Strona główna » Czy wysłać dziecko za granicę na studia? Jakie najczęściej towarzyszą nam obawy?

Czy wysłać dziecko za granicę na studia? Jakie najczęściej towarzyszą nam obawy?

przez PewnaPani
0 komentarz

""

Większość rodziców jest przekonana, że ich dzieci spełnią swoje marzenia edukacyjne, zawodowe oraz finansowe. Świadomość rodziców z kżdy rokiem się zwiększa, przykładają oni też większą dbałość o swoje dzieci, których mają mniej niż ich dziadkowie, bo zamiast jak dawniej ośmiorga dzieci obecnie najczęściej spotyka się dwójkę. To w połączeniu z wyższymi zarobkami i wspominianą świadomością sprawia, że chcemy aby dzieci miały jak najlepszy start w dorosłe życie. Najprawdopodobniej to właśnie jest powodem wzrostu popularności zagranicznych uczelni. Sporo rodziców planuje taki krok. Rodzice chcący posłać swoje dzieci za granicę, kierują się w swoich wyborach przede wszystkim: międzynarodowym doświadczenim zawodowym, większą pewnością siebie czy nauką języka obcego na poiomie biegłym.

Najczęściej spotkaną barierą są jednak wciąż koszty. Główne kierunki to Niemcy, Wielka Brytanie i USA, koszty w dwóch pierwszych krajach to około 10 000 zł rocznie a w USA około dwa razy więcej, przy założeniu, że żak otrzyma chociaż częściowe stypendium lub będzie dorabiał. Dane te oczywiście są bardzo "luźne" ponieważ wszystko zależy od jakości uniwersytety, jego położenia czy standardu życia a z drugiej strony od wspomnianego stypendium albo pracy.

Najbardziej popularnym kierunkiem jest USA a poza wymienioną trójką rodzice za najbardziej pożądane kierunki wskazują również Austrię, Francję oraz Włochy. Dużo mniej popularne są inne kontynenty, poza Europą i USA możemy wymienić w czołówce Japonię oraz Australię.

Czym kierują się rodzice oraz ich pociechy poza kosztami? Przede wszystkim rankingiem uczelni w światowym zestawieniu a także prestiżem danej uczelni oraz jej ofertą edukacyją. Nie pomijają także trzeźwego rozumowania i uwzględniają możliwości edukacyjne swoich dzieci.

Rodzice dużą uwagę stawiają także na rozwój nieedukacyjny swoich dzieci. Panuje przekonanie, że kiedy dziecko w wieku kilkunastu lat poradzi sobie samo za granicą to będzie dobrze przygotowane do życia. Ważne są także kontakty zapoznane poza granicami i podczas studiów, które będą procentowały w przyszłym, zawodowym życiu.

 

Źródło: Raport HSBC

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie