Strona główna » Jak rozumieć mowę ciała?

Jak rozumieć mowę ciała?

przez PewnaPani
0 komentarz

"mowa

Wiele osób uważa, że miłość to gra hormonów, dla innych coś takiego w ogóle nie istnieje, nie wierzą w moc takiego uczucia, nie rozumieją zachowania ludzi zakochanych, którzy zmieniają się nie do poznania. A co jeśli ta miłość jeszcze nie przyszła, albo przyszła, a my nie jesteśmy pewni uczuć tej drugiej osoby? Czy jest jakaś recepta na odczytanie sygnałów zainteresowania?

Poznanie, czy ktoś na kim nam zależy, jest również nami zainteresowany nie jest łatwe. Już nastolatki zastanawiają się, jak zauważyć sygnały zainteresowania wysyłane przez wymarzoną dziewczynę czy chłopaka, który nam się podoba.

 

Co mówi nasze ciało?

Wiele teorii mówi, że ważna jest mowa ciała, czyli gesty, spojrzenia i to, co dzieje się z nami na widok danej osoby.

 

Inni twierdzą, że istnieją uniwersalne zasady sygnalizujące zainteresowanie ze strony drugiej osoby. Wymienia się ich pięć.

 


1. Kontakt wzrokowy – wiemy, że wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów. Gdy z kimś rozmawiamy, nasza uwaga koncentruje się głównie na oczach drugiej osoby. To właśnie wzrok jest również odpowiedzialny za pierwsze wrażenie.  

 

    Jakie sygnały mogą świadczyć o zainteresowaniu:

– poszukiwanie wzrokiem” drugiej osoby,

– spojrzenia dłuższe niż trzy sekundy (określane często jako zaproszenie do flirtu!)

– rozszerzone źrenice: sygnał sympatii, zainteresowania


Co zrobić, aby ktoś odczuł, że nam się podoba? Najlepiej spoglądać na niego kilka razy, po 3-5 sekund. Taki manewr można powtórzyć w niewielkich odległościach czasowych. 

Czasami o tym, że ktoś chce nas poznać lub my się podobamy może świadczyć również to, że ta osoba odwraca wzrok na nasz widok, jest zawstydzona. Tak postępuje wiele nieśmiałych osób.

 

2.  Usta – kojarzą nam się z pocałunkiem, to bodziec erotyczny, wyrażający bliskość miedzy dwiema osobami. Co może świadczyć o zainteresowaniu:

– oblizywanie ust

– rozchylanie warg, dotykanie ust (delikatne i dyskretne)

 

3. Uśmiech – uśmiechanie się do kogoś jest najbardziej naturalną formą okazania mu sympatii, pod warunkiem, że jest to uśmiech szczery. Naukowcy wyodrębnili w swoich eksperymentach kilka rodzajów uśmiechu, odróżniali te prawdziwe od nieszczerych. Te sygnały mogą oznaczać zainteresowanie:

– usta rozciągnięte w uśmiechu, zęby odsłonięte

– wargi odciągnięte do tyłu


Sygnałem sympatii może być również bardziej dyskretny uśmiech, lekko zawstydzony.

 

4. Włosy – są naszą wizytówką, nieodłącznym elementem pierwszego wrażenia, zadbane i lśniące: dobrze o nas świadczą. Jakie sygnały oznaczają zainteresowanie:

– u kobiet: bawienie się włosami, nakręcanie kosmyka na palec: gest uwodzicielski i zalotny, odsłanianie szyi, odgarnianie włosów

– u mężczyzn również: przeczesywanie włosów, dotykanie karku

5. Dotyk – jest to pierwszy bodziec, jaki odczuwamy w przypadku fizycznego kontaktu z drugim człowiekiem. Najczęściej potrafimy cenić, jakie jest zadanie dotyku, czy ktoś chce się do nas zbliżyć. O zainteresowaniu naszą osobą mogą świadczyć takie sytuacje jak: 

– przypadkowe dotknięcia, muśnięcia, np. dłoni, nadgarstka, ramienia

– delikatne dotykanie swojego ciała, np. nadgarstków, szyi, są to gesty uwodzicielskie.

 "mowa

Kobieta i mężczyzna

Kobiety zazwyczaj przekazują bardzo czytelne sygnały zainteresowania, ale badania pokazują, że prawie 98% mężczyzn nie potrafi ich odczytać! Dlaczego tak się dzieje? Najważniejszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że mężczyźni genetycznie nie są przystosowani do odczytywania mowy ciała. Kobiety z olei mają tą umiejętność niezwykle dobrze rozwiniętą. Dlatego między innymi tak dobrze odczytują, czego potrzebują ich dzieci, nawet noworodki, które porozumiewają się jedynie niewerbalnie lub za pomocą płaczu.

 

Jak rozumieć mowę ciała?

Aby zrozumieć mowę ciała, musimy dostrzec to, że jest ona swoistym językiem… języka. Oznacza to, że niektóre sygnały mają inne znaczenie w różnych sytuacjach. Wszystko zależy od kontekstu, w jakim zostaną użyte, dlatego nie możemy jednego sygnału interpretować zawsze tak samo. Jeśli jakaś osoba wysyła nam sygnały zainteresowania, to, aby je właściwie odczytać, patrzmy na tego mężczyznę lub na kobietę, jako na całość, nie ma pojedynczy gest czy element mimiki. Łączenie sygnałów w grupy sprawia, że odczytujemy całe intencje drugiej osoby.

 

Zalotna mowa ciała

Wiele osób uważa, że seksowne są osoby atrakcyjne fizycznie. Nic bardziej mylnego! Badania pokazują, że najczęściej za osoby atrakcyjne postrzegamy tych, którzy są… podobni do nas! Na swoich partnerów życiowych również najczęściej wybieramy osoby, które reprezentują poziom atrakcyjności zbliżony do naszego.  Nie jest to oczywiście reguła, ale wyniki wielu badań, które przeprowadzono na ten temat.

 

Kobietom wydaje się, że aby były seksowne, powinny być piękne. Co ciekawe, mężczyzn bardziej niż ich atrakcyjność fizyczna pociąga zalotna mowa ciała. Nawet niezbyt urodziwa kobieta może być dla nich piękna, jeśli umie to odpowiednio pokazać.

 

 

Mowa ciała to bardzo obszerny temat dlatego zapraszamy do kolejnych artykułów: TUTAJ

 


Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie