Kobieta

Dzisiaj jest 06.06.2023. Imieniny: Dominiki, Norberta, Laurentego

Kolczyki - historia

 

Ozdoba dająca ludziom szczęście

 

 

 

Historię kolczyka datuje się od okresu IV tysiąclecia p.n.e. Takie ozdoby bardzo lubili nosić Babilończycy, Persowie, a także ludy celtyckie. Dla tych kultur ozdoba taka była synonimem błogosławieństwa i dobrobytu.

 

 

 

W kulturze celtyckiej

 

 

 

Żydzi nigdy nie nosili kolczyków, ponieważ wszelkie ozdoby, które wiążą się z uszkodzeniem ciała są niezgodne z Torą. W kulturze celtyckiej natomiast nagminnie noszono kolczyki, dla ochrony przed złymi duchami, w formie wszelkich splotów ze srebrnych drucików. Panowie Celtowie często nosili takie same kolczyki co ich żony, podkreślając tym samym, że są oni małżeństwem. Ozdoby jakimi były kolczyki, stanowiły dla Celtów symbol statusu społecznego i przywództwa.

Okres wieków średnich

 

 

 

W średniowieczu tylko Celtowie nie zapomnieli o ozdobach jakimi są kolczyki. W dobie renesansu natomiast ozdoby te świętowały swój powrót nie tylko wśród kobiet. Niekoniecznie były one wykonywane z cennego kruszcu, ale były robione dla przykładu z brązu, będąc misternie rzeźbionymi lub splatanymi wzorami.

 

 

 

Różne kształty

 

 

 

Kształt kolczyka często się zmieniał. Ale jednak panie preferowały, na przestrzeni dziejów, zazwyczaj kółka, a panowie niewielkie plecionki. Młode dziewczyny natomiast uwielbiały nosić kolczyki z cennym kamieniem w środku.

 

 

 

Precyzyjne wykonanie

 

 

 

Celtycka, grecka oraz rzymska biżuteria łączona była zawsze z wielką precyzją. Kolczyki tych właśnie ludów były prawdziwymi arcydziełami rękodzielniczego rzemiosła. Kolczyki celtyckie często były ozdabiane muszlą małego małża. Natomiast Rzymianie ozdabiali swe kolczyki specjalnym odciskiem w formie muszli małża, wykonanym ze srebra lub złota.

 

 

 

Kolczyki pana Ireneusza

 

 

 

W miejscowości Trąbki na Podlasiu mieszkał przed laty pan Ireneusz Gołąbek, który wykonywał kolczyki ze złota i srebra. Pewnego razu zakochał się on w pannie Danusi, która była córką grabarza. Grabarstwo nie było dochodowym interesem. Zatem pan grabarz zapragnął ukraść niektóre precjoza wykonane przez Ireneusza. Przebrał się on zatem w białe prześcieradło i udając zjawę podkradł się do okien młodego człowieka. Gdy Ireneusz zobaczył dziwną postać stojącą za jego oknem, zmarł z przerażenia. A dobrze schowanych kolczyków i innej biżuterii, skąpy i cwany grabarz nigdy nie znalazł. We wspomnianych Trąbkach znajduje się rzeźba kolczyka wykonana z kamienia na znak czci dla zdolnego Ireneusza.

 

 

 

 

 

Ewa Michałowska-Walkiewicz

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Skuteczne sposoby na pozbycie się objawów alergii Skuteczne sposoby na pozbycie się objawów alergii
  Alergia to zdecydowanie choroba cywilizacyjna. Wzrost zachorowań na alergie wziewne z roku na rok jest coraz bardziej widoczny. Nie ma też reguły co to wieku osób cierpiących na alergie, [...]
 • Truskawkowe szaleństwo Truskawkowe szaleństwo
  Truskawki - owoce o właściwościach odżywczych,  leczniczych , polecane dla osób z nadwagą jak i osób z problemami chorobowymi.  Truskawki jak wiemy , są najlepsze w [...]
 • Karnawałowe szaleństwa Karnawałowe szaleństwa
  Okres karnawałowy niedawno się rozpoczął. A więc ciągle trwa. A jego koniec nastąpi dopiero we wtorek przed Środą Popielcową, która oznaczać będzie początek Wielkiego Postu i [...]
 • Jak odnaleźć cel w życiu? Jak odnaleźć cel w życiu?
  „Nie wiem, co zrobić ze swoim życiem.” – ten sam problem ma niejedna z nas. Kończysz szkołę, wkraczasz w dorosłe życie. I co dalej? Nie masz pomysłu na siebie. Wpadasz w [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Skuteczne sposoby na pozbycie się objawów alergii
 
Alergia to zdecydowanie choroba cywilizacyjna. Wzrost zachorowań na alergie wziewne z roku na rok jest coraz bardziej widoczny. Nie ma też reguły co to wieku osób cierpiących na alergie, [...] czytaj więcej »