Kobieta

Dzisiaj jest 30.05.2020. Imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława

Ważne informacje o świńskiej grypie

 

Świńska grypa – A/H1N1

   Świńska grypa, nazywana również grypą meksykańską, to inaczej mutacja wirusa grypy A/H1N1. Skąd się wzięła ? Jakie są jej objawy? Jak walczyć z nią ? Jak jej zapobiedz ?

 

Skąd się wzięła świńska grypa ?

   Świńska grypa to tak naprawdę potoczne określenie. Mianowicie jest to zakaźna choroba układu oddechowego u świń, ale mogąca przenosić się na człowieka. Została ona zauważona w latach 30.XX wieku i nie stanowiła ona zagrożenia bezpośredniego. Nowa mutacja i szczep H1N1, do którego zalicza się grypę sezonową i zbierająca śmiertelne żniwo po I wojnie światowej hiszpanką, pojawił się u świń w 2009 roku w Meksyku. Odkryto wtedy mutację określaną jako ,,grypę Meksykańską''. Na jej fakt wpłynęło wtedy, że była do tej pory nieznana mutacja groźnego i powszechnie występującego typu wirusa. Aby odróżnić ją od znanych wcześniej szczepów, nadano jej nazwę pełną A/H1N1v, używaną w terminologii medycznej.

 

Objawy świńskiej grypy

   Objawy są bardzo podobne do standardowej grypy, czyli : brak apetytu, wysoka gorączka, ból gardła, ból  mięśni, kaszel, dreszcze. Gdy objawy te występują kolejnym krokiem w diagnozie świńskiej grypy jest sprawdzenie, czy chory mógł mieć kontakt z wirusem, Jeśli tak, lekarz może zlecić wykonanie testów, które wykażą czy w naszym organizmie występuje zakażenie wirusem A/H1N1. Podstawowymi objawami świńskiej grypy są : wysoka gorączka, dreszcze, ból głowy, ból gardła, uczucie wyczerpania, brak apetyty, ból w okolicy ucha, katar, nudności, biegunka lub wymioty.

 

Szczepionka na A/H1N1

   Została zatwierdzona przez Parlament Europejski szczepionka ,,Focetria''. Jest to szczepionka modelowa, na bazie której każdego roku w odpowiedzi na aktualną mutację wirusa H1N1 dodaje się skuteczne antygeny. Ograniczoną skutecznością cechują się również leki dostępne na receptę, leki przeciwwirusowe – szczególnie inhibitory neuraminidazy oraz leki powstrzymujące replikację białka M2, które jest charakterystyczne dla rozwoju grypy typu A, do którego należy świńska grypa.

 

Zapobieganie

   Lekarze namawiają do zachowania higieny jesienno – zimowej, kiedy to nasz organizm jest szczególnie narażony na zainfekowanie. Należy zwracać uwagę na mycie rąk ciepłą wodą i mydłem, szczególnie po powrocie z miejsc publicznych i środków komunikacji miejskich. Podczas przeziębienia używać chusteczek jednorazowych. Osoby o podwyższonym ryzyku powinny skontaktować się z lekarzem, jeżeli objawy nie ustąpią samoistnie w przeciągu 3−4 dni.

 

Marta Łuczak

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Placki owsiane z miodem i wiórkami kokosowymi Placki owsiane z miodem i wiórkami kokosowymi
  Jeśli macie już dość monotonnych śniadań i chcecie spróbować czegoś nowego, to musicie koniecznie spróbować placków owsianych z naszego najnowszego przepisu! Niech nie [...]
 • Stwórz swoją listę marzeń! Stwórz swoją listę marzeń!
    Różnica pomiędzy tym, co się chce, a tym, co się powinno bywa diametralna. Warto przeanalizować, co jest dla nas ważne i czego tak naprawdę chcemy od życia, aby przypadkiem [...]
 • Singielka czy kobieta samotna? Singielka czy kobieta samotna?
  Co chwilę słyszymy o singlach i singielkach. Chciałabym obalić kilka stereotypów na ich temat. Uważam, że skoro się o czymś mówi, to lepiej wiedzieć co nieco na ten temat. [...]
 • Dlaczego nie chcemy kupować od ładnych ekspedientek? Dlaczego nie chcemy kupować od ładnych ekspedientek?
  Dr. Bianca Price z Uniwersytetu Południowej Australii odkryła i udowodniła, że kobiety chętniej kupują różne produkty od mniej urodziwych ekspedientek. Czy wy też, drogie Panie, [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

bzduraKomentarz dodany w dniu: 17-03-2016 12:40

Temat przereklamowany, więcej ludzi umiera na zwykłą grypę...

epidemiaKomentarz dodany w dniu: 17-03-2016 16:04

Bo więcej ludzi choruje na zwykla grype a w przypdku tej zarażeni umierają częściej

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Placki owsiane z miodem i wiórkami kokosowymi
 
Jeśli macie już dość monotonnych śniadań i chcecie spróbować czegoś nowego, to musicie koniecznie spróbować placków owsianych z naszego najnowszego przepisu! Niech nie [...] czytaj więcej »