Atopowe zapalenie skóry może występować w każdej grupie wiekowej i nie da się go skutecznie wyleczyć. Zdarza się, że mija po okresie dzieciństwa, ale nie zawsze. Jest to najbardziej znane schorzenie skóry. Jego wygląd jest dość charakterystyczny. Czy wiesz jak je rozpoznać i łagodzić zmiany?
Czym charakteryzuje się AZS?
Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, o czynniku zapalnym, którą nie można się zarazić. Charakterystyczny objaw to mocne swędzenie skóry w miejscach chorobowych, a sama choroba ma zmienny przebieg, od łagodniejszych okresów po mocne nawroty. Jeśli chodzi o czynniki wpływające na tą chorobę, to są to głównie czynniki genetyczne, immunologiczne, ale także środowiskowe. Wśród tych ostatnich wymienia się tutaj takie alergeny jak sierść zwierzęca, pyłki roślinne, roztocza, kurz, zanieczyszczenia z powietrza, substancje drażniące, stres i wahania temperatury. Skóra atopowa jest sucha, swędząca i podrażniona, występuje najczęściej zaczerwienienie i rumień, a także pecherzyki i grudki. W zależności od wieku, AZS może być różnie umiejscowione. Niemowlęta mają zmiany na twarzy, szyi i tułowiu, większe dzieci i nastolatki w zgięciach stawów, a dorośli w wielu lokalizacjach, a szczególnie na rękach.
Zobacz na co zwrócić uwagę przy tej chorobie?
Atopowe zapalenie skóry ma to do siebie, że bardzo szybko reaguje na szkodliwe czynniki. Są to kosmetyki, detergenty, barwniki i konserwanty. Ważne jest, aby uważnie dobierać kosmetyki do codziennej pielęgnacji, bo może okazać się, że to właśnie one są przyczyną problemu. Ogólnie AZS ma duży wpływ na jakość życia i może powodować na przykład rozkojarzenie u dzieci szkolnych, trudności ze snem z powodu świądu, a nawet współwystępuje ze stanami lękowymi. Jak łatwo można zauważyć, naprawdę warto przyłożyć się do pielęgnacji i poświęcić na nią trochę czasu, aby zapobiec ewentualnym nawrotom choroby i zniwelować uczucie swędzenia i podrażnienia. Czy wiesz jak wygląda wysypka alergiczna? W przypadku AZS uczulenie pojawia się głównie w zgięciach kolan i łokci, może mieć krostki i plamki, a także wydzielinę zasychającą w strupki.
Jak sobie pomóc w tej sytuacji?
Niestety, nie ma jednego, skutecznego leku na AZS, który wyleczy ten stan. Jest to choroba przewlekła o nieprzewidywalnym przebiegu, w której należy skupić się na łagodzeniu objawów i unikaniu czynników drażniących. Główne zadanie to używanie specjalnych kosmetyków, które będą łagodzić świąd skóry, aby poprawić komfort życia pacjenta. Po drugie ważne jest, aby zregenerować uszkodzoną skórę i odbudować płaszcz hydrolipidowy. Do leczenia stosowane są glikokortykosteroidy, antybiotyki, ale również przeciwgrzybiczym i przeciwwirusowym. Łagodzące i kojące kosmetyki do wrażliwej skóry atopowej w formie emolientów, będą idealne w pielęgnacji. Wskazane są substancje regenerujące i natłuszczające, zmiękczające skórę. Skóra atopowa jest odwodniona, dlatego trzeba jej dostarczyć mocnego nawilżenia, na przykład w postaci balsamów z niacynamidami i masłem shea.
Źródło: Artykuł sponsorowany
Zobacz też:
https://pozostale.poinformowani.pl/artykul/29053-pielegnacja-twarzy-jakie-kosmetyki-wybierac
1 komentarz
[…] Czym jest atopowe zapalenie skóry i jak sobie z nim radzić? […]