Strona główna » Jak sprawdzić, w którym tygodniu ciąży jesteś?

Jak sprawdzić, w którym tygodniu ciąży jesteś?

przez PewnaPani
0 komentarz

 

""

Przyszłym mamom towarzyszy z jednej strony ogromna radość, nie mogą doczekać się dnia, kiedy maluch pojawi się na świecie, z drugiej zaś, w ich głowach rodzi się mnóstwo pytań: jak zmieni się moje ciało? Jakich pokarmów powinnam unikać? Czy poród naprawdę jest tak bolesny, jak twierdzą inni? Te i wiele innych dylematów, pomoże rozwikłać dokładne określenie tygodnia ciąży.


Sprawdzenie wieku ciąży jest potrzebne, by poznać informacje dotyczące rozwoju dziecka w danym czasie jej trwania. Młoda mama dowiaduje się również, jakich dolegliwości powinna się spodziewać na konkretnym etapie trwania ciąży. Określenie tygodnia ciąży pozwala też skontrolować, czy zostały wykonane wszystkie wymagane w danym okresie badania.

 

Prosta matematyka


Metodę obliczania tygodnia ciąży opracował niemiecki lekarz ginekolog, Franz Naegele, który przyjął, że przeciętna ciąża trwa 40 tygodni (czyli 9 miesięcy lub 280 dni), a do zapłodnienia dochodzi w połowie cyklu, (ok. 14 dnia), czyli w momencie owulacji. Według opracowanego przez niego wzoru przyjmuje się, że pierwszy dzień ostatniej miesiączki jest również pierwszym dniem ciąży. Natomiast, żeby obliczyć datę urodzenia dziecka, należy dodać do pierwszego dnia ostatniej miesiączki 7 dni, odjąć 3 miesiące i dodać rok.


Reguła ta nie jest idealna, bo faktyczny początek ciąży powinien być liczony od momentu zapłodnienia, który z kolei bardzo trudno określić. Tym samym wiek ciąży, obliczony za pomocą tej reguły jest zawsze o 2 tygodnie starszy niż wiek prawdziwy. Mimo wspomnianych niedociągnięć, reguła ta jest od wielu lat chętnie wykorzystywana przez lekarzy do obliczania wieku ciąży.


Obliczanie tygodnia ciąży z ołówkiem w ręku jest bardzo skomplikowane. Z pomocą może przyjść kalkulator ciąży, który znajdziesz tutaj http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/kalkulator-tygodnia-ciazy.html. Wystarczy, że podasz datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Dzięki temu szybko się dowiesz, nie tylko w którym tygodniu ciąży jesteś, ale także, który to trymestr.

 

Podejrzyj dziecko w brzuchu


Dużo bardziej wiarygodne od metody Naegelego w ustaleniu tygodnia ciąży jest badanie USG. Przeprowadzone w pierwszych tygodniach ciąży, z dużym prawdopodobieństwem pozwala określić wiek ciąży. Lekarz przeprowadzający badanie USG mierzy pęcherzyk żółciowy oraz sprawdza wielkość dziecka. Na podstawie tych danych jest w stanie określić wiek płodu i podać przybliżony termin porodu. Najbardziej wiarygodne jest badanie przeprowadzone do 10 tygodnia ciąży. Im później kobieta zgłosi się na pierwsze USG, tym większym błędem obarczony będzie wynik.

 

Kiedy maluch zaczyna kopać


Czasami zdarza się, że kobieta trafia do lekarza będąc już w zaawansowanej ciąży. Jeśli nie pamięta daty ostatniej miesiączki ani daty zapłodnienia, wiek ciąży można określić na podstawie dwóch elementów. Jednym z nich jest moment odczuwania przez przyszłą mamę pierwszych ruchów płodu. U pierwiastek, (kobiet będących w pierwszej ciąży), ruchy płodu odczuwane są ok. 19-20 tygodnia ciąży, natomiast wieloródki czują ruchy malca już w 17-18 tygodniu. Pomocne w określaniu wieku ciąży jest również sprawdzenie wysokości dna miednicy – im wyżej znajduje się dno miednicy, tym ciąża jest bardziej zaawansowana.


Należy pamiętać, że ustalanie wieku ciąży, czy daty porodu na podstawie odczuć ruchów dziecka i położenia dna miednicy daje jedynie przybliżone wyniki i zazwyczaj jest obarczone dużym błędem. Najczęściej wyniki mogą być nieprecyzyjne, kiedy przyszła mama jest bardzo szczupła lub odwrotnie – skrajnie otyła. Problemy pojawiają się również w przypadku ciąży mnogich, czy guzów macicy.

 

Trymestr, miesiąc, tydzień


Kiedy obliczysz już, w którym tygodniu ciąży jesteś, bez problemu będziesz mogła stwierdzić, który to trymestr, a także miesiąc.


Okres trwania ciąży dzielimy na trzy trymestry, które trwają odpowiednio:

 • Pierwszy trymestr – od 1 do 14 tygodnia;
 • Drugi trymestr – od 15 do 27 tygodnia;
 • Trzeci trymestr – od 28 tygodnia do porodu;

 

Chcesz sprawdzić w którym miesiącu ciąży jesteś? Oblicz tydzień ciąży i skorzystaj z poniższego zestawienia:

 

 • 1 miesiąc – od 0 do 4,5 tygodnia;
 • 2 miesiąc – od 4,5 do 9 tygodnia;
 • 3 miesiąc – od 9 do 13,5 tygodnia;
 • 4 miesiąc – od 13,5 do 18 tygodnia;
 • 5 miesiąc – od 18 do 22,5 tygodnia;
 • 6 miesiąc – od 22,5 do 27 tygodnia;
 • 7 miesiąc – 27-31,5 tygodnia;
 • 8 miesiąc – 31,5-36 tygodnia;
 • 9 miesiąc – 36-40 tygodnia;

 

Źródłu: artykuł sponsorowany


  Zostaw komentarz

  ©Pewna Pani. All Right Reserved.

  Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

  Polityka prywatności i plików cookie