Czasami mamy wrażenie, że nasze obowiązki mnożą się i mnożą, a czasu jakby coraz mniej. Nie możemy dopuścić do tego, by ogrom zadań nas przerósł. Warto nauczyć się zarządzać sobą w czasie.
Czasami warto zwolnić
Istnieje kilka rzeczy, na które możemy rozdysponować nasz czas:
· Zadania/obowiązki, które mają określony cel i termin
· Bliscy – relacje z bliskimi dają nam czystą przyjemność
· My sami – relaks, hobby, nasz rozwój osobisty
· Bezkierunkowe czynności – działania, które dają wrażenie relaksu, ale w rzeczywistości nim nie są np.: skakanie po kanałach, bezcelowe zakupy itp.
Zasada Pareto
20% wysiłku przynosi 80% zysków. Nie trzeba z siebie dawać 100%, wielkim plusem wpływającym na korzyści jest nasza proporcja i wkład, najprościej mówiąc.
Zaobserwuj
Przeprowadź obserwację swojego dnia. Zastanów się, w jakich godzinach potrafisz się najlepiej skupić, a kiedy jesteś najbardziej zmęczony i zdekoncentrowany. Poznasz również momenty w ciągu dnia, w których sprawnie wykonujesz nawet najbardziej skomplikowane działania. Przez taką obserwację dowiesz się, w jakich godzinach Twoje możliwości zmniejszają się i nie powinieneś/powinnaś zajmować się wtedy ważnymi zadaniami, bo nie wykonujesz ich wtedy efektownie.
Planuj
Twórz codziennie listę zadań. Planowanie zajmuje dziennie 10-15 minut, a zaoszczędza 2 godziny swojego cennego czasu.
Złodzieje czasu
To nic innego, jak wszelkiego rodzaju gry, seriale, wymówki, myślenie o niebieskich migdałach, które odrywają nas od zadań. Dzięki odpowiedniemu planowaniu, o którym była mowa, możemy uniknąć takich sytuacji.
Statystyki mówią, że ponad 28% naszego czasu marnujemy przy takim efekcie, który jest spowodowany złą organizacją dnia.
Kilka minut dziennie, a zaoszczędzamy kilkadziesiąt minut dziennie naszego cennego czasu. Nauczmy się sobą zarządzać w czasie, a po krótkim czasie zauważymy zmiany.
Marta Åuczak