Strona główna » Ile powinien trwać sen?

Ile powinien trwać sen?

przez PewnaPani
0 komentarz

Od wieków ludzie borykają się z koniecznością wczesnego wstawania. Dzieje się tak, ponieważ osoby dorosłe mają prace, które najczęściej zaczynają w godzinach porannych, dzieci muszą chodzić do szkół, natomiast osoby w wieku poprodukcyjnym już nie muszą budzić się wraz ze światem, jednak to czynią. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – z przyzwyczajenia.

Legenda głosi, że człowiek potrafiłby żyć bez snu, lecz ludzie bali się ciemności i dlatego lepiej im było przespać czas od zmroku do świtu. Zatem idąc tą ścieżką, sen konieczny nie jest. Biorąc pod uwagę prawdziwe życie, okazuje się coś zupełnie innego, a mianowicie niemożliwe jest, aby mózg człowieka wytrzymał bez odpoczynku(snu) więcej niż około 60 godzin. Po takim czasie człowiek przestaje poprawnie funkcjonować. Warto więc zadbać o swoje zdrowie czy samopoczucie i planować zajęcia tak, by na sen w ciągu doby poświęcić minimum 7 godzin, ponieważ właśnie tyle organizm potrzebuje, aby w pełni się zregenerować. Należy o tym pamiętać, gdyż śpiąc krócej wymienione wcześniej 7 godzin, możemy odczuwać zmęczenie, znudzenie wykonywanymi czynnościami lub będziemy wtedy mniej efektywni.
""Najlepszy efekt planowania dnia otrzymamy wówczas, kiedy wstajemy o wczesnej porze i idziemy spać o zwykłej wieczornej porze (21.00-23.00 – w zależności od osoby), tak aby czas snu minimum wynosił około 7-8 godzin. Ta metoda okazuje się być dobra, pod warunkiem, że lubimy wcześnie wstawać i nie jest to dla nas duży problem. Większość ludzi ma niestety problem z wczesnym wstawaniem, dlatego wydaje się im, że pobudka z rana niesie za sobą nieudany dzień. Otóż nic bardziej mylnego. Wstawanie to nawyk, podobnie jak obgryzanie paznokci czy palenie papierosów. Każdy kiedyś zrobił to pierwszy raz, nie każdemu zostało na dłużej. Najważniejsza w tym wszystkim jest motywacja i samo podejście do wczesnego wstawania, bo jeśli na starcie będziemy zdania "po co wstawać tak wcześnie, skoro dzień jest taki długi?", nigdy nie osiągniemy dobrego efektu.

""

Gorąco zachęcam do wczesnego wstawania, ponieważ wschody słońca są bardzo piękne, a czas, który zyskamy, możemy przeznaczyć na realizację swojego hobby, poranne ćwiczenia czy relaks ze szklanką dobrej herbaty i książką!

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie