Strona główna » Czy latem na poddaszu musi być gorąco?

Czy latem na poddaszu musi być gorąco?

przez PewnaPani
0 komentarz

""

   Polskie lato lubi zaskakiwać: raz ciągle pada deszcz, raz jest upalnie jak w strefie zwrotnikowej. Każdy kto jest posiadaczem domu z poddaszem lub chce nim być, na pewno się zastanawia czy jest sposób na to, żeby latem nie było nam gorąco jak w szklarni.

 

   Jeśli nasze pokrycie dachowe jest źle wykonane, to w upalne lato na poddaszu praktycznie nie da się przebywać. Wystarczy jednak, że podejmiemy odpowiednie kroki zaradcze (np. udamy się do specjalistów od pokryć dachowych – firmy TopDACH), to będziemy mieć podwójny zysk: upragniony chłód w okresie letnim oraz miłe ciepło w okresie zimowym.

 

   Wbrew temu co zapewne większość osób myśli, najlepszym sposobem na wysokie temperatury jest docieplenie naszego domu, czyli, mówiąc konkretnej: izolacja. Materiały izolacyjną są barierą dla warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. W przypadku poddasza użytkowego ważne jest, abyśmy zadbali o dach. Jest on cienki i wykonany przeważnie z łatwo nagrzewających się materiałów. W trakcie upalnego lata działa on jak kolektor słoneczny, który oddaje ciepło do wnętrza i w ten sposób na poddaszu tworzą się warunki jak w saunie.

 

   Jeśli odpowiednio izolujemy nasze poddasze, to nie tylko zabezpieczymy się przed utratą ciepła gdy na dworze jest zimno, ale również uchronimy się przed nagrzaniem powietrza w domu w trakcie lata. Najczęstszym błędem wykonywanym podczas izolacji poddasza jest zły układ warstw izolacyjnych, brak ciągłości ocieplenia oraz niewłaściwe zabezpieczenie go przed zawilgoceniem. Warto zastosować w konstrukcji dachu odpowiednie folie zabezpieczające izolację cieplną przed wilgocią, która może spowodować np. zniszczenie płyt gipsowo-kartonowych.

 

   Do izolacji termicznej dachów stosuje się różne materiały, jednak najbardziej popularnym wśród dostępnych na rynku jest wełna mineralna, szklana i skalna (kamienna). Posiada ona najwięcej możliwości technicznych, jest oferowana w formie płyt, mat bądź granulatu. Ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i paraprzepuszczalne oraz jest niepalna. Wybór tego materiału często jest podyktowany stosunkowo niską ceną i znajomością układania przez wykonawców. Zaletą wykorzystania wełny mineralnej jest możliwość "kształtowania" ocieplenia i łatwość wypełnienia trudno dostępnych miejsc. Pozwala to zachować ciągłość izolacji termicznej i uniknąć tworzenia tzw. mostków cieplnych.

 

   W praktyce stosuje się warstwę wełny mineralnej o grubości ok. 20 cm. Ponieważ wysokość krokwi zazwyczaj nie wystarcza do pomieszczenia takiej warstwy wełny, stosuje się specjalne podwieszenia z profili stalowych, do których mocowana jest płyta gipsowo-kartonowa. Podwieszenia te stosuje się również z innego powodu – jeśli umocujemy taką płytę bezpośrednio do krokwi, to jest ona narażona na pęknięcia pod wpływem dynamicznych elementów dachu.

 

   Wykonanie izolacji cieplnej oczywiście wiąże się z kosztami. Warto jednak dla własnego komfortu zastanowić się nad tego typu inwestycją, biorąc pod uwagę np. rachunki za ogrzewanie zimą. Po przeanalizowaniu wszystkiego może się okazać, że taki jednorazowy wydatek zwróci się nam z nawiązką.

 

   W celu zasięgnięcia porady najlepiej udać się do kogoś z bogatym doświadczeniem. Mogą to być np. pracownicy firmy TopDACH, którzy stworzyli ofertę składającą się z najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku. Dzięki nim zaopatrzymy się w materiały wysokiej jakości za atrakcyjną cenę.

 

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie