Kobieta

Dzisiaj jest 11.07.2020. Imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta

Kiedy najlepiej nawozić rośliny iglaste?

W ogrodach większość z nas chętnie sadzi rośliny iglaste, przede wszystkim dlatego, że są one ozdobą naszej posesji przez cały rok. Stały się one nieodłącznym elementem naszych ogrodów, działek a nawet balkonów. Aby były wizytówką naszego ogrodu cały czas, należy pamiętać o ich pielęgnacji.

 

Popularność iglaków w ciągu ostatnich lat bardzo wzrosła. Szkółki oraz centra ogrodnicze (np. Szkółka Krzysiak) proponują nie tylko zakup zróżnicowanych odmian i gatunków, ale również profesjonalne doradztwo jak o nie dbać.

Żeby nasze iglaki rosły zdrowo trzeba pamiętać o jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, czyli o nawożeniu. Polega ono na wzbogacaniu podłoża w składniki odżywcze, które pomogą naszym roślinom w rozwoju. Rodzaj stosowanych nawozów jest bardzo zróżnicowany i zależy on głównie od tego, z jakim rodzajem podłoża mamy do czynienia.

Wiadomo, że jeśli nasze rośliny rosną na glebie lekkiej, piaszczystej, będą one potrzebowały większej ilości nawozu. Dla poprawienia jakości gleby piaszczystej można zastosować torf, obornik, kompost i nawozy organiczne. Dzięki nim ziemia stanie się bardziej chłonna w kwestii przyswajania składników mineralnych. Natomiast w przypadku gleby ciężkiej zastosowanie nawozu organicznego sprawi, że stanie się ona bardziej luźna, przepuszczalna i napowietrzona.

To jaką ilość nawozu zastosujemy zależy od wielu elementów, z których najważniejszym jest właśnie rodzaj podłoża (im bardziej żyzna gleba tym mniej nawozu stosujemy )oraz rodzaj nawozu. 
Wśród nawozów wyróżniamy:
- wcześniej już wspomniane nawozy organiczne (np. kompost, obornik, nawozy zielone, nawóz kurzy, gołębi oraz gnojówka),
- mineralne jednoskładnikowe (np. potasowe, fosforowe, azotowe),
- mineralne wieloskładnikowe (nawozy mineralne występują w postaci granulowanej i płynnej).

Ostatnio dużym powodzeniem cieszą się nawozy wolnodziałające, czyli takie, których składniki uwalniają się w tempie zależnym od temperatury i poziomu wilgotności. Przy nawożeniu trzeba również wziąć pod uwagę warunki klimatyczne, potrzeby danego gatunku, odmiany oraz wiek rośliny (dla młodych roślin trzeba zastosować większą ilość składników niż dla wieloletnich, które już mają wykształcone systemy korzeniowe).

Nawożenie roślin iglastych (których dużą ofertę posiada Szkółka Krzysiak) warto przeprowadzać wiosną-latem oraz jesienią. Wiosenne nawożenie wykonujmy od nadejścia wiosny aż do końca czerwca. Najczęściej stosuje się wtedy nawozy granulowane, rozsypywane wokół pnia roślin. W przeciągu kilku tygodni granulki rozpuszczą się, uwalniając składniki odżywcze, które dotrą do korzeni. Do nawożenia iglaków wiosną najlepiej zastosować nawozy długodziałające, które zwykle stosujemy co dwa tygodnie.

Latem nawożenie roślin iglastych najczęściej sprowadza się do zabiegów interwencyjnych, jeśli zabraknie im jakiegoś pierwiastka. Używane wtedy są nawozy płynne, wnikające w roślinę poprzez igły.

Dobrze jest nawozić rośliny również jesienią, ponieważ dzięki temu przygotujemy je odpowiednio do nadchodzącej zimy. Najlepiej takie nawożenie wykonać pod koniec sierpnia lub na początku września, stosując odpowiedni nawóz jesienny. W skrajnych przypadkach możemy jeszcze nawozić rośliny na początku października. Jesienne nawozy zawierają głównie potas i fosfor, które zapewniają iglakom niezbędną zimą mrozoodporność oraz magnez, żelazo i inne składniki chroniące igły przed brązowieniem.

iglaki.agro.pl

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Miłość na wózku Miłość na wózku
  Bycie w związku z osobą niepełnosprawną kojarzy nam się z niełatwym życiem. Zwłaszcza gdy to mężczyzna potrzebuje pomocy. Gdzie wciąż żyjąc stereotypami uważamy,  że to właśnie [...]
 • Jak znaleźć czas na sport? Jak znaleźć czas na sport?
    Wszyscy doskonale wiemy, że sport to zdrowie i że warto go uprawiać. Współczesne tempo życia i ilość obowiązków, którym codziennie musimy podołać sprawiają, [...]
 • Pierścionki zaręczynowe Pierścionki zaręczynowe
  Obecnie zaręczyny kojarzą się nam z najbardziej romantycznym momentem w życiu. Mężczyźni prześcigają się w wymyślaniu oryginalnych sposobów na oświadczyny, na przykład: napis [...]
 • Odkurzacz do domu: jaki wybrać? Odkurzacz do domu: jaki wybrać?
        Jednym z najbardziej potrzebnych sprzętów domowych jest odkurzacz. Kupując go, musimy jednak dokonać nie lada wyboru. Rodzajów odkurzaczy jest bowiem sporo. [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Miłość na wózku
 
Bycie w związku z osobą niepełnosprawną kojarzy nam się z niełatwym życiem. Zwłaszcza gdy to mężczyzna potrzebuje pomocy. Gdzie wciąż żyjąc stereotypami uważamy,  że to właśnie [...] czytaj więcej »