Osoby, które chcę udzielać swoich usług online nie muszą już zakładać działalności gospodarczej. Dzięki usługom takim, jak Kugaru faktura bez firmy to tylko formalność – cały proces jej wystawiania zakończyć można w zaledwie kilka minut. Wówczas zaś pozostaje jedynie oczekiwać na odpowiedź ze strony kontrahenta – po dokonaniu przez niego formalności środki szybko przesyłane są na rachunek bankowy freelancera. Czy rzeczywiście jest to najtańszy sposób na wystawienie faktury oraz jak z niego skorzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym wpisie. Oto krótki poradnik krok po kroku, jak wystawić fakturę bez działalności gospodarczej.
Czy wystawienie faktury VAT bez firmy się opłaca?
Tak – opcja taka jest zdecydowanie korzystniejsza pod względem finansowym, niż zarejestrowanie działalności gospodarczej. Trzeba bowiem pamiętać, że z tym drugim wiążą się koszta, jak np. składki ubezpieczeniowe, których w przypadku rozliczenia umów fakturą VAT bez firmy po prostu nie ma. Oczywiście, jeśli chodzi o koszta, wiele zależy od tego, jaką platformę zdecyduje się wybrać konkretny freelancer. Opcji jest naprawdę sporo, nie ma jednak co ukrywać, że wielu freelancerów interesuje najtańszy sposób na wystawienie faktury bez prowadzenia działalności. Jaka platforma okaże się zatem najlepszym wyborem?
Rozliczanie umów bez firmy – jaką platformę wybrać?
Jeśli faktura bez firmy wystawiona i rozliczona ma być szybko i sprawnie, zdecydowanie polecić można platformę Kugaru. Jej oferta jest bowiem bardzo korzystna pod względem finansowym (podstawowa prowizja wynosi tu 5%, zaś w przypadku, gdy wartość faktury przekracza 2.400 PLN netto stosowana jest stała opłata w wysokości 120 PLN). Administracja platformy zastrzega również, że maksymalna wysokość prowizji, jaką freelancer może ponieść w ciągu 1 miesiąca kalendarzowego wynosi 250 zł, a po jej przekroczeniu kolejne faktury będą rozliczane bezpłatnie. Kugaru zatem to najtańszy sposób na wystawienie faktury – zwłaszcza, że wykupić tu można abonament, pozwalający rozliczyć do 20 faktur miesięcznie bez dodatkowych kosztów.
Wystawienie faktury VAT bez firmy: krok po kroku na przykładzie platformy Kugaru
Odpowiadając na pytanie, jak wystawić fakturę bez działalności podkreślić warto, że Kugaru daje taką możliwość przedstawicielom ponad 30 różnych zawodów. Dlatego też to na przykładzie właśnie tej platformy opracowany został poradnik dotyczący rozliczenia umów bez prowadzenia przedsiębiorstwa. Oto poradnik krok po kroku:
- Najpierw należy, oczywiście przejść do formularza wystawiania faktur Kugaru. W pierwszych jego polach podać należy podstawowe informacje o sobie – imię, nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu.
- Konieczne jest określenie wartości zlecenia (kwoty, którą wypłacić ma zleceniodawca), a także formy przekazania praw autorskich. Kugaru oferuje rozliczenie umowy z przekazaniem praw autorskich, licencją, lub bez przekazania praw autorskich.
- Faktura bez firmy w Kugaru wymaga także podania numeru identyfikacji podatkowej zleceniodawcy, oraz jego adresu e-mail.
- W kolejnym kroku należy możliwie jak najdokładniej opisać szczegóły wykonanego przez freelancera dzieła. Konieczne będzie także wgranie go do systemu Kugaru.
- Przed przejściem do dalszych kroków warto zgłosić ewentualne uwagi czy komentarze dotyczące faktury – można tego dokonać w specjalnym polu.
- Konieczne jest ustalenie terminu płatności za proformę. W Kugaru jest to 7 lub 14 dni.
- Freelancer korzystający z platformy Kugaru może określić się jako student (do 26 roku życia), a także określić, czy chce skorzystać z zabezpieczenia wynagrodzenia przed wykonaniem i dostarczeniem pracy zleceniodawcy.
- Korzystając z rozliczenia umów bez działalności w Kugaru freelancer może zgłosić chęć weryfikacji proformy, zanim trafi ona do zleceniodawcy, lub samodzielnego jej przekazania.
- Na koniec wystarczy jedynie wybrać między pojedynczą fakturą, lub abonamentem, oraz zaakceptować politykę prywatności serwisu.
Po wykonaniu tych kilku prostych kroków proces wystawienia faktury dobiega końca. Kugaru to prawdopodobnie najlepszy sposób na to, jak wystawić fakturę bez działalności również dlatego, że platforma nie wymaga rejestracji, czy logowania. Wszystko odbywa się w bezpieczny i anonimowy sposób. O tym zaś, że Kugaru to najtańszy sposób na wystawienie faktury świadczy również fakt, że najmłodsi klienci (do 26 roku życia) skorzystać mogą z rządowego programu “ulga dla młodych”
Co dzieje się po wystawieniu faktury VAT bez firmy?
Zaletą Kugaru jest nie tylko fakt, iż jest to prawdopodobnie najtańszy sposób na wystawienie faktury bez działalności gospodarczej, ale również bardzo szybka obsługa. Po wgraniu dzieła i przesłaniu formularza, zleceniodawca otrzymuję fakturę proforma. Gdy zaś ją opłaci, wystawiona mu zostaje faktura VAT – zleceniobiorca otrzymuje natomiast umowę o dzieło. Warto również dodać przy tym, że wypłata środków z tytułu danej umowy jest realizowana przez Kugaru bardzo szybko – każdorazowo termin ten wynosi bowiem nie dłużej, niż 24 godziny.
Zapoznaj się s ofertą KUGARU
Źródło: Artykuł partnerski