Kobieta

Dzisiaj jest 28.02.2020. Imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

Ile kosztuje naprawa skrzyni biegów? Odpowiadamy

„Uszkodzona skrzynia biegów” – dla właścicieli pojazdów to zdanie często brzmi jak wyrok. Konieczność jej naprawy lub wymiany stanowi bowiem ogromny wydatek. Sprawdź, ile może to kosztować i dowiedz się, jak uniknąć tak dużego jednorazowego wydatku.

 

Przyczyny zużycia manualnej skrzyni biegów

Istnieje wiele powodów, dla których dochodzi do uszkodzenia manualnej skrzyni biegów. Najczęściej przyczyną jest niewłaściwe jej użytkowanie – pośrednie i bezpośrednie.

Manualna skrzynia biegów może ulec zużyciu na skutek, m.in.:

 • zbyt szybkiej zmiany biegów
 • jazdy z przepracowanym olejem lub niedostateczną ilością oleju w skrzyni
 • jazdy na niewłaściwym biegu w stosunku do prędkości jazdy i obciążenia silnika, np. zbyt długie jechanie na niskim biegu przy wysokiej prędkości.

 

O tym, że skrzynia biegów została uszkodzona świadczy wiele charakterystycznych objawów. Jeżeli dochodzi do wycieku oleju, skrzynia pracuje zbyt głośno (tzw. szumy), biegi wyskakują lub pojawiają się zgrzyty w momencie zmiany biegów albo pojawia się opór, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo niesprawności tego elementu pojazdu.

Przyczyny i objawy uszkodzonej automatycznej skrzyni biegów

Automatyczna skrzynia biegów stanowi duże ułatwienie dla kierowców. Teoretycznie istnieje też mniejsze ryzyko jej uszkodzenia, ponieważ nie ma możliwości zbyt szybkiej zmiany biegów lub jazdy na niewłaściwym biegu. Niemniej jednak niekiedy dochodzi do usterek, które stanowią poważne obciążenie dla domowego budżetu.

 

Przyczyną uszkodzenia jest najczęściej niewymieniany olej lub jazda z przepracowanym olejem w skrzyni. Objawia się to m.in. zapachem spalenizny, wyciekami oleju czy niewybieraniem biegów.

Naprawa skrzyni biegów jest kosztowna

Naprawa skrzyni biegów jest sporym wydatkiem. Koszt zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju skrzyni biegów (automatyczna czy manualna), typu uszkodzenia, modelu pojazdu. Istotne znaczenie ma również konkretny warsztat samochodowy, któremu właściciel pojazdu zleca dokonanie naprawy.

 

W przypadku automatów, naprawa skrzyni biegów może sięgać rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – dotyczy to jednak modeli pojazdów wyżej klasy należących do marek luksusowych. Standardowo koszt naprawy waha się w granicach kilku - kilkunastu tysięcy złotych – łącznie z kosztami usługi, jak i zakupem niezbędnych części zamiennych.

 

Naprawa manualnej skrzyni biegów jest nieco tańsza, ale nadal stanowi spory wydatek, który często zamyka się w granicy kilku tysięcy złotych. Do kosztów zakupu nowej skrzyni biegów należy doliczyć koszt demontażu uszkodzonego elementu i montaż sprawnej części (nawet kilkaset złotych).

 

Jako że naprawa skrzyni biegów jest kosztowna, a dla wielu właścicieli aut jest to kwota „nie do przeskoczenia”, decydują się na samodzielną naprawę tego elementu. Nie jest to jednak dobrym rozwiązaniem, ponieważ – chcąc zaoszczędzić – można narazić się na jeszcze większe koszty. W sytuacji, gdy domowy budżet nie pozwala na dokonanie naprawy w renomowanym serwisie samochodowym, warto pomyśleć o możliwości rozłożenia kosztów na raty, np. w ramach usługi Comfort Pay dostępnej w ofercie Toyota Banku. Dedykowana jest właścicielom pojazdów dowolnej marki, którzy zdecydują się naprawić skrzynię biegów w autoryzowanym serwisie Toyoty. Dzięki temu płatność za usługę można rozłożyć nawet na 12 niskich rat, odraczając pierwszą płatność o miesiąc. Atrakcyjne oprocentowanie sprawia, że jest to rozwiązanie korzystne finansowo.

 

Wcale nie musisz wybierać pomiędzy sprawnością auta a kosztami. Wystarczy, że skorzystasz z wygodnych usług finansowania, dzięki którym możesz naprawić pojazd, płacąc za usługę w ratach dostosowanych wysokością do Twoich możliwości finansowych.

 

 

 

Źrodło: Artykuł partnerski

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Prezent dla Niego Prezent dla Niego
  Ostatnio sporo słyszałem o tym, że część z Was Drogie Panie zastanawia się nad tym, co kupić swemu ukochanemu na Walentynki. Czas ucieka, dzień zakochanych coraz bliżej, a w głowie setki [...]
 • Jak wykonać idealne smoky eyes? Jak wykonać idealne smoky eyes?
  Popularne smoky eyes to rodzaj makijażu oczu, który pokochały miliony kobiet na całym świecie. Mocny i wyrazisty świetnie sprawdza się podczas przeróżnych okazji. To idealna [...]
 • Pasta perfetta Pasta perfetta
  Gdy po pracy brakuje czasu na przygotowanie kolacji, a my w kilka minut chcemy zjeść coś pysznego, zazwyczaj wybieramy makaron. Jego sycące możliwości Włosi odkryli już kilka wieków temu, a [...]
 • Trudne zakupy – wybieramy parasol ogrodowy Trudne zakupy – wybieramy parasol ogrodowy
       Zakup parasola ogrodowego to najczęściej pierwsza rzecz, o której myślimy wraz z nadchodzącym latem. Czym kierować się podczas wyboru parasola?     [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Prezent dla Niego
 
Ostatnio sporo słyszałem o tym, że część z Was Drogie Panie zastanawia się nad tym, co kupić swemu ukochanemu na Walentynki. Czas ucieka, dzień zakochanych coraz bliżej, a w głowie setki [...] czytaj więcej »