Kobieta

Dzisiaj jest 29.11.2021. Imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

Jak rozumieć mowę ciała?

mowa ciała

Wiele osób uważa, że miłość to gra hormonów, dla innych coś takiego w ogóle nie istnieje, nie wierzą w moc takiego uczucia, nie rozumieją zachowania ludzi zakochanych, którzy zmieniają się nie do poznania. A co jeśli ta miłość jeszcze nie przyszła, albo przyszła, a my nie jesteśmy pewni uczuć tej drugiej osoby? Czy jest jakaś recepta na odczytanie sygnałów zainteresowania?

Poznanie, czy ktoś na kim nam zależy, jest również nami zainteresowany nie jest łatwe. Już nastolatki zastanawiają się, jak zauważyć sygnały zainteresowania wysyłane przez wymarzoną dziewczynę czy chłopaka, który nam się podoba.

 

Co mówi nasze ciało?

Wiele teorii mówi, że ważna jest mowa ciała, czyli gesty, spojrzenia i to, co dzieje się z nami na widok danej osoby.

 

Inni twierdzą, że istnieją uniwersalne zasady sygnalizujące zainteresowanie ze strony drugiej osoby. Wymienia się ich pięć.

 


1. Kontakt wzrokowy – wiemy, że wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów. Gdy z kimś rozmawiamy, nasza uwaga koncentruje się głównie na oczach drugiej osoby. To właśnie wzrok jest również odpowiedzialny za pierwsze wrażenie.  

 

    Jakie sygnały mogą świadczyć o zainteresowaniu:

- poszukiwanie wzrokiem” drugiej osoby,

- spojrzenia dłuższe niż trzy sekundy (określane często jako zaproszenie do flirtu!)

- rozszerzone źrenice: sygnał sympatii, zainteresowania


Co zrobić, aby ktoś odczuł, że nam się podoba? Najlepiej spoglądać na niego kilka razy, po 3-5 sekund. Taki manewr można powtórzyć w niewielkich odległościach czasowych. 

Czasami o tym, że ktoś chce nas poznać lub my się podobamy może świadczyć również to, że ta osoba odwraca wzrok na nasz widok, jest zawstydzona. Tak postępuje wiele nieśmiałych osób.

 

2.  Usta – kojarzą nam się z pocałunkiem, to bodziec erotyczny, wyrażający bliskość miedzy dwiema osobami. Co może świadczyć o zainteresowaniu:

- oblizywanie ust

- rozchylanie warg, dotykanie ust (delikatne i dyskretne)

 

3. Uśmiech – uśmiechanie się do kogoś jest najbardziej naturalną formą okazania mu sympatii, pod warunkiem, że jest to uśmiech szczery. Naukowcy wyodrębnili w swoich eksperymentach kilka rodzajów uśmiechu, odróżniali te prawdziwe od nieszczerych. Te sygnały mogą oznaczać zainteresowanie:

- usta rozciągnięte w uśmiechu, zęby odsłonięte

- wargi odciągnięte do tyłu


Sygnałem sympatii może być również bardziej dyskretny uśmiech, lekko zawstydzony.

 

4. Włosy – są naszą wizytówką, nieodłącznym elementem pierwszego wrażenia, zadbane i lśniące: dobrze o nas świadczą. Jakie sygnały oznaczają zainteresowanie:

- u kobiet: bawienie się włosami, nakręcanie kosmyka na palec: gest uwodzicielski i zalotny, odsłanianie szyi, odgarnianie włosów

- u mężczyzn również: przeczesywanie włosów, dotykanie karku

5. Dotyk – jest to pierwszy bodziec, jaki odczuwamy w przypadku fizycznego kontaktu z drugim człowiekiem. Najczęściej potrafimy cenić, jakie jest zadanie dotyku, czy ktoś chce się do nas zbliżyć. O zainteresowaniu naszą osobą mogą świadczyć takie sytuacje jak: 

- przypadkowe dotknięcia, muśnięcia, np. dłoni, nadgarstka, ramienia

- delikatne dotykanie swojego ciała, np. nadgarstków, szyi, są to gesty uwodzicielskie.

 mowa ciała

Kobieta i mężczyzna

Kobiety zazwyczaj przekazują bardzo czytelne sygnały zainteresowania, ale badania pokazują, że prawie 98% mężczyzn nie potrafi ich odczytać! Dlaczego tak się dzieje? Najważniejszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że mężczyźni genetycznie nie są przystosowani do odczytywania mowy ciała. Kobiety z olei mają tą umiejętność niezwykle dobrze rozwiniętą. Dlatego między innymi tak dobrze odczytują, czego potrzebują ich dzieci, nawet noworodki, które porozumiewają się jedynie niewerbalnie lub za pomocą płaczu.

 

Jak rozumieć mowę ciała?

Aby zrozumieć mowę ciała, musimy dostrzec to, że jest ona swoistym językiem… języka. Oznacza to, że niektóre sygnały mają inne znaczenie w różnych sytuacjach. Wszystko zależy od kontekstu, w jakim zostaną użyte, dlatego nie możemy jednego sygnału interpretować zawsze tak samo. Jeśli jakaś osoba wysyła nam sygnały zainteresowania, to, aby je właściwie odczytać, patrzmy na tego mężczyznę lub na kobietę, jako na całość, nie ma pojedynczy gest czy element mimiki. Łączenie sygnałów w grupy sprawia, że odczytujemy całe intencje drugiej osoby.

 

Zalotna mowa ciała

Wiele osób uważa, że seksowne są osoby atrakcyjne fizycznie. Nic bardziej mylnego! Badania pokazują, że najczęściej za osoby atrakcyjne postrzegamy tych, którzy są… podobni do nas! Na swoich partnerów życiowych również najczęściej wybieramy osoby, które reprezentują poziom atrakcyjności zbliżony do naszego.  Nie jest to oczywiście reguła, ale wyniki wielu badań, które przeprowadzono na ten temat.

 

Kobietom wydaje się, że aby były seksowne, powinny być piękne. Co ciekawe, mężczyzn bardziej niż ich atrakcyjność fizyczna pociąga zalotna mowa ciała. Nawet niezbyt urodziwa kobieta może być dla nich piękna, jeśli umie to odpowiednio pokazać.

 

 

Mowa ciała to bardzo obszerny temat dlatego zapraszamy do kolejnych artykułów: TUTAJ

 


ZOBACZ TAKŻE

 

 • Ozdoby do włosów na lato Ozdoby do włosów na lato
    Opaski, frotki, spinki – ozdoby do włosów towarzyszą kobietą od lat. Kiedyś pełniły funkcję bardziej praktyczną. Chodziło głównie o to, aby zapanować nad [...]
 • Fotografia Fotografia
  Zaczynając od podstawowej definicji fotografii, mianowicie fotografia jest zbiorem wielu różnych technik, których celem jest głównie zarejestrowanie trwałego, pojedynczego [...]
 • Wymarzone wyposażenie Twojej kuchni! Wymarzone wyposażenie Twojej kuchni!
  Pewnie każdemu z nas kiedyś zdarzyło się kupić garnki lub inne akcesoria kuchenne niedopasowane do typu kuchenki. Używanie odpowiednich sprzętów często zapewnia nam komfort życia [...]
 • Podejrzewasz alergię? Wykonaj testy Podejrzewasz alergię? Wykonaj testy
     Alergia to przesadna odpowiedź organizmu na niegroźny alergen. W ustaleniu, co powoduje u nas taką reakcję, pomagają testy skórne. Jak wygląda ich przeprowadzanie i jak [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Ozdoby do włosów na lato
 
  Opaski, frotki, spinki – ozdoby do włosów towarzyszą kobietą od lat. Kiedyś pełniły funkcję bardziej praktyczną. Chodziło głównie o to, aby zapanować nad [...] czytaj więcej »