Strona główna » Mole w domu. Jak z nimi walczyć?

Mole w domu. Jak z nimi walczyć?

przez PewnaPani
0 komentarz

""

Mole mają kosztowne dla nas gusta smakowe. Pożywiają się naszymi ciuchami, pozostawiając nieestetycznie dziury, które trudno później załatać. Lubią także chować się w kuchni – w mące i ziarnach. Jak rozprawić się z tymi nieproszonymi gośćmi w naszym domu?

 

Mole znajdują odżywcze białka w drogich materiałach jak jedwab, wełna czy futra. Może się okazać, że ulubiona bluzka z kaszmiru czy jedwabiu padnie łupem uporczywego owada, a wtedy będzie już za późno na ratunek.

 

Według badaczy najgorsze są larwy, które składają dojrzałe osobniki. Trudno zauważyć gołym okiem zagnieżdżone owady. Dopiero nieco większe mole dają nam sygnał, że w pobliżu może znaleźć się cała rodzinka, która prawdopodobnie już pożywia się materiałami lub siedzi w worku naszej mąki lub kaszy.

 

Skąd się wzięły?

 

Swój żywot rozpoczynają jako małe jajeczka, składane najczęściej w zaciemnionych zakamarkach naszego mieszkania. Później ewoluują w latające owady, które chowają się, by móc dalej się rozmnażać. Jeden mol może złożyć nawet 200 jajeczek w naszej szafce z jedzeniem. Głodne larwy są mniejsze niż ziarenko ryżu i bardzo trudne do wykrycia gołym okiem.

 

Najczęściej spotkamy mola odzieżowego, który zaatakuje nasze ciuchy, dywany czy zasłony oraz spożywczego, który uwielbia produkty ziarniste i tam właśnie składać będzie swoje jaja.

 

Walka z molami

 

Mole zaczynają być naszą zmorą szczególnie dlatego, że dotychczasowe metody jak lawendowe zapachy nie są już skuteczne.

 

W przypadku ciuchów nową metodą jest zamrożenie ich na 24 godziny w plastikowej torbie zip, dzięki której nie ulegną one uszkodzeniu.

Ukryte w materiale larwy zginą w tak niskiej temperaturze. Ciepło także zabija insekty. Mole przeżywają do temperatury 49 stopni Celsjusza, więc skutecznym sposobem może być pranie w wysokiej temperaturze lub włożenie materiału na trzy minuty do mikrofali.

 

Należy też uważać na preparaty chemiczne polecane w sklepach, gdyż mogą one zaszkodzić zarówno nam, jak i naszym pupilom. Jednym z nowoczesnych sposobów na walkę z molami są pułapki, które wytwarzają feromony i zwabiają samców tych owadów. Samice pozostają wtedy w osamotnieniu i nie mają szansy się rozmnożyć.

 

W przypadku jedzenia, najlepiej będzie wyrzucić wszelkie produkty, które mogły mieć styczność z owadami i przemyć szafki octem. Mole nie lubią tego zapachu, a przy okazji zdezynfekujemy zakamarki i zabezpieczymy je przed larwami.

 

Najlepiej trzymać produkty ziarniste w szczelnych pojemnikach i woreczkach, do których owad nie będzie miał szansy się dostać. Warto także kupić saszetki z gotowymi mieszankami ziół o intensywnym zapachu, które odstraszają uporczywe mole.

 

Pomocny może być również domowy roztwór, który warto rozpylić w kuchennych szafkach.

 

Potrzebujesz:

 

– rozpylacza

 

– zagotowanej wody

 

– suszu z lawendy i trawy cytrynowej lub olejków o tym zapachu

 

– kilka plastrów cytryny

 

Pomieszaj wszystkie składniki i odczekaj aż dobrze się połączą. Po chwili przelej do butelki z rozpylaczem i spryskaj każdy kąt w swojej kuchni.

 

Również mocno miętowa guma do żucia będzie dobrym pomocnikiem w walce z molami.  Umieść ją w głębi szafek, a jej zapach odstraszy insekty.

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie