Decyzje dotyczące powiększenia rodziny są zwykle podejmowane z pełną świadomością. Poza chęcią stworzenia podstawowej komórki społecznej, pod uwagę bierze się wiele zmiennych, które mogą mieć decydujący wpływ na zaplanowane działania. Co prawda nie powinno się przedstawiać procesu ciąży oraz oczekiwania na dziecko w sposób analityczny, jednak w niektórych przypadkach jest to nieuniknione. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że nie każda ciąża jest planowana i nie wszyscy ludzie są przygotowani na generalne zmiany w ich życiu. Wiele z tych osób stara się, więc wyjaśnić sytuację zanim dojdzie do ostatecznych decyzji i ustaleń. W grę wchodzą badania genetyczne, które mają na celu ustalenie ojcostwa.
Ustalenie ojcostwa w ciąży
Od wielu lat znana jest powszechnie metoda analizowania ludzkiego kodu genetycznego, która prowadzi do szczegółowej analizy pokrewieństwa pomiędzy poszczególnymi osobami. Wydawać by się mogło, że rzeczywistość nie jest w stanie dostarczyć nam nic bardziej bezpośredniego i pewnego. Okazuje się jednak, że naukowcy nie spoczywają na laurach i już dzisiaj można korzystać z ich wielkiego nakładu pracy. Mowa tutaj o bezpiecznym teście na ojcostwo, który można wykonać w czasie ciąży. Szczególny nacisk położony jest tutaj na pojęcie bezpieczny, gdyż do niedawna jedynymi znanymi metodami działania w czasie ciąży były amniopunkcja oraz biopsja kosmówki. Oba badania, chociaż w niewielkim stopniu generują ryzyko poronienia.
Zupełnie inaczej jest w przypadku najnowszej metody bioinformatycznej, gdzie nie ma mowy o niebezpieczeństwie.
Bezpieczna metoda
Obecnie nie istnieją już żadne przeszkody ku temu, aby bezpieczne podjąć temat ustalenia ojcostwa w czasie ciąży. Metoda, o której mowa opiera się na wyodrębnieniu DNA dziecka z krwi matki. Taki proces jest możliwy już od 10 tygodnia ciąży. W ten sposób uzyskuje się materiał, który jest następnie analizowany z próbkami pobranymi od ojca. Badający porównują ponad 317 000 tysięcy markerów genetycznych, co umożliwia dokładne przeprowadzenie analizy. Cały proces odbywa się przy bezpośrednim udziale technologii komputerowej, która w szybki, a przede wszystkim dokładny sposób jest w stanie porównać dostarczone próbki. Algorytm komputerowy wskazuje ze stuprocentową pewnością, że mężczyzna nie jest ojcem dziecka i niemal równie dokładnie jest w stanie określić czy dany mężczyzna jest ojcem. Jak twierdzą specjaliści, nie ma obecnie drugiej, równie dokładnej i bezpiecznej metody ustalania ojcostwa. Wysoka jakość samego badania spowodowała, że zostało ono opatentowane i dzisiaj mogą je zaoferować tylko najlepsze laboratoria w poszczególnych krajach.
Badanie w praktyce
Z punktu widzenia pacjentów najważniejszy jest praktyczny proces badania i pobierania próbek. Początek jest zawsze podobny, gdyż pacjent badanie musi w odpowiednim miejscu zamówić. Po wybraniu placówki i terminu pobierany jest materiał do dalszego badania. Z DNA matki izoluje się DNA dziecka i porównuje się z odpowiednikiem potencjalnego ojca. Rzecz jasna rola pacjenta na tym etapie się kończy. Wynik uzyskuje się po około 14 dniach. Czas oczekiwania na wynik jest podobny do tego, jaki mamy w przypadku ustalenia ojcostwa już po narodzinach dziecka. Widać, więc gołym okiem, że procedura może zostać rozpoczęta znacznie wcześniej i nie ucierpią na tym żadne terminy.