Kobieta

Dzisiaj jest 22.03.2018. Imieniny: Katarzyny, Bogusława, Kazimierza

Bezpieczne oszczędzanie - gdzie szukać okazji finansowych?

   Rozsądne zarządzanie finansami osobistymi to niezaprzeczalnie podstawa niezależności. Nie ulega wątpliwości, że pierwszym krokiem do uzyskania stabilności finansowej jest oszczędzanie. Systematyczne odkładanie, nawet z pozoru niewielkich kwot pieniędzy, w dłuższym okresie czasu gwarantuje zgromadzenie naprawdę znaczących sum. Jeśli jednak oszczędzać to najlepiej w sposób, który gwarantuje bezpieczeństwo kapitału. Na rynku produktów bankowych można odszukać mnóstwo propozycji oszczędzania, które gwarantują zysk i jednocześnie są bezpieczne.


   Obecnie najbardziej popularną formą oszczędzania są depozyty czyli lokaty bankowe. Ich ogromną zaletą, oprócz bezpieczeństwa, jest zróżnicowane oprocentowanie zależne od banku, okresu na jaki lokuje się kapitał oraz stóp procentowych na rynku WIBOR. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, wszystkie depozyty bankowe gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do równowartości 100 000 EUR. Oznacza to, że powierzając oszczędności podmiotowi objętemu nadzorem KNF zyskuje się pewność, że zgromadzony kapitał nie przepadnie wraz z instytucją.

   Inną, nie mniej popularną, formą oszczędzania są konta oszczędnościowe. Relatywnie wysokie oprocentowanie, a także możliwość wypłaty kapitału w dowolnym momencie bez straty zysków to nie jedyne ich zalety. Wybierając taką formę oszczędzania unika się skutków inflacji i spadku wartości przechowywanych pieniędzy bez ryzyka ich utraty.

   Na rynku dostępne są również tzw. produkty strukturyzowane będące swoistą hybrydą instrumentów oszczędnościowych i inwestycyjnych. Złożone są one z obligacji lub depozytu czyli instrumentu dłużnego oraz z kontraktu terminowego. Wybierając właściwy dla siebie produkt strukturyzowany warto wiedzieć, że zysk bezwzględnie zależy od realizacji założonego na początku scenariusza.

   Z pewnością najbezpieczniejszą formą inwestowania kapitału są obligacje rządowe czyli terminowe papiery wartościowe, w których państwo zobowiązuje się do zwrotu powierzonych mu na pewien czas pieniędzy wraz z odsetkami. W Polsce można nabyć obligacje Skarbu Państwa, z oprocentowaniem stałym lub zmiennym czyli opartym o stopę WIBOR i właściwy przelicznik. 

   Kluczem do skutecznego oszczędzania jest z pewnością korzystanie z kilku rozwiązań jednocześnie czyli tzw. dywersyfikacja. W taki oto sposób nie tylko można się zabezpieczyć na wypadek niepowodzenia jednej z wyżej wymienionych metod, ale jednocześnie poszerza się własny finansowy horyzont.

   Więcej szczegółów na temat oszczędzania na lokatach dowiesz się sprawdzając ranking lokat

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Sprawiedliwy handel Sprawiedliwy handel
  We współczesnym świecie jesteśmy często świadkami wyzysku. Ludzie, którzy są spragnieni wysokiego zarobku, wykorzystują ludzi by tzw. tanią siłą roboczą wzbogacić się. [...]
 • Piękna i bestia, czyli o chirurgii plastycznej Piękna i bestia, czyli o chirurgii plastycznej
  Operacje plastyczne to temat bardzo kontrowersyjny. Wiele osób uważa je za zabiegi zupełnie niepotrzebne. Często takie stanowisko zabierają mężczyźni. Wielu z nich uważa naturalność [...]
 • Napoje gazowane słodzone czy woda? Napoje gazowane słodzone czy woda?
  Napoje gazowane słodzone czy woda? Co wybrać? Co lepsze a co zdrowsze? Pomożemy Wam odpowiedzieć na te pytania.   Napoje słodzone: -250 do 800 kcal w litrze, -sprzyjają chorobie [...]
 • Jak dobrać okulary do kształtu twarzy? Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?
  Najważniejsza w okularach jest soczewka – to ona wyznacza pole widzenia, sprawia, że widzimy lepiej na bliskie lub dalekie odległości. Decyduje o ostrości, chroni przed zgubnym [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Sprawiedliwy handel
 
We współczesnym świecie jesteśmy często świadkami wyzysku. Ludzie, którzy są spragnieni wysokiego zarobku, wykorzystują ludzi by tzw. tanią siłą roboczą wzbogacić się. [...] czytaj więcej »