Ginekolodzy podczas trwania ciąży zdecydowanie zalecają zrównoważony trening wzmacniający i rozciągający mięśnie. Ćwiczenie jogi to dobry pomysł na osiągnięcie wspomnianych celów. Wzmacniamy wtedy między innymi mięśnie przykręgosłupowe, mięśnie grzbietu czy mięśnie skośne brzucha, które będą braly udział w samym porodzie. Joga ponadto poprawia krążenie krwi, wzmacnia mięśnie miednicy i uodparnia kręgosłup, który z czasem będzie musiał znosić coraz większy i większy ciężar, uelastycznia biodra i wewnętrzne części ud, a także rozluźnia brzuch i ułatwia cyrkulację powietrza w organiźmie.
Kobiety spodziewające się dziecka często rezygnują z aktywności fizycznej, obawiając się ewentualnych konsekwencji. Specjaliści informują jednak, że w przypadku ciąży niezagrożonej, umiarkowana aktywność nie tylko niweluje ilość poronień czy nieprawidłowych rozwojów płodu, lecz odpowiednio dobrana zmniejsza dolegliwości kostno-stawowe i pokarmowe, pomaga w samym porodzie oraz ogranicza szanse na nabawienie się cukrzycy ciążowej.
W czasie ciąży wysiłek fizyczny jest jak najbardziej wskazany. Nie mówimy jednak o wyczerpujących treningach czy takich, które mają na celu bicie rekordów i budowanie masy mięśniowej. Przez te kilka miesiący musimy postawić głównie na spokojne, statyczne ćwiczenia, które pozwalają utrzymać siłę mięśni przez cały okres ciąży. Przed podjęciem wszelkiej aktywności powinnyśmy się skonsultować z lekarzem i zasięgnąć jego porady.
Ćwiczenia w czasie ciąży w głównej mierze przygotowują organizm przyszłej mamy do porodu. Dzięki odpowiednio dobranej aktywności organizm jest silniejszy i lepiej zniesie trudy porodu. Ma to ponadto wyraźnie pozytywny wpływ na rozwój dziecka. W okresie ciąży bardzo istotne jest także, by odpowiednio zatroszczyć się o miednicę i kręgosłup lędźwiowy. Takie możliwości oferuje właśnie między innymi joga, najlepiej jeśli będzie odpowiednio dobrana i skonsultowana.
W czasie ciąży polecane są także pozycje odciążające brzuch, rozciągające nogi i rozluźniające mięśnie dna miednicy. Są to ćwiczenia zazwyczj stojące z użyciem drabinek gimnastycznych i klocków do jogi, po to, aby nie wykonywać maksymalnych skłonów. Joga wzmacnia ciało, oczyszcza z toksyn oraz reguluje gospodarkę hormonalną przyszłej mamy.
Do przykładów sportów, z których kobiety powinny w całości zrezygnować w okresie ciąży należą takie aktywności, które niosą ryzyko upadku, kontuzji lub uderzenia, należy przez to rozumieć, niemal wszystkie gry zespołowe, sztuki walki, narty czy jazda konna. Kategorycznie zakazane jest również podnoszenie ciężarów i nurkowanie.