Strona główna » Jak rozróżnić typ cery

Jak rozróżnić typ cery

przez PewnaPani
0 komentarz

Jak rozróżnić typ cery ?

Typ skóry jest zazwyczaj uwarunkowany genetycznie, jednak nie znaczy to, że nie mają na nią wpływu czynniki zewnętrzne. Często oddziałują one na skórę na tyle mocno, że zdarza się całkowicie zmieniać kondycje naszej skóry.

Aby odpowiednio zadbać o naszą cerę i dopasować do niej pielęgnacje, ważne jest najpierw żeby określić typ jaki należy do nas.

Wyróżniamy 5 podstawowych typów:

Mieszana, Wrażliwa, Tłusta, Sucha i Normalna.

Jak określamy typ cery ?

Określenie typu skóry/cery jest podstawą do doboru odpowiednich kosmetyków oraz właściwej pielęgnacji. Jak w takim razie mamy rozpoznać, która należy do nas ?

Przede wszystkim Obserwacja!

Jest to najlepszy sposób na rozpoznanie z jakim typem cery mamy do czynienia. Ważne jest zwrócenie uwagi na reakcje skóry podczas codziennych pielęgnacji takich jak mycie twarzy wodą z mydłem lub używanie tłustego kremu. Do określenia typu cery, ważne są też reakcje jej na czynniki atmosferyczne – Słońce, wiatr i suche powietrze.

CERA MIESZANA

Skóra mieszana ma cechy zarówno skóry suchej jak i tłustej.

Najczęściej przy tym rodzaju cery suche miejsca występują na policzkach i skroniach, natomiast cera tłusta znajduje swoje miejsce w strefie T – Czoło, nos i broda.

Przy cerze mieszanej należy wyodrębnić rejony, które odpowiadają konkretnym typom cery i dostosować do nich pielęgnacje.

CERA WRAŻLIWA

Posiadacze skóry wrażliwej, muszą mieć się na baczności. Ten rodzaj cery wymaga poświęcenia dużej uwagi na pielęgnacje, ponieważ reaguje nawet na najmniejsze elementy chemiczne oraz fizyczne. Charakterystycznymi reakcjami są  zaczerwienienia, swędzenie, pieczenie skóry oraz napięcie. Głównymi przyczynami zachodzących zmian u osób z cerą wrażliwą są m.in. Stres, Zmęczenie, Nieprawidłowa pielęgnacja oraz Choroby,

Jest to jeden z najłatwiejszych rodzajów cery do określenia, ponieważ od razu widać zachodzące na skórze zmiany podczas codziennej pielęgnacji lub przy zmianach pogody (Skóra jest zaczerwieniona oraz podrażniona. Często towarzyszy temu uczucie dyskomfortu)

CERA TŁUSTA

Jest to rodzaj skóry który nadmiernie produkuje sebum (inaczej zwanym łojotokiem). Charakterystyczne dla cery tłustej jest świecenie oraz obecność rozszerzonych porów. Naczynka krwionośne często są niewidoczne, ponieważ skóra jest grubsza. Ma również tendencje do zatykania porów i trądziku.

Cerę tłustą możemy rozpoznać po charakterystycznym błyszczeniu, zarówno po umyciu twarzy wodą z mydłem jak i po demakijażu mleczkiem. Warunki atmosferyczne nie mają na nią większego wpływu – Jedynie słońce może skutkować wzmożonym łojotokiem, co przyczynia się do większej ilości wyprysków.

CERA SUCHA

Jasna, matowa, łuszczy się oraz brakuje jej połysku. To kluczowe elementy, które pozwalają odróżnić ją od innych rodzajów skóry. Pory zazwyczaj są małe i niewidoczne, a zaskórniki występują bardzo rzadko. Niestety skóra sucha szybko się starzeje więc bardzo ważne jest aby ją nawilżać. Suchość może występować na skutek genetyki ale nie tylko, często pojawia się przez złą pielęgnacje i zły dobór kosmetyków.

Cerę suchą można łatwo rozpoznać po umyciu twarzy wodą z mydłem – Skóra jest ściągnięta i łuszczy się. Zastosowanie tłustego kremu, sprawia że skóra staje się odpowiednio nawilżona, co daje uczucie gładkości. Źle na cerę suchą wpływają czynniki atmosferyczne takie jak – mróz, słońce oraz wiatr. Podrażania to skórę co prowadzi do zaczerwienienia, pieczenia oraz łuszczenia.

CERA NORMALNA

Pozostaje ona w zdrowej kondycji – Odznacza się gładkością, miękkością, elastycznością oraz jest dobrze ukrwiona. Charakterystyczne dla skóry normalnej, jest brak zmarszczek oraz rzadko występują na niej niedoskonałości. Głównie pojawia się u dzieci przed okresem dojrzewania, w miarę starzenia skóra staje się coraz bardziej sucha.

Wiecie dziewczyny już jak rozpoznać swoją cerę, teraz czas dobrze o nią zadbać, a zwłaszcza latem 🙂 Jeżeli zainteresował was temat dbania o cerę zapraszam do przeczytania wpisu 🙂

You may also like

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie