W Polsce na trądzik różowaty cierpi prawie 2 mln osób. Do początkowych objawów należą zaczerwienienia i swędzące plamy na policzkach, brodzie, nosie oraz czole. Jeśli nie będą one leczone, mogą wystąpić ciężkie powikłania, takie jak obrzęk skóry twarzy czy zapalne grudy i krosty. Dlatego ważne jest, aby udać się do dermatologa po pomoc.Trądzik różowaty (inaczej rosacea) jest przewlekłym schorzeniem skóry twarzy, występującym głównie u osób dorosłych. Zmiany naczyniowe rozpoczynają się przeważnie w wieku 30-40 lat, częściej u kobiet niż u mężczyzn.
Czynnikami pogarszającymi stan cery i nasilającymi chorobę są między innymi: tytoń i alkohol, zimno, upał i wiatr, korzystanie z łaźni parowych oraz sauny, spożywanie pikantnych potraw, stres, a także nieregularne pory snu, częste uprawianie sportu, wizyty w solarium, jak również wystawianie ciała na promieniowanie UV. Skóra każdego z nas jest inna, dlatego nie każdy przypadek trądziku różowatego przebiega identycznie. Niezależnie od stopnia zaawansowania choroby, konieczne jest łagodzenie stanów zapalnych.
Celem nadrzędnym jest zapewnienie podrażnionej, chorej cerze łagodnej i skutecznej pielęgnacji. Przyczyny trądziku różowatego nie są do końca znane i często całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Specjaliści uważają jednak, że do czynników, które sprzyjają jego wystąpieniu należą zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (głównie niedokwaśność soku żołądkowego) czy zmiany wewnątrzwydzielnicze. Nierzadko także w łuskach naskórka chorych stwierdza się obecność jednego z gatunków roztocza – nużeńca (demodex folliculorum) i drożdżaków (głównie pityrosporum). Schorzenie zwykle umiejscawia się na skórze twarzy, początkowo w jej centralnej części (broda, okolice ust, nos, środkowe partie czoła).
Ważna jest staranny dobór kosmetyków (kremów nawilżających, środków do oczyszczania twarzy i innych produktów pielęgnacyjnych), ponieważ osoby z delikatną, swędzącą i podatną na zaczerwienienia cerą różnie reagują na składniki w nich zawarte. Jeszcze do niedawna możliwości leczenia tej choroby były bardzo ograniczone. Kosmetolodzy wielokrotnie alarmowali, że brakuje artykułów do pielęgnacji skóry z problemami, które skutecznie załagodzą stan zapalny.
W produktach do cery z trądzikiem różowatym znajdziemy też olej jojoba, który działa kojąco na podrażnioną, zaczerwienioną, wręcz „palącą” skórę, wyciąg z zielonej herbaty (wykazujący działanie przeciwzapalne), ekstrakt z pestek winogron oraz z granatu, który zawiera znacznie więcej przeciwutleniaczy niż czerwone wino, żurawina czy nawet borówki.