Strona główna » Ważne informacje o świńskiej grypie

Ważne informacje o świńskiej grypie

przez PewnaPani
0 komentarz

""

 

Świńska grypa – A/H1N1

   Świńska grypa, nazywana również grypą meksykańską, to inaczej mutacja wirusa grypy A/H1N1. Skąd się wzięła ? Jakie są jej objawy? Jak walczyć z nią ? Jak jej zapobiedz ?

 

Skąd się wzięła świńska grypa ?

   Świńska grypa to tak naprawdę potoczne określenie. Mianowicie jest to zakaźna choroba układu oddechowego u świń, ale mogąca przenosić się na człowieka. Została ona zauważona w latach 30.XX wieku i nie stanowiła ona zagrożenia bezpośredniego. Nowa mutacja i szczep H1N1, do którego zalicza się grypę sezonową i zbierająca śmiertelne żniwo po I wojnie światowej hiszpanką, pojawił się u świń w 2009 roku w Meksyku. Odkryto wtedy mutację określaną jako ,,grypę Meksykańską”. Na jej fakt wpłynęło wtedy, że była do tej pory nieznana mutacja groźnego i powszechnie występującego typu wirusa. Aby odróżnić ją od znanych wcześniej szczepów, nadano jej nazwę pełną A/H1N1v, używaną w terminologii medycznej.

 

Objawy świńskiej grypy

   Objawy są bardzo podobne do standardowej grypy, czyli : brak apetytu, wysoka gorączka, ból gardła, ból  mięśni, kaszel, dreszcze. Gdy objawy te występują kolejnym krokiem w diagnozie świńskiej grypy jest sprawdzenie, czy chory mógł mieć kontakt z wirusem, Jeśli tak, lekarz może zlecić wykonanie testów, które wykażą czy w naszym organizmie występuje zakażenie wirusem A/H1N1. Podstawowymi objawami świńskiej grypy są : wysoka gorączka, dreszcze, ból głowy, ból gardła, uczucie wyczerpania, brak apetyty, ból w okolicy ucha, katar, nudności, biegunka lub wymioty.

 

Szczepionka na A/H1N1

   Została zatwierdzona przez Parlament Europejski szczepionka ,,Focetria”. Jest to szczepionka modelowa, na bazie której każdego roku w odpowiedzi na aktualną mutację wirusa H1N1 dodaje się skuteczne antygeny. Ograniczoną skutecznością cechują się również leki dostępne na receptę, leki przeciwwirusowe – szczególnie inhibitory neuraminidazy oraz leki powstrzymujące replikację białka M2, które jest charakterystyczne dla rozwoju grypy typu A, do którego należy świńska grypa.

 

Zapobieganie

   Lekarze namawiają do zachowania higieny jesienno – zimowej, kiedy to nasz organizm jest szczególnie narażony na zainfekowanie. Należy zwracać uwagę na mycie rąk ciepłą wodą i mydłem, szczególnie po powrocie z miejsc publicznych i środków komunikacji miejskich. Podczas przeziębienia używać chusteczek jednorazowych. Osoby o podwyższonym ryzyku powinny skontaktować się z lekarzem, jeżeli objawy nie ustąpią samoistnie w przeciągu 3−4 dni.

 

Marta Łuczak

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie