Åupież to zmora niejednej z nas. Jest szczególnie dokuczliwy, gdy dokucza mu łojotokowe zapalenie skóry. Masz już dość podrażnień skóry głowy i łuszczącego się naskórka oraz białych drobinek na ramionach? Przeczytaj ten tekst!
Skąd się bierze łupież łojotokowy?
Istnieje co najmniej kilka różnych przyczyn łupieżu łojotokowego. Do najczęstszych należą:
– zaburzenia hormonalne (przekroczony poziom androgenów);
– choroby neurologiczne (szczególnie neurodegeneracyjne, na przykład choroba Parkinsona);
– predyspozycje genetyczne;
– nadmierne opalanie się;
– stres;
– zanieczyszczenia powietrza;
– nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy;
Przyczyny łupieżu łojotokowego mogą występować wspólnie, co zwiększa ryzyko pojawienia się łojotoku. Wstępnie trzeba jednak określić z jakim łupieżem mamy do czynienia:
– suchy; częsta przypadłość wieku dorastania. Dotyczy raczej chłopców niż dziewcząt i często znika po ukończeniu dwudziestego roku życia. Charakteryzuje się białymi drobinkami złuszczającej się skóry, nie powoduje jednak nadmiernego wypadania włosów. Niestety zaniedbany może doprowadzić do pojawienia się łupieżu tłustego.
– tłusty; łojotokowe zmiany na skórze głowy. Między włosami pojawiają się żółte strupki i rozwija się stan zapalny. Åupież łojotokowy zwany jest właśnie łupieżem tłustym. Prowadzi do wypadania włosów i wygląda wyjątkowo nieestetycznie.
Walcz z łupieżem tłustym!
Zmagania z łojotokowym zapaleniem skóry mogą skończyć się sukcesem, jeżeli będziesz pamiętać o pięciu niezbędnych wskazówkach odnośnie pielęgnacji skóry głowy. Są to:
– wizyta u lekarza. Niekiedy łupież tłusty wymaga stosowania mocniejszych środków antygrzybiczych i złuszczających. Dermatolog z pewnością doradzi odpowiednie leczenie łupieżu łojotokowego;
– zbadaj hormony – czasem to ich rozregulowanie doprowadza do łojotokowego zapalenia skóry głowy;
– unikaj sytuacji stresowych. Szczególnie jeśli już masz pierwsze objawy łupieżu – z każdym Twoim wystawieniem nerwów na próbę, będą się zaostrzać;
– zadbaj o odpowiednie odżywanie. Wyczerpanie organizmu i niedobór niezbędnych mikroelementów sprzyja pojawieniu się łupieżu łojotokowego. Jeśli nie chcesz zmagać się z tłustym łupieżem, suplementuj witaminę D3 i B12, a także selen i cynk, które świetnie poprawią kondycję Twoich włosów;
– postaraj się przywrócić równowagę fizjologiczną Twojej skórze – stosuj kosmetyki nawilżające i dokładnie wypłukuj szampon oraz odżywki czy maski po umyciu włosów.
Åupież łojotokowy – jakie remedium wybrać?
Sklepowe półki uginają się pod ciężarem kosmetyków przeznaczonych do walki z łupieżem powiązanym z łojotokiem. Nie wszystkie jednak warte są swojej ceny. Który z nich będzie ulgą dla Twojej, zmęczonej łupieżem tłustym, skóry głowy? Ten z najlepszym składem. Wypróbuj na przykład Kerium DS. Intensywną Kurację Przeciwłupieżową od La Roche-Posay. Kerium DS. wykorzystuje zaawansowane technologie, mające raz na zawsze rozprawić się z łupieżem o postaci łojotokowej. W składzie ma, między innymi, łagodzący podrażnienia sód. Nie tylko redukuje obecny już łupież tłusty ale także zapobiega jego nawrotom. Kerium DS nie muszą także obawiać się posiadaczki cery wrażliwej – jest bardzo łagodny i przeciwdziała swędzeniu skóry głowy. Można go stosować codziennie. Pamiętaj, aby po wmasowaniu szamponu przeciwłupieżowego, na kilka minut pozostawić go na włosach i dopiero później spłukać. Wtedy jego działanie będzie jeszcze silniejsze.
Domowe sposoby leczenia łupieżu tłustego
Åagodne formy łojotoku skóry głowy można z sukcesem leczyć w domowym zaciszu. Wystarczy zastosować się do paru prostych reguł. Przede wszystkim, dbaj o higienę – przetłuszczone włosy nie wpływają najlepiej na stan skóry Twojej głowy. Unikaj mydeł czy detergentów, które mogą podrażnić skórę – skóra łojotokowa jest wyjątkowo wrażliwa. Korzystając z nakrycia głowy, wybierz raczej bawełniane – wszelkie sztuczne tkaniny będą podrażniać naskórek. Zadbaj także o regularną depilację – łupież w postaci łojotoku lubi pojawiać się nie tylko na głowie. Wcielenie w życie tych złotych reguł pomoże Ci pozbyć się kłopotliwego problemu, jakim jest łupież, raz na zawsze!