Urządzenie małej łazienki nie należy do łatwych zadań; na uwadze należy mieć nie tylko estetykę wnętrza, ale również jego funkcjonalność. Niekwestionowanym atutem mniejszego pomieszczenia jest możliwość jego łatwiejszego ogrzania – zbędny jest zatem zakup kilku urządzeń grzewczych naraz. Jak wybrać idealny grzejnik, uwzględniając nasze potrzeby i wszystkie ograniczenia małej łazienki, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć?
Grzejnik drabinkowy – wygoda i prostota w jednym
Grzejnik drabinkowy zyskał na popularności głównie dzięki niewielkiej powierzchni, którą zajmuje oraz ogromnej funkcjonalności – zazwyczaj służy również jako wieszak lub suszarka dla ręczników i ubrań. W przypadku małej łazienki montaż grzejnika drabinkowego zaoszczędzi cenne miejsce; ważne jedynie, by nie wieszać go zbyt blisko podłogi. Na ogół są to również urządzenia niezwykle estetyczne, zabezpieczone chromową powłoką lub wykonane ze stali. Ważny jest fakt, że grzejnik drabinkowy, składający się na ogół z dwóch kolektorów i zestawu poziomych rurek, sprawia wrażenie „lekkiego” – grzejnik żeberkowy nie tylko zabiera dużo więcej miejsca, ale również nadaje pomieszczeniu pewnej ociężałości.
Luksus ogrzewania podłogowego
Innym rodzajem ogrzewania, które świetnie sprawdzi się w przypadku małej łazienki, jest ogrzewanie podłogowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzamy całe miejsce, które musielibyśmy przeznaczyć na montaż innego rodzaju grzejnika; nie musimy się również martwić o jego ewentualną estetykę, ponieważ wszystko jest starannie schowane pod posadzką. W przypadku dużej łazienki konieczny byłby montaż jeszcze jednego rodzaju ogrzewania, jednak jeśli posiadamy małe pomieszczenie, ogrzewanie podłogowe powinno okazać się w zupełności wystarczające. Oczywiście warto również wziąć pod uwagę fakt, że nic nie może równać się z uczuciem wyjścia z kąpieli wprost na ciepłe płytki! Niestety, należy także pamiętać, że zbyt długie stanie na ciepłej posadzce może doprowadzić do obrzęku i bólu stóp, wobec czego warto zakupić na podłogę mały dywanik.
Estetyka
Niezależnie od tego, jaki rodzaj ogrzewania wybraliśmy, nie możemy zapominać o estetyce wnętrza. Wbrew pozorom grzejnik może w znaczny sposób wpłynąć na to, jak ostatecznie będzie wyglądać nasza łazienka. Coraz częściej jesteśmy w stanie wybrać nie tylko kolor (oprócz standardowej bieli dostępna jest również opcja „chrom”, zarówno matowy, jak i błyszczący) ale także kształt – mogą to być grzejniki zaokrąglone, spiralne bądź kanciaste. Ciekawym rozwiązaniem może być urządzenie połączone z… lustrem, półkami czy osobnymi uchwytami na ręcznik. Musimy jednak pamiętać, że najlepszym pomysłem w przypadku małej łazienki jest wybór minimalistycznych rozwiązań; w ten sposób zyskamy więcej przestrzeni, co w przypadku niewielkich pomieszczeń jest bardzo ważne. Wobec tego lepiej zrezygnować z wymyślnych wzorów oferowanych przez niektórych producentów na rzecz grzejników prostych i zajmujących jak najmniej miejsca (wiele funkcjonalnych rozwiązań znajdziesz na tej stronie: http://www.castorama.pl/produkty/instalacja/technika-grzewcza-i-ogrzewanie/grzejniki-i-akcesoria/grzejniki-lazienkowe.html).
Wybór grzejnika do małej łazienki to nie lada wyzwanie – co zrobić, by urządzenie było funkcjonalne, a jednocześnie nie zajmowało wiele miejsca? Najlepiej sprawdzą się proste, minimalistyczne rozwiązania, które doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz.