Na chorobę Alzheimera choruje coraz większa liczba osób. Szacuje się, że w 2050 roku będzie to już ponad 131 milionów ludzi na świecie! [1] Okazuje się jednak, że wczesne wdrożenie działań profilaktycznych pozwala zwiększyć szansę na uniknięcie choroby lub opóźnienie jej postępu. Co zatem warto robić jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów?
Rezerwa poznawcza – ćwicz swój mózg W czasie pobudzania szarych komórek do aktywności w mózgu prawdopodobnie tworzy się więcej neuronów i połączeń między nimi. Dzięki temu – nawet jeśli w podeszłym wieku w mózgu zachodzą zmiany – nadrobienie efektywności staje się możliwe. Według badań aż 25-65% osób takimi zmianami może dzięki tej rezerwie funkcjonować normalnie lub znacznie lepiej niż wskazywałaby na to stopień degradacji mózgu [2].
O rezerwie poznawczej mówi się też jako o zbiorze, kumulacji wszystkich doświadczeń, bodźców [3]. Co wpływa na budowę rezerwy poznawczej? Większą rezerwę poznawczą mają osoby o wyższym wykształceniu. Inne czynniki pozwalające ją zwiększyć to nauka języków obcych, podwyższanie swoich kwalifikacji, twórcze aktywności (np. malowanie, pisanie), majsterkowanie, rozwiązywanie zagadek logicznych, czytanie, podróżowanie… [3] Istotne są też kontakty społeczne i budowanie więzi. Chodzi po prostu o aktywne używanie mózgu. Co ważne, rezerwa poznawcza może zwiększać się przez całe życie, dlatego nigdy nie jest za późno, by o nią zadbać! Zdrowy styl życia – on też jest ważny.
Regularna aktywność fizyczna i zbilansowana dieta pomagają w usprawnieniu pracy mózgu i korzystnie wpływają na stan zdrowia. Chcąc zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i opóźnić oraz złagodzić procesy starzenia, warto więc na stałe poprawić styl życia. Kiedy szczególnie warto zadbać o swój mózg? Mało kto zdaje sobie sprawę, że istnieje pewien czynnik genetyczny – gen APOE4 – który znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na Alzheimera. W przypadku obecności dwóch kopii tego genu ryzyko to wynosi aż 90%! [4]
Na szczęście dzięki badaniom genetycznym możesz sprawdzić, czy masz te predyspozycje genetyczne. Świadomość obecności genu APOE4 pozwoli Ci zyskać większą motywację do zadbania o styl życia i swój mózg. Szybciej też rozpoznasz ewentualne objawy, które przez wiele osób na początku mylnie przypisywane są stresowi czy naturalnym procesom starzenia się.
Źródła: [1] http://www.worldalzreport2015.org/downloads/world-alzheimer-report-2015.pdf [2] A. Brzezicka, Mózg ma rezerwy, „Psychologia Dziś" 2014, 1. [3] A. Barczak, Wykształcenie, aktywność umysłowa i socjalna jako czynniki protekcyjne otępienia, „Aktualności Neurologiczne” 2014, 14 (3). [4] Expanding the association between the APOE gene and the risk of Alzheimer’s disease: possible roles for APOEpromoter polymorphisms and alterations in APOEtranscription, Simon M. Laws, Eugene Hone, Sam Gandy, Ralph N. Martins, Journal of Neurochemistry Volume 84, Issue 6 March 2003 Pages 1215-1236. testDNA,www.testdna.pl
Zdjęcie ©stefanolunardi/123rf