Kobieta

Dzisiaj jest 23.10.2019. Imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

Ważne informacje o świńskiej grypie

 

Świńska grypa – A/H1N1

   Świńska grypa, nazywana również grypą meksykańską, to inaczej mutacja wirusa grypy A/H1N1. Skąd się wzięła ? Jakie są jej objawy? Jak walczyć z nią ? Jak jej zapobiedz ?

 

Skąd się wzięła świńska grypa ?

   Świńska grypa to tak naprawdę potoczne określenie. Mianowicie jest to zakaźna choroba układu oddechowego u świń, ale mogąca przenosić się na człowieka. Została ona zauważona w latach 30.XX wieku i nie stanowiła ona zagrożenia bezpośredniego. Nowa mutacja i szczep H1N1, do którego zalicza się grypę sezonową i zbierająca śmiertelne żniwo po I wojnie światowej hiszpanką, pojawił się u świń w 2009 roku w Meksyku. Odkryto wtedy mutację określaną jako ,,grypę Meksykańską''. Na jej fakt wpłynęło wtedy, że była do tej pory nieznana mutacja groźnego i powszechnie występującego typu wirusa. Aby odróżnić ją od znanych wcześniej szczepów, nadano jej nazwę pełną A/H1N1v, używaną w terminologii medycznej.

 

Objawy świńskiej grypy

   Objawy są bardzo podobne do standardowej grypy, czyli : brak apetytu, wysoka gorączka, ból gardła, ból  mięśni, kaszel, dreszcze. Gdy objawy te występują kolejnym krokiem w diagnozie świńskiej grypy jest sprawdzenie, czy chory mógł mieć kontakt z wirusem, Jeśli tak, lekarz może zlecić wykonanie testów, które wykażą czy w naszym organizmie występuje zakażenie wirusem A/H1N1. Podstawowymi objawami świńskiej grypy są : wysoka gorączka, dreszcze, ból głowy, ból gardła, uczucie wyczerpania, brak apetyty, ból w okolicy ucha, katar, nudności, biegunka lub wymioty.

 

Szczepionka na A/H1N1

   Została zatwierdzona przez Parlament Europejski szczepionka ,,Focetria''. Jest to szczepionka modelowa, na bazie której każdego roku w odpowiedzi na aktualną mutację wirusa H1N1 dodaje się skuteczne antygeny. Ograniczoną skutecznością cechują się również leki dostępne na receptę, leki przeciwwirusowe – szczególnie inhibitory neuraminidazy oraz leki powstrzymujące replikację białka M2, które jest charakterystyczne dla rozwoju grypy typu A, do którego należy świńska grypa.

 

Zapobieganie

   Lekarze namawiają do zachowania higieny jesienno – zimowej, kiedy to nasz organizm jest szczególnie narażony na zainfekowanie. Należy zwracać uwagę na mycie rąk ciepłą wodą i mydłem, szczególnie po powrocie z miejsc publicznych i środków komunikacji miejskich. Podczas przeziębienia używać chusteczek jednorazowych. Osoby o podwyższonym ryzyku powinny skontaktować się z lekarzem, jeżeli objawy nie ustąpią samoistnie w przeciągu 3−4 dni.

 

Marta Łuczak

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Czy wiesz jakie święto obchodzone jest na świecie już od ponad wieku? Czy wiesz jakie święto obchodzone jest na świecie już od ponad wieku?
  Nie ma na świecie chyba żadnej kobiety, która nie znałaby daty 8 marca. Ale mimo wszystko w tym zabieganych świecie zdarza nam się zapomnieć o tym, że tego dnia jest Międzynarodowy [...]
 • Kawa na ławę Kawa na ławę
  Kawa na ławę, czyli o tym dlaczego powinnaś napić się kawy!   Po wielu latach traktowania kawy jako używki i lekkiego szaleństwa w diecie, okazuję się, że napój ten ma wiele [...]
 • Praktyczne zastosowania małej poduszki Praktyczne zastosowania małej poduszki
          Podczas popołudniowej drzemki, w podróży, w dziecięcym pokoju czy do zmiany dekoracji wnętrza - poduszki o niewielkich rozmiarach, czyli tzw. [...]
 • Narzędzia do tapetowania niezbędne przy remoncie Narzędzia do tapetowania niezbędne przy remoncie
    Wśród prac wykończeniowych i remontowych, z którymi ma się najczęściej do czynienia, znajdują się te związane z malowaniem i dekorowaniem ścian. Jeśli chodzi o [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

bzduraKomentarz dodany w dniu: 17-03-2016 12:40

Temat przereklamowany, więcej ludzi umiera na zwykłą grypę...

epidemiaKomentarz dodany w dniu: 17-03-2016 16:04

Bo więcej ludzi choruje na zwykla grype a w przypdku tej zarażeni umierają częściej

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Czy wiesz jakie święto obchodzone jest na świecie już od ponad wieku?
 
Nie ma na świecie chyba żadnej kobiety, która nie znałaby daty 8 marca. Ale mimo wszystko w tym zabieganych świecie zdarza nam się zapomnieć o tym, że tego dnia jest Międzynarodowy [...] czytaj więcej »