Kobieta

Dzisiaj jest 19.10.2021. Imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita

Akcesoria silikonowe jako jeden z nieodzownych elementów w każdej kuchni

   Silikon jest materiałem powszechnie stosowanym w różnych obszarach działalności człowieka. Używany jest przeważnie w technice oraz medycynie. Od jakiegoś czasu coraz częściej tworzywo to można znaleźć również w kuchni. Jego walory użytkowe i estetyczne dają szerokie możliwości zastosowania go do wyrobu różnych akcesoriów kuchennych.

 

   Silikon jest otrzymywany z występującej w naturze krzemionki. która w połączeniu z tlenem daje sylikat lub dwutlenek krzemu. Po wykonaniu obróbki sylikatu powstaje polimer krzemioorganiczny zwany silikonem. Może on występować w postaci płynu, żelu lub gumy.

 

   Kuchenne akcesoria silikonowe (np. firmy Larkis) coraz częściej zastępują te wykonane z metalu. Oczywiście silikon przeznaczony do zastosowań spożywczych musi mieć odpowiednie właściwości potwierdzone specjalnymi certyfikatami, które zaświadczają o możliwości stykania się silikonu z artykułami spożywczymi. 

 

   Akcesoria silikonowe są zdrowe i neutralne dla żywności. Silikon jako tworzywo nie posiada własnego smaku i zapachu. Formy wykonane z tego materiału są odporne na działanie produktów spożywczych, nawet na kwasy znajdujące się w niektórych owocach. Akcesoria z silikonu nie są pokryte warstwą nieprzywierającą  lub lakierem, który mógłby w miarę użytkowania odpadać, ścierać się i przenosić do jedzenia.

 

   Silikon jest odporny zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury. Należy jednak pamiętać, aby nie używać go poza zakresem temperatury, określonym przez producenta. Dotyczy to głównie górnej granicy temperatury w czasie pieczenia. Form silikonowych można używać w piekarnikach elektrycznych i gazowych, kuchenkach mikrofalowych, a także lodówkach i zamrażarkach.

 

   Artykuły silikonowe charakteryzują się dużą przewodnością cieplną oraz długoletnią trwałością. Posiadają także właściwości nieprzywierające, dzięki czemu są łatwe w czyszczeniu. Ze względu na swoje właściwości są również bardzo wygodne w przechowywaniu. Można je zwinąć w rulon, a nawet po długim okresie nieużywania po rozwinięciu forma wraca do swojego pierwotnego kształtu nie tracąc koloru ani swoich właściwości.

 

   Zastosowanie silikonu w kuchni nie kończy się jedynie na formach do pieczenia. Silikon jest wykorzystywany do produkcji nawet takich akcesoriów, które dla wielu z nas wydawały się już udoskonalone do perfekcji. Coraz większą popularnością cieszą się stolnice i maty silikonowe, które podobnie jak większość pozostałych akcesoriów silikonowych, produkuje się w różnych rozmiarach i kształtach. Mogą mieć różne kolory i charakteryzują się małym ciężarem. 

 

   Do akcesoriów kuchennych wykonanych z silikonu (np. firmy Larkis) można zaliczyć także, wykonane w całości lub częściowo, wszelkiego rodzaju trzepaczki i ubijaczki. Z silikonu wykonuje się także rękojeści niektórych noży, co zapewnia pewny i wygodny chwyt, a jednocześnie wpływa na estetykę produktu. Bardzo popularne stają się także silikonowe durszlaki, powlekane tym tworzywem wałki do ciasta oraz inne drobne akcesoria kuchenne jak: rękawice żaroodporne, podstawki pod garnki czy ociekacze do sztućców.

 

   Należy jednak pamiętać, aby nie narażać wyrobów silikonowych na uszkodzenia mechaniczne. Ponieważ materiał ten jest miękki, łatwo można go uszkodzić np. nożem lub innym ostrym narzędziem (np. przy krojeniu ciasta w formie silikonowej). Do mycia akcesoriów silikonowych nie powinno używać się ostrych lub szorstkich myjek. Nie zaleca się również stosowania detergentów do mycia, a jeśli już jednak użyto takiego środka, narzędzie należy lekko natłuścić olejem, dzięki czemu posłuży nam jeszcze przez długi czas. 

 

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Różne rodzaje ręczników Różne rodzaje ręczników
      Kupując ręczniki należy dobierać je pod kątem właściwości, miejsca przeznaczenia czy też na podstawie tego jak się prezentują. Oczywiście mało kto wie dokładnie [...]
 • Jeden klik, by bałagan znikł Jeden klik, by bałagan znikł
  Inteligentny dom to pojęcie, które ostatnio zyskuje na popularności. Nie powinno to jednak dziwić- personalizacja usług, planowanie własnego czasu, sprawia, że życie codzienne [...]
 • Dlaczego warto wybrać aqua aerobik ? Dlaczego warto wybrać aqua aerobik ?
      Aqua aerobik to bezpieczny a przede wszystkim bardzo efektowny trening. Gimnastykę wykonuje się w płytkiej wodzie np. basenie, w rytm muzyki. pod okiem instruktora. Dla kogo [...]
 • 3 sposoby na piękne, lśniące i zdrowe włosy 3 sposoby na piękne, lśniące i zdrowe włosy
  Włosy wymagają nieustannej pielęgnacji, aby były piękne, lśniące i zdrowe. Jednak codzienne zabiegi i stylizacje osłabiają ich kondycję. Sprawdź i zastosuj trzy sposoby, aby inni nie [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Różne rodzaje ręczników
 
    Kupując ręczniki należy dobierać je pod kątem właściwości, miejsca przeznaczenia czy też na podstawie tego jak się prezentują. Oczywiście mało kto wie dokładnie [...] czytaj więcej »