Kobieta

Dzisiaj jest 17.03.2018. Imieniny: Patryka, Zbigniewa, Gertrudy

Stały czy ruchomy - jaki aparat ortodontyczny najlepiej wybrać?

Wady zgryzu można leczyć w każdym wieku, łatwiej jednak prostować zęby dzieci. U dorosłych terapia jest dłuższa, ponieważ kości są bardziej uwapnione i trudniej je kształtować. Czasami na przesunięcie założenia aparatu wpływają różne schorzenia jamy ustnej. Dopiero po ich wyleczeniu można zwrócić się do ortodonty.

 

Przyczyny defektów


Wady zgryzu mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Czasami wynikają z genetyki, ale często przyczyną są złe nawyki nabywane przez dziecko, np. ssanie kciuka, zbyt długie karmienie butelką czy używanie nieprawidłowych smoczków. Zdarza się, że wady zgryzu powstają w wyniku zakażeń wirusowych i bakteryjnych w pierwszym trymestrze ciąży. Najczęstszą przyczyną defektów jest jednak próchnica.

 

Na szczęście zęby można skutecznie prostować. W terapii używa się specjalnych urządzeń nazywanych aparatami ortodontycznymi. Warto pamiętać o tym, że każdy może korzystać z porad ortodonty. Generalnie nie ma przeciwwskazań do leczenia. Czasami terapię trzeba odroczyć - np. przed zmianą wypełnień, wyleczeniem próchnicy lub innych schorzeń.

 

Aparaty stałe i ruchome


Uzębienie dzieci leczy się inaczej niż uzębienie dorosłego. W przypadku najmłodszych pacjentów ortodonci polecają profilaktyczne ćwiczenia mięśniowe oraz proste aparaty. Starsze dzieci w wieku szkolnym mogą korzystać z tzw. aparatów ruchomych. Nosi się je od 12 do 14 godzin na dobę. Można w nich np. spać. Całość terapii z użyciem takich urządzeń trwa 1,5 roku lub 2 lata. Trzeba pamiętać o tym, że aparaty ruchome nie są w stanie wyprostować krzywych zębów, leczą jedynie wady szczęk. Do prostowania trzeba używać aparatów stałych.

 

Dorośli nie mogą używać urządzeń ruchomych. W przypadku stałego uzębienia aparaty stosowane przez dzieci nie sprawdzą się – nie są w stanie skorygować ciężkich wad zgryzu. Z tego powodu na zęby osób dorosłych zakłada się aparaty stałe. Przy ich pomocy można dokonać nawet najdrobniejszych poprawek estetycznych. Przez cały okres leczenia urządzenie nie może być ściągane. Dzięki temu leczenie jest intensywne i skuteczne.

 

Najnowocześniejsze techniki


W Centrum Stomatologicznym Dentarama do tworzenia aparatów stałych wykorzystuje się systemy samoligaturujące. To nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na znaczne przyspieszenie terapii – nawet o kilka miesięcy. Przy stosowaniu tego rodzaju aparatów nie trzeba także często odwiedzać ortodonty w ramach wizyt kontrolnych.

 

Technika samoligaturująca cechuje się brakiem wykorzystania elastycznych gumeczek podczas konstruowana aparatu. Łuki są utrzymywane dzięki specjalnym klapkom lub zatrzaskom wmontowanym w zamki. Dzięki tego typu rozwiązaniom znacznie ogranicza się ból, na który skarżą się osoby noszące tradycyjne aparaty. Urządzenia używane w gabinetach stomatologicznych  Dentarama o wiele łatwiej zachować też w czystości. Podczas leczenia techniką samoligaturującą płytka nazębna odkłada się w o wiele mniejszym stopniu niż podczas używania zwykłych metod. Osady i kamień nazębny są niebezpieczne, powodują powstawanie próchnicy i parodontozy. 

 

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Tusz do rzęs - idealny na wakacyjny wyjazd Tusz do rzęs - idealny na wakacyjny wyjazd
     Lato w pełni, a Ty planujesz urlop? Świetnie, musisz przecież w końcu choć trochę odpocząć od codziennych obowiązków. Niezależnie jednak od tego, czy jedziesz tylko [...]
 • Fit obsesja Fit obsesja
  Z roku na rok dbanie o sylwetkę czy prowadzenie zdrowego stylu życia staje się coraz bardziej popularne. Ilość trenerów personalnych, dietetyków, coachów wzrasta. Siłownia [...]
 • Porady z szuflady cześć 4 Porady z szuflady cześć 4
  Dziś czwarta część praktycznych porad. Jak usunąć dym papierosowy z ubrań? Jak dbać o kwiaty doniczkowe? I wiele innych ciekawych porad. - Przesiąkniętego dumem garnituru nie trzeba [...]
 • Tajemnice skrywane przez koktajle alkoholowe oraz kilka prostych podpowiedzi do ich przygotowania. Tajemnice skrywane przez koktajle alkoholowe oraz kilka prostych podpowiedzi do ich przygotowania.
         Koktajl w skrócie lub popularnie nazywany drink, uzyskiwany jest przez połączenie różnych rodzajów alkoholi, płynów niebędących [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Tusz do rzęs - idealny na wakacyjny wyjazd
 
   Lato w pełni, a Ty planujesz urlop? Świetnie, musisz przecież w końcu choć trochę odpocząć od codziennych obowiązków. Niezależnie jednak od tego, czy jedziesz tylko [...] czytaj więcej »