Kobieta

Dzisiaj jest 17.05.2022. Imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

Jak znaleźć czas na sport?

 

Wszyscy doskonale wiemy, że sport to zdrowie i że warto go uprawiać. Współczesne tempo życia i ilość obowiązków, którym codziennie musimy podołać sprawiają, że nieraz brakuje nam czasu na aktywność fizyczną. Podpowiadamy jak w nawet najbardziej napięty grafik „wcisnąć” kilka minut na codzienną dawkę ruchu


Jak często uprawiać sport?

Z danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że na aktywność fizyczną powinniśmy przeznaczać 150 minut tygodniowo, co daje 30 minut w ciągu dnia. Pół godziny to czas, który „marnujemy” pijąc poranną kawę, plotkując z przyjaciółkami, oglądając telewizję czy buszując po sieci. Jednocześnie narzekamy na to, że nasza doba jest za krótka i że na wszystko brakuje nam czasu. Jak to możliwe? Klucz do sukcesu tkwi w dobrej organizacji i w uświadomieniu sobie, że aktywny tryb życia po prostu się opłaca (potraktuj dbanie o siebie i o swoje ciało jak długoterminową inwestycję).

 

Warto jednak pamiętać, że oprócz tego, ile czasu przeznaczamy na sport istotna jest także intensywność aktywności fizycznej, którą uprawiamy. Jeśli jesteśmy młodzi, zdrowi i sprawni fizycznie powinniśmy wybrać sport, który poprawi naszą kondycję i wydolność naszego organizmu – spokojny spacer czy leniwa przechadzka, to w tym wypadku o wiele za mało!

 

Dlaczego nie masz czasu na sport?

Jeśli chcesz znaleźć czas na codzienną aktywność fizyczną, to najpierw musisz…ustalić dlaczego go nie masz. Gdy już „zdiagnozujesz” przyczynę braku czasu, łatwiej Ci będzie się z nią rozprawić :) Przede wszystkim odpowiedź sobie szczerze na pytanie czy za Twój brak aktywności na pewno odpowiedzialny jest brak czasu. A może raczej winne jest lenistwo i brak motywacji? Ludzie jako ogół boją się nowości i chętnie sięgają po różne wymówki. Najczęstszą z nich jest…brak czasu. Zastanów się nad tym, czy na pewno chcesz zmienić coś w swoim życiu. Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na wcześniejsze pytanie, to…do dzieła!

 

Kiedy zacząć uprawiać sport?

Wiele zależy tu od naszych indywidualnych preferencji, od warunków fizycznych i od tego czy lepiej funkcjonujemy rano czy wieczorem, jednak jeśli wierzyć badaniom, to najlepszą porą na uprawianie sportu jest popołudnie. Nasz organizm najbardziej aktywny jest około godziny 16:00, wtedy też prezentuje największą gotowość do wysiłku (co przekłada się na bardziej efektywny trening i osiąganie lepszych wyników). 

 

A co z osobami, które wolą ćwiczyć rano lub wieczorem? Niestety specjaliści nie zalecają aktywności fizycznej ani wczesnym rankiem, ani późnym wieczorem. W tym pierwszym przypadku wysiłek fizyczny może mieć negatywny wpływ na pracę serca, tarczycy, nerek i trzustki. Dlatego jeśli to rano cierpimy na nadmiar energii, to jedyną „dozwoloną” formą aktywności są ćwiczenia oddechowe i rozluźniające. Z kolei wieczorne ćwiczenia mogą nas rozbudzić i sprawić, że będziemy mieć później problemy z zasypianiem.

 

Częściej znaczy lepiej

Co jest najważniejsze w uprawianiu sportu? Systematyczność! Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że znaleźć czas na sport naprawdę nie jest łatwo, zwłaszcza jeśli pracujemy w niestandardowych godzinach albo prowadzimy nieregularny tryb życia. Jeśli każdy nasz dzień wygląda inaczej, to codzienne ćwiczenia mogą okazać się nie lada wyzwaniem! Mimo to aktywność fizyczną warto na stałe wpisać do naszego grafiku (możemy w tym celu sporządzić harmonogram treningów) Jednorazowe treningi, nawet jeśli będą bardzo intensywne, mogą przynieść nam więcej szkody niż pożytku. Nieprzyzwyczajony do wysiłku organizm może szybko zaprotestować przeciwko tak wyczerpującym ćwiczeniom. Co to oznacza w praktyce? To, że zamiast otrzymać porcję dobroczynnych endorfin nabawimy się kontuzji, zapalenia mięśni i urazów.

 

Zaplanuj swoją aktywność!

Dobry plan to gwarancja systematyczności i tego, że nie porzucisz treningów najdalej po miesiącu. Już dziś wpisz je w swój tygodniowy grafik i trzymaj się go! Jeśli planujesz ćwiczyć w domu – nie odwlekaj tego i nie odkładaj na bliżej nieokreślone później. Myślisz o tym, by chodzić na siłownię? Świetnie! Wybierz taką do której będziesz mieć blisko (długie dojazdy szybko zaczną Cię męczyć) i idź na trening od razu po pracy. Dlaczego? Dlatego, że gdy już wrócisz do domu, to znajdzie się mnóstwo obowiązków, którym musisz podołać i na trening może zabraknąć Ci i sił i czasu.

 

Porada!

Najlepsze efekty daje zróżnicowany trening i ćwiczenia kilka razy w tygodniu. Już po dwóch tygodniach systematycznej aktywności poprawi się nasza kondycja, samopoczucie i ogólna wytrzymałość organizmu.

 

Wykorzystuj okazje

Generalna zasada jest taka, że im więcej ruchu, tym lepiej. Dlatego…ruszaj się zawsze wtedy, gdy tylko możesz sobie na to pozwolić. Biegaj, spaceruj, wracaj na piechotę z pracy, ćwicz w domu albo w trakcie oglądania ulubionego serialu. Zamiast korzystać z windy, wybierz schody, przesiądź się na rower, postaraj się również aktywnie spędzać weekendy.

 

Kilka słów na koniec

Aktywność fizyczna to najskuteczniejszy i najlepszy (a do tego w 100% darmowy) eliksir młodości. Sport w połączeniu z odpowiednią dietą pomoże nam przez długie lata cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Dlatego już dziś zadbaj o swoją kondycję i… zacznij się ruszać :) Gwarantujemy, że wyjdzie Ci to na dobre!

 

A jakie są Wasze sposoby na to, by znaleźć czas na ćwiczenia?

 

 

 

 

 

 

Źródło: Artykuł partnerski 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Przepis na leczo Przepis na leczo
  Leczo to najpopularniejsze danie, które przybyło do nas z Węgier. Odmian tej potrawy jest bardzo wiele, jednak w tym artykule przedstawię przepis na leczo z [...]
 • Zadbaj o kości na wiosnę Zadbaj o kości na wiosnę
  Zima to pora roku, w której na naszej szerokości geograficznej dzień jest krótszy od nocy, a słońce przesuwa się nisko nad horyzontem. W związku z tym ekspozycja na światło [...]
 • Ulubione zdjęcie na ścianie twojej sypialni Ulubione zdjęcie na ścianie twojej sypialni
      Chciałbyś nadać swojej sypialni niepowtarzalny klimat? A może znudzony jesteś jej dotychczasowym wyglądem i poszukujesz zmian? Jeżeli zastanawiasz się w jaki sposób [...]
 • Jak rozumieć mowę ciała? Jak rozumieć mowę ciała?
  Wiele osób uważa, że miłość to gra hormonów, dla innych coś takiego w ogóle nie istnieje, nie wierzą w moc takiego uczucia, nie rozumieją zachowania ludzi zakochanych, [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Przepis na leczo
 
Leczo to najpopularniejsze danie, które przybyło do nas z Węgier. Odmian tej potrawy jest bardzo wiele, jednak w tym artykule przedstawię przepis na leczo z [...] czytaj więcej »