Kobieta

Dzisiaj jest 31.01.2023. Imieniny: Ludwika, Marceliny, Cyrusa

Tajemnice skrywane przez płyny do płukania ust

Aby wybrać dobry płyn do płukania jamy ustnej należy zaczerpnąć porady stomatologa, który określi nam w jakim zakresie nasze zęby potrzebują szczególnej ochrony. Zapach oraz smak nie mogą być czynnikami, które będą decydować o wyborze płynu. Warto zwrócić uwagę na jego skład i przeznaczenie.

 

Prawidłowe czyszczenie zębów składa się z kilku etapów:

 

Pierwszym z nich jest oczywiście pasta i szczoteczka, kolejnym użycie nici dentystycznej natomiast ostatnim wypłukanie jamy ustnej płynem.

 

Płukanie jamy ustnej powinno trwać minimum 30 sekund. Jeżeli na początku smak płynu jest dla nas jest zbyt intensywny to możemy rozpocząć od krótszego czasu następnie stopniowo go wydłużając. Nie należy rozcieńczać płynów z wodą, ponieważ w ten sposób zmniejszamy jego skuteczność. Jeżeli są to koncentraty to wtedy wskazane jest aby dostosować się do zaleceń producenta.

 

Jaki płyn do płukania jest odpowiedni dla mnie ?

 

Płyn do płukania ust jest środkiem, który wspomaga czyszczenie zębów, pozwalającym na utrzymanie odpowiedniego pH w ustach. Rynek pęka w szwach od ogromnej ilości takich płynów. Większość z nich zawiera fluor, który działa przeciw powstawaniu próchnicy. Różnią się one smakiem i zapachem ale oprócz tego mają różne składy i przeznaczone są do innych celów.

 

Czy płyn do płukania jamy ustnej może mieć negatywny wpływ na zdrowie ?

 

Zbyt częste stosowanie płukanek może spowodować zaburzenia smaku lub też przebarwienie języka oraz zębów. Należy zachować umiar w ich stosowaniu i nie robić tego częściej niż raz dziennie. Najlepiej płukać usta wieczorem.

 

Składniki płynów

 

W zależności od naszych indywidualnych potrzeb, należy wybrać odpowiedni płyn do płukania jamy ustnej. Warto zwracać uwagę na spis składników, który jest zawarty na każdej buteleczce takiego płynu.

Jednak nie każdy z nas wie jakie działania mają poszczególne składniki, oto kilka z nich np.:

 • Sole cynku – utrzymują naturalną biel zębów
 • Sole potasu – redukują nadwrażliwość zębów
 • Witamina E – uszczelnia naczynia krwionośne i nabłonek jamy ustnej
 • Olejki (np. eukaliptusowe) – działają odświeżająco i przeciwbakteryjnie
 • Cytrynian sodu i boran sodu – zmniejszają ryzyko powstawania kamienia, usuwają przebarwienia zębów

 

Cena za 500 ml płynu waha się w granicach 10−30 zł.

 

Warto pamiętać o regularnych wizytach stomatologicznych, oprócz odpowiedniej higieny, jest to chyba najlepsza metoda zapobiegania wszelkim chorobom zębów i dziąseł. Częstotliwość wizyt zależy od nas samych, ale średnio 3−4 razy do roku to optymalny czas.

 

Artykuł został napisany we współpracy z centrum stomatologicznym w Poznaniu.

ZOBACZ TAKŻE

 

 • ZARA ONLINE teraz też w Polsce! ZARA ONLINE teraz też w Polsce!
  To świetna wiadomość dla pań które cenią sobie znaną hiszpańską markę sieciówek, jaką jest Zara. Oficjalny sklep internetowy działał już od pewnego czasu, [...]
 • Jak urządzić nasz taras/balkon? - Inspiracje 2020 Jak urządzić nasz taras/balkon? - Inspiracje 2020
  Dla wielu z nas ogród, taras, balkon jest miejscem, w którym będziemy teraz częściej przesiadywać, niż w innych porach roku. Poranna kawa na tarasie, wieczorna kolacja, smakują [...]
 • A kiedy się otworzymy... A kiedy się otworzymy...
  .. na mężczyzn - wszystko stanie się prostsze i piękniejsze. Oni są logiczni i myślą zwykle prosto, praktycznie. My jesteśmy emocjonalne, a większość decyzji podejmujemy impulsywnie, pod [...]
 • Badanie żelaza - dlaczego jest takie ważne? Badanie żelaza - dlaczego jest takie ważne?
  Poziom żelaza warto kontrolować, ponieważ zarówno jego nadmiar, jak i niedobór mogą być niebezpieczne. Zbyt niski poziom tego pierwiastka powoduje anemię, zbyt wysoki może [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
ZARA ONLINE teraz też w Polsce!
 
To świetna wiadomość dla pań które cenią sobie znaną hiszpańską markę sieciówek, jaką jest Zara. Oficjalny sklep internetowy działał już od pewnego czasu, [...] czytaj więcej »