Każda kolejna generacja telewizorów, która pojawia się na rynku elektroniki, wyposażona jest w wyświetlacz o większej rozdzielczości. Wiąże się to także z wielkością samego urządzenia. Obecnie na rynku królują telewizory 4K. Cieszą się one największą popularnością wśród kupujących. Niedawno w ofercie producentów telewizorów pojawiły się również telewizory 8K, mające czterokrotnie większą rozdzielczość niż wyżej wspomniane urządzenia. Czy w tym wyścigu naznaczonym manią wielkości ktoś jeszcze pamięta o standardzie Full HD? Czy telewizor Full HD jest skazany na powolną śmierć w zapomnieniu?
Co może zaoferować technologia Full HD?
W porównaniu do nowo powstających technologii odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: w zasadzie nic. Pojęcie Full HD odnosi się do pewnej konkretnej rozdzielczości obrazu. Jej wartość to „zaledwie” 1920 x 1080 pikseli. Daje to ponad 2 miliony pikseli. Dla porównania – potężny telewizor 8K ma rozdzielczość 7680 x 4320 pikseli. To daje wartość około 33 milionów pikseli. Oznacza to, że jakość treści wyświetlanych przez telewizor Full HD jest niższa niż tych w standardzie 4K, nie mówiąc już o wspomnianym 8K. Technologie te są zdecydowanie bardziej zaawansowane. Wyposażone są chociażby w upscaling. W skrócie zadaniem tej funkcji jest optymalizacja obrazu – dostosowywanie jakości treści do rozdzielczości urządzenia, na którym są wyświetlane. Najnowszą odsłonę tej technologii stanowi AI Upscaling, w który wyposażone są telewizory Samsung QLED 8K. AI Upscaling korzysta dodatkowo z potężnego wsparcia sztucznej inteligencji (ang. Artificial Intelligence – AI). Jej zadaniem jest przeliczanie milionów wyświetlanych informacji i wybranie najlepszej możliwej metody optymalizacji obrazu.
W obliczu takiego zaplecza technologicznego telewizor Full HD wydaje się ubogim krewnym. Ma jednak nieocenione zalety, których brak wyżej wymienionym.
Zalety Full HD? Cena i… wielkość (!)
Warto pamiętać o tym, że telewizor Full HD wciąż zapewnia wysoką jakość obrazu. Z pewnością nie będą to takie doznania jak w przypadku korzystania z 4K bądź 8K, jednak starym, wielkim telewizorom z pewnością daleko pod względem jakości do Full HD. Ponadto niekwestionowaną zaletą urządzenia Full HD jest jego koszt. Sprzęt tej klasy można nabyć za kwotę do tysiąca złotych. Dla porównania – 4K to wydatek rzędu przynajmniej kilku tysięcy. Telewizor 8K będzie poza zasięgiem większości śmiertelników – za sumę będącą równowartością takiego odbiornika można kupić niezłej klasy samochód – jest to kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Inną zaletą, jaką ma telewizor Full HD, jest wbrew pozorom wielkość. Dokładnie z tego samego powodu, z którego wielkość urządzenia 4K czy 8K będzie jego wadą. Jeżeli ktoś ma malutkie mieszkanie, mieszka w wynajmowanej kawalerce bądź jest typem zbieracza i jego pamiątki z wakacji zajmują całą przestrzeń pokoju, nie wciśnie tam wielkiego telewizora. Urządzenie Full HD będzie z pewnością spełniać jego oczekiwania.
Telewizor Full HD jest obecnie swego rodzaju rynkowym standardem. Coraz więcej ludzi z pewnością będzie patrzeć łakomym wzrokiem w kierunku odbiorników 4K. Warto jednak pamiętać o zaletach urządzenia z technologią Full HD, bo mogą być one w niektórych przypadkach bezcenne.
Źródło: Artykuł partnerski