Zabawa to najważniejszy punkt dnia każdego małego odkrywcy. Poprzez zabawę dzieci poznają świat i rozwijają się. Poznaj kilka kreatywnych zabaw przeznaczonych dla dzieci w wieku 7 -12 miesięcy, aby stymulować prawidłowy rozwój Twojego maluszka!
Zabawy z dzieckiem w wieku 7 – 12 miesięcy
Dziecko na przełomie tego wieku najpewniej już siedzi, a to oznacza, że zmienia się jego punkt widzenia, co więcej, zaczyna się przemieszczać, raczkować, a nawet chodzić. Otoczenie staje się bardziej wyraziste, a zarazem bardziej interesujące. Zwiększenie się motoryki u dziecka daje możliwości bardziej zaangażowanej zabawy niż dotychczas.
Aktywność
W tym okresie ważne jest wspieranie synchronizacji ruchowej, do tego świetnie sprawdzą się pościgi na czworaka! Dzieci w tym wieku (i jeszcze przez jakiś czas później) uwielbiają gonić i uciekać. Kiedy dziecko jeszcze raczkuję można wykorzystać misia na sznurku, aby za nim podążało i usiłowało złapać, kiedy mu się to uda, koniecznie okaż pozytywne emocje, maluch nauczy się w ten sposób zasad tej zabawy, szybko zrozumie na czym się ona opiera. Wciąż należy pamiętać, że zabawy, która uczy, trzeba się nauczyć 🙂
Farbki i kredki
Do ćwiczeń koordynacji wzrokowo – manualnej, sprawdzą się zabawy z ziemniaczanymi stęplami. Dziecko w bezpieczny sposób może stemplować tym sposobem kartki papieru. W okresie roczku można zaryzykować z kredkami świecowymi i blokiem rysunkowym, ta zabawa rozwija się wraz z dzieckiem i towarzyszy przez kilka lat, trudno się nią znudzić.
Książeczki
Nadal bardzo ważne jest czytanie dziecku książeczek. Jednak w tym okresie sprawdzą się twarde, tekturowe, kolorowe książeczki. Podczas czytania dziecko wiele się uczy, choć minie jeszcze kilka lat zanim samo zacznie czytać, słuchanie w kółko tych samych opowieści cieszy je bez końca. Obecnie dostępność książeczek na rynku wydawniczym jest szeroka, a same książeczki różnorodne.
Pudełka
Zabawa, która rozwija ciekawość i wyobraźnię dziecka to "pudełko pełne niespodzianek". Do niewielkiego kartonu schowaj ciekawe przedmioty, bezpieczne dla dziecka, ale interesujące. Zachęć dziecko, by wkładało rękę do pudełka i wyjmowało z niego ukryte skarby. Dobrze, by każdy z przedmiotów różnił się fakturą i kształtem. Warto nadmienić, że można zorganizować tę zabawę także jako "pudełko smakołyków", i wówczas schować do pojemnika chrupki czy biszkopty.
Klocki
Budowanie i burzenie wieży z klocków, uczy zależności przyczynowo – skutkowej. Jeśli dziecko popchnie klocki – rozsypią się. Dzieci w tym wieku lubią bardziej burzyć niż budować. Na tym etapie bardzo zajmujące są klocki sensoryczne.
Zabawki, które nie są zabawkami
Dzieci kojarzą wiele przedmiotów z zabawą, a przedmioty te nie muszą być wyszukane, by rozwijały malucha. Brzdąc, który samodzielnie się porusza, może zainteresować się kuchennymi szafkami, w tym czasie możesz udostępnić dziecku plastikowe miski, kubki lub talerzyki. Sprawdzą się także plastikowe butelki po napojach, aby były interesujące do środka można wrzucić np. orzechy laskowe.
J.
fot. Joanna Polis