Strona główna » Bó głowy, a rezonans magnetyczny

Bó głowy, a rezonans magnetyczny

przez PewnaPani
0 komentarz

""

   Gdy boli nas głowa nie zawsze pomoże nam środek przeciwbólowy. Aby dokładnie rozpoznać przyczynę bólu głowy lekarz może zlecić nam badanie głowy rezonansem magnetycznym. Jest to bardzo ważne badanie, ponieważ uporczywe, nieustające bóle mogą być przyczyną wielu poważnych chorób.

 

Niezbędne badanie

 

   Badanie jest przydatne w diagnozowaniu zmian guzowatych mózgowia, czy przysadki mózgowej. Dzięki temu badaniu zbadane zostają też wewnątrzczaszkowe odcinki nerwów czaszkowych, również tkanka mózgowa i struktury tylnej jamy czaszki.

 

   Lekarze zalecają wykonanie takiego badania głowy, gdy inne przeprowadzone badania nie pokazały jednoznacznego obrazu i nie pozwoliły postawić diagnozy.

Bardzo dokładne badanie

 

   Badanie rezonansem daje obraz wielopłaszczyznowy, jest bardzo dokładne. Warto spojrzeć na ten link http://multimed.pl/zakres-uslug/rezonans-magnetyczny.

Choroby mózgu

 

   Choroby mózgu mogą dotknąć każdego z nas, bez względu na wiek. U dzieci przeważnie diagnozuje się guzy mózgu, które stanowią 20 procent wszystkich nowotworów w wieku dziecięcym. Młodzież oraz dorośli często zmagają się z zaburzeniem odżywiania lub depresją. Jest też coraz większa liczba seniorów z Alzheimerem, udarem mózgu, czy chorobą Parkinsona.

 

   Choroby mózgu są grupą schorzeń, która stanowi jeden z czołowych problemów zdrowotnych. Choruje na nie coraz więcej osób.

 

   Do najpopularniejszych chorób należą:

  • Demencja, czyli otępienie. Jest to postępujący spadek sprawności intelektualnej, jest spowodowany zmianami w mózgu.
  • Choroba Parkinsona. Jest to choroba mózgu prowadząca do systematycznie narastającej ruchowej niesprawności. W Polsce cierpi na nią do 80 tysięcy ludzi. Dotyka ludzi mniej więcej od 50 roku życia. Częstotliwość występowania tej choroby wzrasta z wiekiem.
  • Stwardnienie rozsiane to wynik niszczenia osłonek mielinowych oraz włókien nerwowych, co zakłóca przewodzenie impulsów oraz funkcjonowanie wszystkich narządów. Dochodzi tu do zaburzenia ruchu, wzroku, a także zmian psychicznych.

 

   Innymi chorobami mózgu są: stwardnienie zanikowe boczne, pląsawica Huntingtona, choroba Alexandra, choroba Picka, choroba Canavan i inne.

 

   Najczęściej diagnozowaną chorobą mózgu jest udar, czyli wylew krwi do mózgu. Badania potwierdzają, że co dziesiąty człowiek po 50 roku życia umiera z powodu udaru mózgu. Do naczyniowych chorób mózgu zaliczamy też: krwotok podpajęczynówkowy, tętniak mózgu, przewlekła miażdżyca.

 

   Warto wspomnieć o zapaleniu mózgu, które może być bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Guzy mózgu stanowią 2 procent zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce w 2014 roku. Największa grupa guzów mózgu to glejaki. Natomiast najczęstszym łagodnym guzem mózgu jest oponiak.

 

   Do chorób mózgu zaliczamy również choroby psychiczne, np. schizofrenia, gdzie każdy epizod choroby wiąże się z uszkodzeniem substancji białej i szarej mózgu oraz zaburzenia nastroju. Do chorób mózgu zaliczamy zaburzenia nerowo-mięśniowe, uzależnienia, zaburzenia lękowe, zaburzenia osobowości i zaburzenia odżywiania.   

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie