i zewnętrznych. Przykładami są chociażby częste kąpiele słoneczne, wizyty w solarium, saunie, duży wysiłek fizyczny oraz długotrwałe miejscowe stosowanie sterydów.

 

Na kłopoty – laser

Sposobem na rozwiązanie tego dermatologicznego i estetycznego problemu są zabiegi wykonywane przez lekarza dermatologa. Dużą popularnością, a przy tym i ogromną skutecznością cieszy się zabieg zamykania naczyń, wykorzystujący nowoczesną aparaturę medyczną, np. laser Versa-Pulse. Emitowana przez niego energia jest kumulowana w obrębie leczonych naczyń, a w minimalnym stopniu pochłaniana przez otaczający naskórek. Wpływa to bezpośrednio na zmniejszenie dyskomfortu pacjenta podczas zabiegu i chroni otaczające tkanki przed uszkodzeniem termicznym. Zmniejsza się również ryzyko powikłań (rumień, obrzęk, krwawe podbiegnięcia, zasinienia). Po laseroterapii konieczne jest stosowanie kremów z filtrami słonecznymi oraz unikanie czynników powodujących rozszerzanie naczyń krwionośnych (ciepłych kąpieli, sauny, solarium, alkoholu oraz nadmiernego wysiłku fizycznego).

 

Właściwa pielęgnacja

Cera naczynkowa wymaga dużo cierpliwości i delikatnej pielęgnacji. Jeśli dermokosmetyki i kremy nie przynoszą rezultatów, warto rozważyć wizytę u dermatologa. Na pomoc przychodzą zabiegi przygotowane z myślą o cerze wrażliwej, a wiosną i jesienią, specjalne zabiegi wzmacniające i obkurczające naczynka. Najczęściej stosuje się maseczki i ampułki z chłodzących alg oraz jonosferę z chlorkiem wapnia. Bardziej skuteczna i zarazem drastyczna jest laseroterapia - szczególnie polecana zimą przez wzgląd na łagodniejsze działanie promieniowania słonecznego. Wybór odpowiedniej metody i pielęgnacji należy do nas.

Derma Puls

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Jak przystosować swój organizm i nie omijać śniadań? Jak przystosować swój organizm i nie omijać śniadań?
  Wiele z nas zapewne przyznaje się, że każdego dnia swój pierwszy posiłek zjada dopiero w godzinach południowych. Z rana apetyt nie sprzyja, a codzienne obowiązki pochłaniają do [...]
 • Waga w ciąży – co warto o niej wiedzieć? Waga w ciąży – co warto o niej wiedzieć?
     Utrzymanie ciąży nie jest łatwym zadaniem dla każdej kobiety, ale dieta, pewne ograniczenia i dostosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego ciąże jest jeszcze trudniejsze, [...]
 • Co daje nam picie wody? Co daje nam picie wody?
    Czy zastanawiałyście się kiedyś, co daje nam picie wody? Jak i dlaczego jest tak ważne? Woda jest niezbędna w naszym organizmie, aby wszystkie procesy funkcjonowały prawidłowo. [...]
 • Czym pojechać na wakacje? Czym pojechać na wakacje?
  Rozpoczął się sezon wakacyjny i urlopowy. Większość z nas w tym czasie będzie miała okazję odpocząć i wyjechać na zasłużone wakacje. Góry, morze, słońce, piękne [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Jak przystosować swój organizm i nie omijać śniadań?
 
Wiele z nas zapewne przyznaje się, że każdego dnia swój pierwszy posiłek zjada dopiero w godzinach południowych. Z rana apetyt nie sprzyja, a codzienne obowiązki pochłaniają do [...] czytaj więcej »