Burnout, czyli syndrom wypalenia zawodowego, to występująca coraz częściej choroba cywilizacyjna, będąca rodzajem depresji. Potocznie uważa się, się jest on chorobą menadżerów; tymczasem podatni na niego są wszyscy ci, którzy na co dzień mają dużo odpowiedzialnych obowiązków. Burnout może dotknąć nawet przebywającą na urlopie wychowawczym matkę, która nie otrzymuje odpowiedniego wsparcia ze strony partnera czy rodziny.
Czym właściwie jest burnout i jak rozpoznać jego objawy?
Syndrom wypalenia zawodowego to stan fizycznego, emocjonalnego i mentalnego wyczerpania, podczas którego nie mamy na nic ochoty, a każdy nowy obowiązek wydaje się ciężarem nie do uniesienia. Najczęstsze jego objawy to:
- poczucie beznadziei, brak chęci na cokolwiek
- poczucie osamotnienia
- unikanie kontaktów społecznych
- długotrwałe zmęczenie
- problemy ze snem
- zmiana nawyków żywieniowych (częstsze sięganie po niezdrowe jedzenie, alkohol)
- podatność na choroby
Syndrom wypalenia zawodowego może być poważnym problemem, utrudniającym codzienne funkcjonowanie i wymagającym profesjonalnej pomocy. Gdy jednak choroba nie jest zbyt zaawansowana, warto spróbować na początku poradzić sobie z nią samodzielnie. Jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy 5 pomocnych sposobów.
Zwolnij tempo
Burnout jest najczęściej rezultatem długotrwałego stresu, a ten z kolei powiązany jest z nadmiarem obowiązków. Czasem trzeba zatrzymać się w biegu i po prostu odpocząć. Zrezygnuj z wszelkich aktywności, które nie są niezbędne, poświęć więcej czasu w ciągu dnia na relaks.
Dobrym rozwiązaniem może być wieczorne odcięcie się od technologii – wyłączenie komputera, telefonu i komórki, spędzenie czasu z najbliższymi lub relaksującą książką. Staraj się też nie myśleć o pracy w domu. Nie wymagaj od siebie zbyt wiele i zaakceptuj fakt, że na obecnym etapie życia spokój i odpoczynek są ważniejsze niż stuprocentowa efektywność.
Naucz się mówić „nie”
Najprostszy i jednocześnie najtrudniejszy sposób na walkę z syndromem wypalenia. Jeśli w pracy przytłaczają Cię obowiązki, a nadgodziny stały się normą, czas nauczyć się asertywności. Koleżanka z pracy po raz kolejny prosi Cię o zrobienie czegoś, co nie należy do zakresu Twoich zadań? Wyjaśnij jej to spokojnym tonem, najlepiej na osobności.
Warto też porozmawiać z szefem i poprosić o dokładne zdefiniowanie zakresu zadań – wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, czym dokładnie zajmują się ich pracownicy i jak dużo czasu to zajmuje. Argument, że regularne nadgodziny powodują chroniczne zmęczenie, a w efekcie spadek efektywności, z pewnością przekona niejednego przełożonego.
Poświęć więcej czasu na przyjemności: spotkania z przyjaciółmi, hobby
Czasem burnout jest po prostu wynikiem tego, że po prostu zbyt mocno koncentrujemy się na pracy i zapominamy o rzeczach, które sprawiają nam prawdziwą frajdę. Choć jedną z oznak wypalenia zawodowego jest brak chęci na spotkania towarzyskie, warto jest się do nich przemóc. Rozmowa z przyjaciółką pozwoli Ci podzielić się z kimś swoimi problemami, a także będzie dobrym sposobem na oderwanie się od rutyny, dzięki czemu uświadomisz sobie, że Twoje życie to nie tylko praca.
Świetnym sposobem na walkę z wypaleniem zawodowym jest powrót do zarzuconych pasji. Kiedyś dużo przyjemności sprawiały Ci zajęcia jogi, ale od kilku lat nie masz na nie czasu? Może czas do nich wrócić! Postaraj się wygospodarować przynajmniej godzinę w tygodniu wyłącznie na swoje hobby – pamiętaj jednak, że nie może to być nic powiązane z Twoją pracą. Dzięki temu nie tylko zapomnisz przez ten czas o problemach, ale także poczujesz dopływ energii wynikający z robienia czegoś, co Cię naprawdę interesuje.
Weź wolne
Wybierz się na wczasy tak długie, jak tylko możesz sobie pozwolić. Podczas urlopu skoncentruj się na odpoczynku i przyjemnościach, a także postaraj się nie myśleć w ogóle o pracy. Dobrym rozwiązaniem może być odpoczynek w hotelu SPA – burnout jest obecnie na tyle powszechnym problemem, że wiele hoteli oferuje specjalne pakiety dla wypalonych (dużo ofert znajdziesz np. na stronie www.spadreams.pl). Masaże głowy i całego ciała, specjalne maseczki, kąpiele w jacuzzi, pobyt w saunie czy różnorodne zabiegi lecznicze pozwolą Ci się zrelaksować zarówno psychicznie, jak i fizycznie.
Wprowadź zmiany w życiu zawodowym
Czasem niezbędne może okazać się przeprowadzenie totalnej rewolucji w życiu zawodowym. Jeśli pomimo prób nie udało Ci się zredukować liczby obowiązków, być może nadszedł czas na drastyczne środki: zmianę pracy. Jest to zawsze trudna decyzja, zwłaszcza w czasie kryzysu, ale pamiętaj, że Twoje zdrowie jest zawsze priorytetem. Nieraz wystarczy zacząć wszystko od nowa, by odzyskać dawno utraconą energię!