Strona główna » Kim jest wampir emocjonalny?

Kim jest wampir emocjonalny?

przez PewnaPani
0 komentarz

Wampir emocjonalny jest złodziejem energii. Energii szczególnej – bo tej wewnętrznej każdego człowieka.  To taki typ osoby, przy której czujemy się źle, to ktoś kto krytykuje, odziera z marzeń, wysysa radość życia, neguje optymistyczne podejście do świata.

""

Czy tego chcemy czy nie z takimi osobami możemy zetknąć się wszędzie: w domu, w pracy, na portalach społecznościowych. Wampirem emocjonalnym może być rodzić, małżonek, teść, siostra. Często nie jesteśmy nawet świadomi, że ktoś inny nas wykorzystuje i krzywdzi swoją postawą. Latami skrycie cierpimy wewnętrznie, godząc się na pewne zachowania.  Oczywiście im bliższa relacja, tym skutki są bardziej dotkliwe. I choć nikt nie może odebrać nam wiary w siebie, to na pewnie relacje poprostu nie mamy siły …

 

Zdiagnozowane zaburzenie osobowości

Autorem tej metaforycznej nazwy jest ceniony psycholog kliniczny A.J. Bernstein, to on w swojej książce Emocjonalne wampiry, wskazał na taki typ osobowości. Badacz podkreśla, że ten rodzaj osobości jest bardzo złożony i trudny do określenia jednym epitetem. Wśród nich rozróżniał grupę o skłonnościach hedonistycznych , bezwzględnych despotów, samouwielbiających się narcyzów i męczących paranoików.

 

Przyczyn takich zachowań Berstein upatruje w dzieciństwie jendostki. Bolesne przeżycia, brak rodzicielskiej miłości, poczucie osamotnienia, wszystko to przekłada się na dorosłe życie i relacje z innymi ludźmi. 

 

Jak poznać emocjonalnego wampira?

Osoby nieświadome swoich skłonności nieustannie obarczają własnymi problemami inne osoby. Co chwila usiłują wzbudzić współczucie, kreując się na ofiarę.  Są przy tym często kłótliwi, uszczypliwi, próbują przerzucić swoje frustracje na innych. Walczą o zainteresowanie poprzez narzekanie na otaczający świat, demostrując swoje niezadowolenie przy każdej możliwej okazji.  Jeśli o kimś mówią, to tylko źle, wypominając ludziom porażki i niepowodzenia. Są nader krytyczni i oceniający. Taka osoba buduje wokół siebie aurę wiecznego niezadowolenia, i w istocie tak widzi świat. Obraz postrzegania rzeczywistości jest w tym przypadku zaburzony. Pomimo tego, że dana osoba jest dorosła i prowadzi normalne życie, mentalnie, w postrzeganiu samego siebie nadal jest niedojrzała.

 

Wamiryzm emocjonalny w sieci

Temat energetycnzych wampirów stał siędziś bardzo aktualny głównie za sprawą Internetu. Portale społecznościowe, fora internetowe, możliwość wygłaszania niemal niekontrolowanej opini na każdy temat, to świetne pole działań dla jednostek z takim usposobieniem. W sieci znajdziemy tysiące przykładów użytkowników, krytykujących, z zasady dla samego krytykowania, lwa część takich wypowiedzi nie zawiera żadnej merytorycznej wartości.

 

Jak radzić sobie z osobami wykazujacymi takie skłonności?

Musimy twardo postawić swoje racje. Nie jesteśmy zobligowani do wysłuchiwania ciągłch narzekań drugiej osoby. Ćwiczenie asertywności do klucz do sukcesu we współżyciu z wampierem energetycznym. Dążenie do konfrontacji i nieustanne próby zmieniania drugiej storny nie zawsze ma sens. Najlepszą metodą jest po prostu dystansowanie się. Odporność na krytykę i przekonanie, że mamy prawo do mówienie"nie" bez poczucia winy.

 

Ilona Kuźniarz

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie