Strona główna » "Przepraszam"

"Przepraszam"

przez PewnaPani
0 komentarz

""

Kiedy sprawimy przykrość bliskiej osobie zastanawiamy się w jaki sposób ją przeprosić. Sprawa nie jest taka prosta, zranić jest nam łatwiej, przeprosić trudniej. Z drugiej strony, przeprosić można za wszystko i każde przeprosiny zostanę przyjęte, jeśli tylko odpowiednio je wyrazisz.

Nie unikaj przeprosin

To, że kogoś przeprosimy nie oznacza, że jesteśmy słabi. Wręcz przeciwnie, przepraszając kogoś pokazujemy, że jesteśmy zdolni do empatii, czyli spojrzenia na różne sprawy z innego punktu widzenia niż nasz własny.  Przepraszanie świadczy o odwadze przyznania się do błędów, a także o tym, że nie uważamy siebie za nieomylnego. Życie u boku osoby, która nie potrafi przeprosić za swój błąd jest nie do zniesienia. Bardzo ważny jest sposób i słowa, jakie dobierzemy na przeprosiny.

 

Przepraszaj szczerze

Nie ma nic gorszego niż udawane przeprosiny. Przeproszenie kogoś od niechcenia, dla świętego spokoju nie tylko nie załagodzi czyjegoś poczucia krzywdy, ale jeszcze je spotęguje. Fałszywe przeprosiny bolą bardziej niż ich brak. Bywają sytuacje gdzie nie wiemy za co przeprosić, w takich sytuacjach najlepiej powiedzieć szczerze „przepraszam jeżeli sprawiłem/łam Ci przykrość, nie chciałem/łam aby tak się stało”. Lepiej powiedzieć coś szczerze niż „ no dobra mogę Cię przeprosić”. Takie słowa nie naprawią sytuacji. Przeprosiny lepiej wyglądają kiedy są one wyrażone w szczerej rozmowie w cztery oczy. Przeproszenie na odległość w poważnych sprawach może zostać odebrane jako lekceważenie danej osoby i nie przywiązanie wagi do jej uczuć. Bo właśnie o to chodzi w przeprosinach o szacunek dla uczuć drugiej osoby.

 

Co kupić na przeprosiny ?

Upominek to miły element przeprosin, ale nie ich istota. Niech to będzie mały drobiazg. Twórczość własna najbardziej się sprawdza w takich momentach.

 

Warto czasami schować dumę do kieszeni i pokazać ile dla znasz znaczy druga osoba i jej uczucia.

 

 

Marta Łuczak

 

 

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie