Doktor Pierre Dukan jest twórcą kuracji białkowej tzw. dieta Dukana. Jest on francuskim lekarzem, dietetykiem. Najbardziej popularną dietą proteinową jest dieta doktora Dukana którą stworzył on dla swoich pacjentów borykających się z nadwagą, kierował się przede wszystkim dwoma kryteriami- dieta ma być skuteczna i zdrowa. Jest ona również znana pod nazwą „protal”. Proteiny (białka) są niskokalorycznymi składnikami odżywczymi, które wymagają największych nakładów energii do ich przetworzenia i wykorzystania przez nasz organizm. Ponadto stosowanie diety proteinowej nie narzuca nam rytmu posiłków, bez względu na to, w której fazie aktualnie się znajdujemy. Dlatego żywienie tą metodą jest tak skuteczne. Chudniemy jedząc i nie odczuwając głodu. Szybka utrata niechcianych kilogramów zwiększa motywację i chęć do kontynuowania diety.
Główną zasadą tej diety jest zwiększenie spożycia białek, jednocześnie ograniczenie spożywania węglowodanów i tłuszczów. Dobrze stosowana dieta dr Dukan wyklucza także efekt jo-jo. Należy również pamiętać, że bardzo istotną zasadą w całym procesie odchudzania z planem żywieniowym doktora Dukana jest picie odpowiedniej ilości wody. Przynajmniej 1,5 litra dziennie. Bez tego elementu dieta staje się mniej skutecznie i mniej zdrowa. Nie wszystkim jednak ta dieta się podoba- jest krytykowana przez niektórych dietetyków którzy twierdzą że jest szkodliwa m.in. dla nerek i wątroby.
Dla kogo przeznaczona jest dieta?
Dieta ta jest przeznaczona dla osób zdrowych, które zmagają się z nadwagą bądź otyłością. Dieta proteinowa to alternatywny sposób żywienia. Dieta białkowa, jak każda dieta odchudzająca, nie jest wskazana dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących oraz dla osób cierpiących na choroby przewlekłe. Również z racji doboru produktów, nie będzie ona odpowiednia dla wegetarian czy też wegan. Lista przeciwskazań uniemożliwiających prowadzenie czystej diety proteinowej nie jest długa, warto jednak pamiętać o nich i zawsze mieć ją z tyłu głowy.
Plan diety
Wielu z nas nie zawsze wie jak zabrać się za daną dietę. Ta wymaga od nas odpowiedniego rozplanowania, zapoznania się z jej wszystkimi założeniami i podążania według wytycznych zasad. Ułatwiają to cztery, szczegółowo opracowane fazy, które następują po sobie a ich kontrolowanie ułatwiają specjalne aplikacje oraz kalendarzyki.
·
Pierwsza faza- uderzeniowa
Polega ona na spożywaniu produktów wysokobiałkowych o niskiej zawartości tłuszczu czyli w granicach 4 do 5%. Do wyboru mamy wiele produktów, które zawierają w sobie sporą ilość protein. Są to przede wszystkim chude mięsa, drób, ryby, jajka i beztłuszczowy nabiał. Zaleca się również spożywanie dużej ilości wody oraz herbaty. Dopuszcza się spożycie chudego mleka oraz nie zakazuje się różnego rodzaju napojów typu light, czyli bez zawartości cukru.
Czas trwania pierwszego ataku to od 3 do 10 dni i zależy od ilości kilogramów do zrzucenia.
Początek diety sam w sobie jest bardzo motywujący, gdyż niemal natychmiast zauważamy szybki spadek wagi.
·
Druga faza- naprzemienna
W drugiej fazie do jadłospisu dodajemy co drugi dzień warzywa. Spożywamy je naprzemiennie z białkami. Warzywa ze względu na dużą zawartość błonnika, mają ogromny wpływ na materię.
W fazie naprzemiennej ilość posiłków spożywanych, oraz pory dnia, w których jemy, zależą w zupełności od nas.
Jak stosować fazę naprzemienną?
Najlepszym rozwiązaniem jest 1 na 1, czyli jeden dzień protein czystych i kolejny dzień protein plus warzywa. Dla osób, które chcą zrzucić więcej kilogramów zaleca się system 5 na 5, czyli pięć dni czystych protein i pięć kolejnych dni diety białkowo-warzywnej.
Faza druga powinna trwać do momentu osiągnięcia upragnionej wagi.
·
Trzecia faza- Utrwalanie efektów
Jest to kluczowa faza. Faza ta ma nas przygotować do jedzenia większej ilości węglowodanów bez efektów jo-jo. Ten etap to przede wszystkim powrót do owoców, pełnoziarnistego pieczywa jak i też produktów skrobiowych, z zastrzeżeniem że spożywanie białek nadal stanowi główny priorytet w naszym jadłospisie. Dwa razy w tygodniu dopuszczalne jest spożycie dowolnie wybranego posiłku, który wcześniej nie wchodził w skład naszego menu. Oznacza to przyzwolenie na ulubione dania bez wyrzutów sumienia. Odstępstwo to zostało nazwane przez twórcę diety „królewską ucztą”. Jednak przez jeden dzień tygodnia musimy pozostać tylko i wyłącznie na produktach białkowych.
Czas trwania fazy utrwalania zależy od ilości zrzuconych kilogramów. Na każdy utracony kilogram przypada 10 dni. Jeżeli straciliśmy 5 kilogramów, to faza trzecia powinna trwać 50 dni.
· Czwarta faza- stabilizacji
Ostatnia faza zwana etapem stabilizacji jest nieograniczona czasowo. Ma ona delikatnie pod kontrolą utrzymać naszą wagę i nie dopuszczać do złych nawyków żywieniowych. Zaleca się podczas niej spożywać przez jeden dzień w tygodniu wyłącznie produkty białkowe.
Czas trwania tej fazy zależy w zupełności od nas samych. Najlepiej jest ją stosować tak długo, jak jest to możliwe.
Ile można schudnąć na diecie dr Dukana?
Liczba utraconych kilogramów jest zależna tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych predyspozycji. Najwięcej chudniemy podczas pierwszej fazy. Tracimy wtedy średnio nawet 1 kilogram dziennie. Podczas fazy drugiej następuje przeważnie zatrzymanie wagi. Nie należy się wtedy poddawać. W późniejszym okresie spadek jest równy jednemu kilogramowi tygodniowo.
Warto pamiętać
Skuteczność każdej diety wzrasta wówczas, gdy podejmujemy regularną aktywność fizyczną. Doktor Dukan zaleca szybki marsz. Jeżeli pragniemy cieszyć się spadkiem masy ciała, powinniśmy poświęcić każdego dnia 20 minut na szybki marsz. Podczas dnia okazji na pewno nam nie zabraknie. Warto czasami zastąpić samochód albo inne środki komunikacji na spacer, szczególnie gdy pogoda dopisuje. Zyska na tym, nie tylko nasza figura ale również nasze samopoczucie, środowisko i portfel.
Każda dieta ma jakieś plusy i minusy. Jakie plusy i minusy kryje za sobą dieta dr Dukan-a?
Zalety:
· –W organizmie następuję szybka redukcja masy ciała. Metoda ta pozwala na kontynuowanie planu żywieniowego bez większych wyrzeczeń w celu utrzymania uzyskanej masy ciała.
· –Uczucie głodu znika. Nie towarzyszy nam ono. Tkanka tłuszczowa, którą tracimy nie następuję w wyniku ilości spożywanych kalorii tylko w skutek zwiększonego wydatku energetycznego niezbędnego do strawienia i wykorzystania makroskładników (głównie w tym przypadku białek)
· –Nasz jadłospis składa się z produktów smacznych i powszechnie dostępnych. Nie naciąga ona mocno naszego budżetu.
· –Dieta nie wymaga liczenia kilokalorii tak jak inne diety powszechnie dostępne.
· –W ciągu dwóch miesięcy można schudnąć nawet do 15kg.
· –Podczas diety dr Dukana poprawia się wygląd i kondycja naszej skóry.
Przyszła pora na te mniej lubiane sprawy, mianowicie:
Wady diety:
· – Początkowe etapy diety są monotonne. Przyprawia nas to o pokusy, które są dostępne dla nas na wyciągnięcie ręki.
· –Mogą pojawić się skutki uboczne, z których najbardziej doskwierającymi są na przykład zaparcia.
· –Początkowa faza jest niedoborowa w błonnik i witaminy, które jak wiemy są bardzo potrzebne, przez ich niedobór jesteśmy narażeni chociażby na infekcje. Dlatego warto wtedy rozważyć suplementację witamin i składników mineralnych.
· –Wysoki koszt produktów dozwolonych do spożycia w dwóch pierwszych fazach diety.
· –Zmęczenie i spadek libido.
· –Wspomniane we wstępie obciążenie nerek i wątroby.
· –Mogą wystąpić bóle mięśni przez zakwaszenie środowiska zewnętrznego
Kilka komentarzy na temat diety:
-„Początki były straszne! Nie ukrywam, wiele razy miałam moment, że chciałam przestać stosować się do diety ale dziękuję bliskim za ich wsparcie. Ono naprawdę wiele dało. W 6 miesięcy schudłam 20 kg. Kiedy zaczęłam dostrzegać zmiany i kilogramy, które leciał w dół cieszyłam się jak dziecko. Åzy i wszystkie wyrzeczenia były tego warte!”- Ola
-„Moja dieta nadal trwa i nie poddaje się. Pierwszą fazę mam za sobą. W trzy dni zrzuciłem 4,5 kg. Faza druga trwa i po 11 dniach mam już kolejne 3,7kg mniej. Nie poddaje się i idę w zaparte dalej.”- Tomek
-„Zanim zaczęłam stosować dietę dr Dukan ważyłam 85 kg. Obecnie mam 67 kg. Pozbyłam się zbędnych 18 kg, gdzie kiedyś katowałam się jakimiś dietami z gazet i blogów.” –Iza
Jak widać proces chudnięcia jest szybki ale może być nieco „niszczący” dla organizmu. Odpowiednia dieta, przygotowanie się do niej i wytrwałość w postanowieniu robią swoje.
Marta Åuczak