Rozsądne zarządzanie finansami osobistymi to niezaprzeczalnie podstawa niezależności. Nie ulega wątpliwości, że pierwszym krokiem do uzyskania stabilności finansowej jest oszczędzanie. Systematyczne odkładanie, nawet z pozoru niewielkich kwot pieniędzy, w dłuższym okresie czasu łrantuje zgromadzenie naprawdę znaczących sum. Jeśli jednak oszczędzać to najlepiej w sposób, który łrantuje bezpieczeństwo kapitału. Na rynku produktów bankowych można odszukać mnóstwo propozycji oszczędzania, które łrantują zysk i jednocześnie są bezpieczne.
Obecnie najbardziej popularną formą oszczędzania są depozyty czyli lokaty bankowe. Ich ogromną zaletą, oprócz bezpieczeństwa, jest zróżnicowane oprocentowanie zależne od banku, okresu na jaki lokuje się kapitał oraz stóp procentowych na rynku WIBOR. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, wszystkie depozyty bankowe łrantowane są przez Bankowy Fundusz łrancyjny do równowartości 100 000 EUR. Oznacza to, że powierzając oszczędności podmiotowi objętemu nadzorem KNF zyskuje się pewność, że zgromadzony kapitał nie przepadnie wraz z instytucją.
Inną, nie mniej popularną, formą oszczędzania są konta oszczędnościowe. Relatywnie wysokie oprocentowanie, a także możliwość wypłaty kapitału w dowolnym momencie bez straty zysków to nie jedyne ich zalety. Wybierając taką formę oszczędzania unika się skutków inflacji i spadku wartości przechowywanych pieniędzy bez ryzyka ich utraty.
Na rynku dostępne są również tzw. produkty strukturyzowane będące swoistą hybrydą instrumentów oszczędnościowych i inwestycyjnych. Złożone są one z obligacji lub depozytu czyli instrumentu dłużnego oraz z kontraktu terminowego. Wybierając właściwy dla siebie produkt strukturyzowany warto wiedzieć, że zysk bezwzględnie zależy od realizacji założonego na początku scenariusza.
Z pewnością najbezpieczniejszą formą inwestowania kapitału są obligacje rządowe czyli terminowe papiery wartościowe, w których państwo zobowiązuje się do zwrotu powierzonych mu na pewien czas pieniędzy wraz z odsetkami. W Polsce można nabyć obligacje Skarbu Państwa, z oprocentowaniem stałym lub zmiennym czyli opartym o stopę WIBOR i właściwy przelicznik.
Kluczem do skutecznego oszczędzania jest z pewnością korzystanie z kilku rozwiązań jednocześnie czyli tzw. dywersyfikacja. W taki oto sposób nie tylko można się zabezpieczyć na wypadek niepowodzenia jednej z wyżej wymienionych metod, ale jednocześnie poszerza się własny finansowy horyzont.
Więcej szczegółów na temat oszczędzania na lokatach dowiesz się sprawdzając ranking lokat