Kobieta

Dzisiaj jest 17.05.2022. Imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

Jak prawidłowo zrobić pranie

Nawet pięciolatek wie, jak się robi pranie. Trzeba włożyć brudne ubrania do pralki, wsypać proszek i włączyć. Teoretycznie to prawda, jednak lepiej nie powierzać prania pięciolatkowi. Dorosłym też czasem zdarzają się wpadki – zafarbowane bluzki, skurczone swetry, zerwane aplikacje. Jak temu zapobiec?

 

Segregacja krok pierwszy

 

Kiedy już nazbieramy ubrań do prania, trzeba je odpowiednio posegregować. Pierwszym etapem jest podział według materiałów, z jakich zostały uszyte. Łatwo zgadnąć, że grube swetry, skarpety, jeansy, wymagają innego sposobu prania niż jedwab czy delikatne koronki. Jeśli upierzemy to wszystko razem, może się okazać, że jedwabna bluzka nadaje się do wyrzucenia lub, że plamy ze spodni nie zeszły w praniu. Każdy rodzaj materiału potrzebuje innej temperatury prania, niektórych nie można wirować, innych nie można wybielać. Jeśli nie potrafimy odróżnić bawełny od jedwabiu, wełny od anilany, można posilić się wiedzą zawartą na metkach. Każda sztuka odzieży ma oznaczone jak ją prać i czego nie można z nią robić.

 

 

Segregacja krok drugi

 

Gdy pranie jest już posegregowane ze względu na rodzaj materiału, czas na podział według kolorów. Na ogół przyjęło się dzielić pranie na jasne i ciemne, ewentualnie białe, czarne i kolorowe. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, pod warunkiem, iż mamy pewność niefarbowania żadnego z ubrań. Bardzo często zdarza się, że farbują ubrania nowe. Jeśli nie mamy co do nich pewności, można spróbować wyprać ręcznie mały kawałek.

 

 

Sprawdź kieszenie

 

Niejedno pranie skończyło się tragicznie, gdy w kieszeni została chusteczka jednorazowa. Ale to nie wszystko, co można znaleźć w kieszeniach. Bywa i tak, że duża moneta zapcha odpływ wody. Czasem nieświadomie upierzemy ważne dokumenty. Sprawdzanie wszystkich kieszeni przed praniem to obowiązkowy punkt programu.

 

 

Rozpraw się z plamami

 

Jeśli na ubraniach znajdują się brzydkie i trudne do usunięcia plamy, trzeba je usunąć przed praniem. Dobrze jest takie ubrania namoczyć, a plamy potraktować odplamiaczem. Nawet jeśli pranie ręczne nie usunie plamy w całości, to pierwszy krok zostanie zrobiony. Wtedy pralka dokończy dzieła.

 

 

Nie przekraczaj możliwości pralki

 

Każda pralka, a nawet poszczególne programy w pralce, mają oznaczoną maksymalną wagę wkładu. Przekraczanie go to ryzyko nieudanego prania. Z kolei nieudane pranie oznacza jego powtórkę. Nie tylko tracimy pieniądze, ale też niszczymy garderobę. Nie warto.

 

 

Zadbaj o delikatne części garderoby

 

Koronkowa bielizna, eleganckie pończochy, delikatne bluzeczki powinny być prane w specjalnych pojemnikach lub poszewkach zamykanych na suwak. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nie ucierpią podczas prania w towarzystwie innych ubrań. Nawet jeśli wydaje nam się, że nie pierzemy niczego, co mogłoby zagrozić bieliźnie, w praktyce okazuje się, że wystarczy guzik czy trójwymiarowa ozdoba na bluzce, szczególnie metalowa, by delikatne koronki uległy zniszczeniu.

 

 

Rozpięte czy zapięte?

 

Rozpinać koszule do prania czy nie? To pytanie nierzadko kończy się panelami dyskusyjnymi. Zasada jest prosta – koszule rozpinamy, wszelkie suwaki zasuwamy. Dlaczego? Jeśli koszula będzie zapięta, ryzykujemy utratą guzików w praniu. Z kolei niezasunięty suwak może narobić szkody na innych ubraniach.

 

 

 

Ostatni punkt programu – strząchnij po wyjęciu z pralki

 

Jeśli nie lubisz prasować, z pewnością ucieszy cię ta informacja – porządne strząchnięcie (wytrzepanie) ubrania po wyjęciu z pralki w wielu wypadkach zastępuje prasowanie. Pamiętaj tylko, że w takim wypadku nie można przewieszać bluzek w połowie przez sznurek, gdyż zostanie brzydkie wgniecenie.

 

Sprzątanie w Warszawie można sobie ułatwić, zatrudniając pomoc domową. W wielu wypadkach taka osoba zajmuje się nie tylko myciem podłóg, okien i mebli, ale także praniem i prasowaniem. Dobrą pomoc domową bez trudu znajdziemy na portalu www.pomocedomowe.pl

 

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Efekt naturalnego rumieńca - czyli wszystko o różu do policzków Efekt naturalnego rumieńca - czyli wszystko o różu do policzków
  Ostatnio dziewczęcy i naturalny wygląd skóry jest na wagę złota. Rozświetlona i promienna twarz przykuwa uwagę, a ciężki i ciemny makijaż odchodzi w zapomnienie. Zalotne spojrzenie [...]
 • Studniówkowy zawrót głowy cz. 3 Studniówkowy zawrót głowy cz. 3
  Nadal nie masz pomysłu na studniówkową kreację? Lub nie możesz zdecydować się, którą wybrać? Aby dopowiednio podkeślała walory twojej sylwetki i w pełni Cię wyrażała?! Nie [...]
 • Komplety sztućców - jakie wybrać? Komplety sztućców - jakie wybrać?
     Dokonując zakupu kompletu sztućców powinniśmy zawsze mieć na uwadze, że tego rodzaju produkty kupuje się stosunkowo rzadko, a raz nabyte sztućce zazwyczaj służą w [...]
 • Jak zbudować swoją pewność siebie ? Jak zbudować swoją pewność siebie ?
    Współcześnie jesteśmy oceniani prawie na każdym kroku - pod względem wyglądu, ubioru, statusu społecznego, opinii jakie wyrażamy, jak i wielu innych czynników. Ocena [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Efekt naturalnego rumieńca - czyli wszystko o różu do policzków
 
Ostatnio dziewczęcy i naturalny wygląd skóry jest na wagę złota. Rozświetlona i promienna twarz przykuwa uwagę, a ciężki i ciemny makijaż odchodzi w zapomnienie. Zalotne spojrzenie [...] czytaj więcej »