Strona główna » Jak schudnąć szybko i skutecznie?

Jak schudnąć szybko i skutecznie?

przez PewnaPani
0 komentarz

W obecnych czasach coraz więcej ludzi cierpi na otyłość. Każdy marzy o szczupłej, pięknej sylwetce, jednak wylegiwanie się godzinami przed telewizorem oraz jedzenie w fast-foodach, mimo iż przyjemne, nie jest zdrowe i nie przybliża nas do ideału. Skutkiem takiego trybu życia jest nadmiar tłuszczu. Stosujemy różne diety-cud, które nie przynoszą żadnych rezultatów. Co więc zrobić żeby schudnąć? 

 

 

 

Nie daj się nabrać
Bądźmy ze sobą szczere – jeżeli chcemy schudnąć to osiągniemy cel jedynie pracując nad swoim ciałem. Żadne pigułki ani proszki nie sprawią, że zbędne kilogramy wyparują. Owszem, mogą nam one pomóc w procesie odchudzania, jednak niezbędny jest wkład własny. Często zdarza się, że nastawiamy się na natychmiastowe efekty, tymczasem nic nie się zmienia. Powoduje to zniechęcenie i porzucenie diety. Najlepiej już na początku nastawić się odpowiednio tak, aby początkowe niepowodzenia nie ugasiły naszego zapału.
Nagradzajmy każdy spadek wagi np. wyjściem do kina, na miasto czy kupnem nowego ubrania (być może już mniejszego o rozmiar, co jeszcze bardziej poprawi nam humor).

Aktywność fizyczna
Założeniem każdej diety jest ograniczenie spożycia kalorii tak, aby organizm spalił te, które odłożyły się w różnych częściach ciała pod postacią tłuszczu. Jest to jednak proces bardzo powolny, dlatego należy go przyspieszyć. Mowa o ćwiczeniach.
Podczas odchudzania najlepiej sprawdzają się ćwiczenia aerobowe. Powodują one znaczny wzrost tętna. Może to być bieganie, pływanie, jazda na rowerze i wiele innych. Najlepiej zróżnicować ich intensywność, np. biegać na przemian wolno i szybko. Trening powinien trwać od 30 do 60 minut, czas przeznaczony na ćwiczenia należy dostosować do swojej kondycji fizycznej. Z czasem możemy go wydłużać. Ćwiczyć należy minimum 3 razy w tygodniu, jednakże jeśli mamy czas i chęci, możemy zwiększyć ilość treningów.
Niewiele osób wie, że 1kg mięśni zużywa w ciągu doby 70-100 kalorii. Dla porównania – 1kg tłuszczu w ciągu doby zużywa tylko 2-5 kalorii. Łatwo więc wywnioskować, że im większe mamy mięśnie, tym więcej kalorii zostanie spalonych. Poza tym podczas odchudzania nasz organizm z braku „świeżych” kalorii „zjada” te odłożone oraz mięśnie, przez co nasza kondycja może ulec znacznemu pogorszeniu. Warto więc należycie o nie zadbać. Nie bójmy się jednak, że wyrobimy sobie zbyt widoczne mięśnie, które tylko nas oszpecą, ponieważ Paniom znacznie o to trudniej, niż Panom.

Jak zwiększyć swoją aktywność fizyczną?
– Zostawmy auto dalej od wejścia,
– Jeśli korzystamy ze środków transportu, wysiądźmy o jeden przystanek wcześniej,
– Zamiast wjechać windą, wejdźmy schodami,
– Podczas przerw w programach telewizyjnych zróbmy kilka ćwiczeń lub kupmy przyrząd umożliwiający ćwiczenie i jednoczesne oglądanie telewizji.

Wybór diety
Diety różnią się rodzajem spożywanego pożywienia, efektami ubocznymi oraz wpływem na organizm. Wszystkie jednak, jak już pisałam, mają za zadanie ograniczyć ilość dostarczanych kalorii. Dlatego podczas wyboru mamy duże pole manewru i możemy wybrać taką dietę, do której łatwiej będzie się nam przystosować. Najważniejsze, aby suma spożywanych kalorii była niższa od zapotrzebowania organizmu, dzięki czemu organizm zacznie spalać nagromadzony tłuszcz.
Na początek najlepiej ograniczyć ilość spożywanych kalorii o 200-500, dzięki czemu powinnyśmy chudnąć ok. 0,5 kg w ciągu tygodnia. Na efekty będziemy musiały trochę poczekać, jednak dzięki temu nie grozi nam efekt jo-jo. Ważne jest również, aby dużo pić. Nie możemy również unikać śniadań, gdyż jest to najważniejszy posiłek dnia i zwiększa metabolizm na jego pierwsze godziny.

Jak zmniejszyć ilość kalorii spożywanych w ciągu dnia:
– Zamiast słodzonych napojów, wybierajmy wodę niegazowaną,
– Jeżeli pijemy mleko, wybierajmy to z jak najmniejszą ilością tłuszczu,
– Przestańmy słodzić napoje lub zmniejszmy ilość cukru,
– Jedzmy mniej, niż zwykle, np. ograniczmy ilość margaryny, którą smarujemy kanapkę,
– Nie bierzmy dokładek, odczekajmy kilkanaście minut, a głód zniknie,
– Nie sięgajmy po słodycze, zamiast tego jedzmy owoce i warzywa,
– Nie pijmy alkoholu.

Zdrowe odchudzanie
Należy pamiętać, aby nie przesadzić z dietami i treningiem. Nasz organizm lubi powolne zmiany, a jeżeli typowy „kanapowiec” z dnia na dzień zacznie biegać na kilkukilometrowe dystanse, nie będzie to wcale zdrowe. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że skoro już osiągniemy wymarzoną wagę, powinnyśmy ją utrzymać. Dlatego starajmy się zachować dobre nawyki żywieniowe oraz żyć aktywnie również po zakończeniu diety.

Szczupła sylwetka jest nie tylko ładna, ale również zdrowa. Osoby otyłe i z nadwagą częściej chorują na raka czy dostają ataku serca. Warto więc obliczyć swój wskaźnik BMI i sprawdzić czy nie powinnyśmy zrzucić tych kilku kilogramów, dla samej siebie i naszego zdrowia.

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie