Kobieta

Dzisiaj jest 18.06.2021. Imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy

Język ciała kota. Co mówi nam jego ogon?

Koci ogon jest podstawową formą komunikacji między zwierzakiem a człowiekiem. U każdego kota można zauważyć wiele rodzajów ruchu, dzięki którym możemy rozpoznać w jakim nastroju jest nasz pupil. Wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne z nich.

 

Okazuje się, że nie tylko ruchy kociego ogona dają nam sygnał o jego zachowaniu. Warto przypatrzeć się także sierści, która układa się specyficznie w tamtych okolicach. Włosy w zależności – mogą ułożyć się płasko lub najeżyć się jak szczotka.

Ogon prosto w górę: oznacza to, że ​​twój kot jest przyjazny lub zadowolony. Zwykle ogon twojego kota stoi prosto, kiedy jest w pobliżu. Skąd się to wzięło? Koty matki trzymają ogon w pozycji pionowej, gdy chce, aby jej kociaki podążały za nią (może to również pomóc jej kociąt zobaczyć ją, w zależności od tego, gdzie są). Podobnie, gdy kocięta biegną, aby przywitać się z matką (lub rodzicami zwierząt domowych), ich ogony również wznoszą się w górę.

 

Ogon uniesiony pod kątem: jest to gest, który oznacza, że ​​kot jest po prostu niepewny. Twój kot może tak robić, wąchając np. nowych przyjaciół, którzy przyszli go odwiedzić. Zwykle, jeśli przejdą test twojego kota, wkrótce podniesie ogon w życzliwości.

 

Ogon podniesiony, energicznie poruszający się: dramatyczne szczypce ogonowe generalnie wywołują silne emocje. Może to oznaczać szydercze zachowanie - twój kot jest zmartwiony lub chce zostać sam. Prawdopodobnie zrobi to, gdy przejdzie obok ciebie w uznaniu, ale po to, aby pokazać ci, że skupia się na innych rzeczach.

 

Ogon prosto w górę, drżący: jest bardzo dobrym znakiem - oznacza to, że twój kot jest bardzo podekscytowany, gdy cię widzi. To bardzo przyjazne powitanie, które zapewne dostaniesz, gdy wita cię lub kiedy wstajesz z łóżka rano. Podobnie, kot, który jest bardzo podekscytowany może również przyciągnąć swój ogon do tyłu. Chociaż może się to wydawać dziwaczne, zachowanie naprawdę ma sens dla naszych kotów - to ich sposób na zaproszenie nas do węszenia gruczołów odbytu, ich sposobu bycia przyjaznym.


Ogon podniesiony, w kształcie znaku zapytania: to neutralne położenie, które może przekazać kilka uczuć. Twój kot może być czujny, pewny siebie, zrelaksowany lub zadowolony. Może to zależeć od sytuacji i reszty języka ciała kota.

Hak w podstawie ogona: nazywany również ogonem "odwróconym U" lub "podkowiastym", to zachowanie sygnalizuje agresję obronną. Zwykle najeży się też ogon twojego kota. Może tak się stać zwłaszcza, gdy inny kot go rozgniewał, lub jeśli czuje się czymś przejęty.

 

Niespokojna końcówka ogona: to może oznaczać wiele rzeczy - spójrz na język reszty ciała swojego kota, aby dowiedzieć się dokładnie jak się czuje. Może to oznaczać m.in.:

 

- intensywne zainteresowanie, jeśli twój kot koncentruje się na czymś, na przykład na widoku ptaka na drzewie, lub gdy ma zamiar rzucić się na zabawkę (zdobycz).

 

- ekstaza, jeśli twój kot naprawdę cieszy się zabiegami kosmetycznymi.

 

- wściekłość, gdy ogon uderza głośno w podłogę

 

- zaproszenie do innego kota do zabawy.

 

- wysokie podniecenie lub agresja, jeśli ogon reaguje gwałtownie.

 

Zadarty, najeżony ogon: kiedy twój koci ogon wydyma się jak szczotka do butelek, możesz być pewny, że czuje się zagrożony i staje się agresywny. Może się tak stać, jeśli go wystraszysz lub jeśli inny kot (lub osoba) go zezłości. Prawdopodobnie spróbuje uciec przed tą sytuacją, ale może też zostać, aby w razie potrzeby się bronić. Tak jak wtedy, gdy kot rusza sierścią na plecach -  ma to na celu sprawić, by wyglądał na większego, próbując zmusić agresora, by zostawił go w spokoju.

 

Ogon trzymany nisko i prosto: kiedy twój kot trzyma ogon po przekątnej, prawdopodobnie czuje się także zezłoszczony.

 

Ogon trzymany między nogami: jest to uległa pozycja, dzięki której prawdopodobnie pupil próbuje przekazać, że jest zdenerwowany lub chce zostać sam.

 

 Ogon obejmujący: koty będą łączyć ogonki wokół ogonów innych kotów w geście przyjaźni, wokół innych przedmiotów i oczywiście nas! To ich przyjazny sposób oznaczania człowieka jako ich własności lub gorąca prośba o napełnienie ich miski.

 

To tylko kilka wybranych sytuacji, w których twój kot może różnie się zachowywać. Warto pamiętać, że nasi pupile mają różne charaktery w zależności od wychowania, przyzwyczajeń czy rasy. Obserwuj na co dzień swojego czworonoga, a pozwoli ci to nauczyć się z nim komunikować. 

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Najprostszy sposób na smukłą sylwetkę! Najprostszy sposób na smukłą sylwetkę!
        Skuteczna i szybka redukcja wagi oraz „skórki pomarańczowej” podczas 10 minutowych treningów. To możliwe bez wysiłku, potu i zakwasów. [...]
 • Poroniłaś? Nadal masz szansę zostać mamą! Poroniłaś? Nadal masz szansę zostać mamą!
  Kobieta, która poroniła ma szansę po raz kolejny zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Zanim jednak spróbuje ponownie zostać mamą, powinna najpierw poznać przyczynę [...]
 • 5 kolorów na sezon wiosna/lato 2012 5 kolorów na sezon wiosna/lato 2012
  Wiosna już za chwilę zapuka do naszych drzwi, dlatego warto zobaczyć jakie kolory będziemy nosić. Już wcześniej wspominaliśmy na stronie, że królowały będą pastele [...]
 • Kobiety uwielbiają otrzymywać prezenty Kobiety uwielbiają otrzymywać prezenty
    Kobiety uwielbiają otrzymywać prezenty, najlepiej jeśli są bez powodu i z zaskoczenia, wtedy kiedy najmniej się ich spodziewają. Mogą być podarunkiem od bliskiej osoby, ale nie [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Najprostszy sposób na smukłą sylwetkę!
 
      Skuteczna i szybka redukcja wagi oraz „skórki pomarańczowej” podczas 10 minutowych treningów. To możliwe bez wysiłku, potu i zakwasów. [...] czytaj więcej »